Relacja z konferencji podsumowującej projekt „Profesjonalizacja kadr w zamówieniach publicznych”
13.11.2023
13 listopada 2023 roku w Warszawie odbyła się zorganizowana przez Urząd Zamówień Publicznych konferencja, zatytułowana Wpływ profesjonalizacji kadr na system zamówień publicznych. Podsumowanie projektu „Profesjonalizacja kadr w zamówieniach publicznych” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Celem konferencji oprócz podsumowania zrealizowanego właśnie projektu było także podzielenie się wnioskami wypływającymi z doświadczeń tych kilkuletnich działań w obszarze profesjonalizacji kadr zamówieniowych. Prelekcje wygłosili wybitni eksperci i dydaktycy z bogatą wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych.
Efekty projektu „Profesjonalizacja kadr w zamówieniach publicznych” zaprezentowała w wystąpieniu wprowadzającym Pani dr Joanna Knapińska, Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych. Projekt był realizowany przez Urząd w latach 2020-2023 i obejmował różnorodne formy działań edukacyjno-wydawniczych oraz komponent analityczno-badawczy. Odbyło się m.in. 86 szkoleń, 14 konferencji i 5 seminariów, w których łącznie wzięło udział 5 914 uczestników.
W drugiej prelekcji Pan Przemysław Grosfeld, zastępca dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, przedstawił kierunki profesjonalizacji rynku zamówień publicznych w kontekście Polityki Zakupowej Państwa.
Z kolei Pan dr Maciej Lubiszewski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zapoznał uczestników z tematem „Określanie warunków udziału w postępowaniu a poziom profesjonalizacji kadr zamawiającego”.
Następnie Pani Ewa Wiktorowska, członek Rady Zamówień Publicznych i specjalista z wieloletnią praktyką w zakresie organizacji procesu budowlanego, wygłosiła prelekcję pt. „Profesjonalizacja w zamówieniach z obszaru budownictwa”.
Temat „Zielone zamówienia a profesjonalizacja kadr” był przedmiotem rozważań Pani dr Anny Górczyńskiej, reprezentującej Centrum Zamówień Publicznych i PPP oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
„Profesjonalny kontroler a profesjonalne zamówienia publiczne” to z kolei zagadnienia przybliżone przez Pana dra Mateusza Winiarza z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Konferencję zamknęło wystąpienie Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, Pana Jan Kuzawińskiego, traktujące o roli i pozycji zamawiającego w postępowaniu odwoławczym.
Konferencja stanowiła świetne podsumowanie efektów projektu, który poprzez wiele różnorodnych i konkretnych działań przyczynił się do podniesienia poziomu wiedzy w dziedzinie zamówień publicznych pracowników administracji rządowej, samorządowej i jednostek jej podległych oraz instytucji kontrolnych, przyczyniając się tym samym do podniesienia stopnia profesjonalizacji kadr w zamówieniach publicznych.
Prelekcje wygłoszone podczas konferencji są udostępnione poniżej.
Materiały
Wpływ profesjonalizacji kadr na system zamówień publicznych01_Prezentacja_Projekt_131123.pdf 0.99MB Kierunki profesjonalizacji rynku zamówień publicznych w kontekście Polityki Zakupowej Państwa
02_prezentacja_profesjonalizacja_1311_PG.pdf 1.23MB Określanie warunków udziału w postępowaniu a poziom profesjonalizacji kadr zamawiającego
03_WUP_a