Dotacje od wojewody na pomoc uchodźcom
20.03.2023
Organizacje i podmioty pomagające uchodźcom z Ukrainy, przebywającym na terenie Pomorza Zachodniego mogą uzyskać dofinansowanie z budżetu wojewody zachodniopomorskiego. Do składania ofert na realizację zadania publicznego wojewoda Zbigniew Bogucki zaprasza organizacje pozarządowe, uprawnione podmioty* oraz związki zawodowe. Do podziału jest kwota 1,5 mln zł. Oferty można składać w trybie ciągłym – do odwołania.
Zakres dofinansowania
Rządowym dofinansowanie objęte będą działania prowadzone od 1 stycznia 2023 roku na rzecz uchodźców z Ukrainy na terenie województwa zachodniopomorskiego, m.in. w Punkcie Recepcyjnym, Punkcie Informacyjnym, punktach pomocy cudzoziemcom, punktach wydawania darów lub miejscach masowego zakwaterowania.
Dotacje mogą być spożytkowane na zapewnienie uchodźcom środków czystości i higieny osobistej oraz innych produktów oraz podjęcie działań niezbędnych do realizacji pomocy, np.:
- tłumaczenia dla uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie województwa zachodniopomorskiego, w tym tłumaczenia o charakterze interwencyjnym, dyżury całodobowe,
- niezbędne wsparcie rodzin, w tym opieki nad dziećmi w szczególności w punktach udzielania wsparcia obywatelom Ukrainy oraz miejscach zabezpieczenia schronienia,
- prowadzenie centrów wsparcia lub punktów pomocy,
- konsultacje specjalistyczne i terapia dla osób dorosłych i dzieci z obniżoną sprawnością oraz rodzin tych osób; prowadzenie grup wsparcia, terapii.
W 2022 r. na zapewnienie pomocy uchodźcom, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki przekazał kwotę 2 235 827 zł dziewięciu organizacjom pozarządowym i innym uprawnionym podmiotom.
*Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie:
- osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
- spółdzielnie socjalne;
- spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
- oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1133 oraz z 2021 r. poz. 2054 i 2142), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników. 3a.