Pobyt czasowy na terytorium RP
Zezwolenie na zamieszkanie na pobyt czasowy na terytorium RP
WYMAGANE DOKUMENTY
Osoba ubiegająca się o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na pobyt czasowy w RP może pobrać formularz w BOC (telefon 91 44 12 000) Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie lub w Delegaturze ZUW w Koszalinie (telefon 94 34 28 382) oraz na dole strony.
Następnie cudzoziemiec powinien złożyć osobiście formularz wypełniony w języku polskim, przedstawić ważny dokument podróży /paszport/ oraz dołączyć do niego następujące dokumenty:
- kserokopię wszystkich zapisanych stron dokumentu podróży,
- potwierdzenie zamieszkania,
- 4 aktualne, kolorowe fotografie o wymiarach 4,5 cm x 3,5 cm,
- dowód wniesienia opłaty skarbowej,
- potwierdzenie posiadania stabilnego i regularnego źródła dochodu,
- posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.
Praca
W przypadku podjęcia lub zamiaru podjęcia pracy w Polsce, przedkłada dodatkowo:
- informację właściwego miejscowo starosty o braku kandydatów na dane stanowisko pracy,
- umowę o pracę.
Załącznik nr 1. wypełnia podmiot powierzający wykonywanie cudzoziemcowi pracy (pracodawca cudzoziemca).
Cudzoziemiec dołącza do składanego wniosku o pobyt czasowy wypełniony przez podmiot powierzający wykonywanie pracy załącznik nr.1. w przypadku gdy wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy składa:
- w celu wykonywania pracy,
- wydania zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji,
- wydania zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli celem pobytu jest wykonywanie pracy poprzez pełnienie funkcji w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki której udziały objął lub akcje objął lub nabył składając wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.
Uwaga! załącznik nr 1:
- wypełnia podmiot powierzający wykonywanie cudzoziemcowi pracy (pracodawca cudzoziemca),
- podpis pod oświadczeniem (zał. nr.1) składa osoba uprawniona przez podmiot powierzający wykonywanie pracy w sposób czytelny ze wskazaniem imienia i nazwiska,
- jeżeli pod załącznikiem (oświadczeniem) podpisała się osoba, która wywodzi swoje umocowanie z dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa w przypadku osób prawnych lub jednostek organizacyjnych, należy dołączyć dokument potwierdzający ten fakt jednocześnie wraz ze składanym załącznikiem.
Uwaga!
Brak załącznika nr. 1 lub przedłożenie załącznika podpisanego nieczytelnie oraz w przypadku braku dokumentu potwierdzający umocowanie osoby podpisującej załącznik z upoważnienia podmiotu spowoduje wezwanie cudzoziemca do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Związek małżeński
W przypadku zawarcia związku małżeńskiego z obywatelem polskim przedkłada dodatkowo:
- polski, aktualny akt zawarcia związku małżeńskiego,
- dokument potwierdzający posiadanie przez współmałżonka obywatelstwa polskiego.
Małoletni
W przypadku małoletniego cudzoziemca przedkłada dodatkowo:
- akt urodzenia wraz z tłumaczeniem,
- kserokopię dokumentu pobytowego rodzica lub akt małżeństwa rodzica z obywatelem polskim.
Nauka
W przypadku podjęcia lub kontynuowania studiów, nauki lub szkolenia zawodowego, przedkłada dodatkowo:
- zaświadczenie z uczelni lub szkoły o podjęciu lub kontynuacji nauki,
- dowód opłaty za studia lub naukę,
- potwierdzenie posiadania środków finansowych.
Inne
W przypadku innych przyczyn pobytu w Polsce przedkłada dodatkowo:
- potwierdzenie okoliczności wskazanych we wniosku.
Termin i sposób załatwiania sprawy
Przyjmowanie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy trwa około 45 minut.
Po przyjęciu kompletnego wniosku organ prowadzący postępowanie niezwłocznie występuje do właściwego miejscowo Oddziału Straży Granicznej, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie i Dyrektora Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Szczecinie o przekazanie informacji czy wjazd i pobyt cudzoziemca na terytorium RP stanowią zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Organy biorące udział w postępowaniu są obowiązane w terminie 30 dni zająć stanowisko lub udostępnić posiadane informacje.
Ponadto w toku prowadzonego postępowania przyjmuje się od cudzoziemców oświadczenia składane do protokołu.
W terminie do 2 miesięcy* Wojewoda Zachodniopomorski podejmuje decyzję w sprawie udzielenia bądź odmowy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium RP.
*Zgodnie z art. 35 § 5 Kpa do tego terminu nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
W przypadku decyzji pozytywnej, cudzoziemiec ma obowiązek dokonania zameldowania i dostarczenie odpowiedniego zaświadczenia do Urzędu. Opłata za wydanie karty pobytu wynosi 50 PLN.
Miejsce złożenia dokumentów – jednostka odpowiedzialna
Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 4
70-502 Szczecin
poniedziałek: od 8:00 do 18:00
wtorek - piątek: od 8:00 do 15:00
telefon 91 44 12 000
faks 91 42 25 712
e-mail wsoim@szczecin.uw.gov.pl
Tryb odwoławczy
Od decyzji służy odwołanie do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców za pośrednictwem Wojewody Zachodniopomorskiego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Opłaty
Opłata skarbowa za udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy wynosi 340 PLN.
Opłata skarbowa za udzielenie jednolitego zezwolenia na pobyt i pracę wynosi 440 PLN.
Opłaty wnosi się w kasie organu podatkowego – Urząd Miasta Szczecin lub na rachunek tego organu:
Urząd Miasta Szczecin
Wydział Podatków i Opłat Lokalnych
Pl. Armii Krajowej 1
70 – 456 Szczecin
20 1020 4795 0000 9302 0277 9429
Wpisując tytuł wpłaty: "za wydanie zezwolenia na zamieszkanie na pobyt czasowy na terytorium RP"
Materiały
Wniosek o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy (wersja PDF)wniosek_zezwolenie_pobyt_czasowy.pdf 0.50MB Wniosek o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy (wersja edytowalna)
wniosek_zezwolenie_pobyt_czasowy.doc 0.46MB Załącznik nr 1 do wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy (wersja PDF)
zalacznik_nr_1_do_wniosku_o_udzielenie_zezwolenia_na_pobyt_czasowy_i_prace.pdf 2.61MB Załącznik nr 1 do wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy (wersja edytowalna)
zalacznik_nr_1_do_wniosku_o_udzielenie_zezwolenia_na_pobyt_czasowy_i_prace.doc 0.20MB Załącznik nr 2 do wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy (wersja PDF)
zalacznik_nr_2_do_wniosku_o_udzielenie_zezwolenia_na_pobyt_czasowy_i_prace.pdf 0.20MB Załącznik nr 2 do wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy (wersja edytowalna)
zalacznik_nr_2_do_wniosku_o_udzielenie_zezwolenia_na_pobyt_czasowy_i_prace.docx 0.09MB
Podstawa prawna
Dział V ustawy z dnia 12 grudnia 2013r. o cudzoziemcach (Dz. U. 2013r. poz. 1650 ze zm)
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 kwietnia 2014r. w sprawie wzoru formularza wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, liczby fotografii dołączanych do wniosku i szczegółowych wymogów technicznych dotyczących tych fotografii, wzoru stempla potwierdzającego złożenie wniosku, sposobu pobierania odcisków linii papilarnych w celu wydania karty pobytu oraz sposobu utrwalania danych umieszczanych w karcie pobytu i przekazywania ich do spersonalizowania karty pobytu
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 09 maja 2014r. w sprawie dokumentów wydawanych cudzoziemcom
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnetrznych z dnia 08 czerwca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy- wchodzi w życie 17 lipca 2015 r.
Ustawa z dnia 09 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2012r. poz. 1282)
Rozporządzenie MSWiA w sprawie wniosku o udzielenie. zezwolenia na pobyt czasowy DZ.U z 2018 poz 333.- obowiązuje od dnia 12-02-2018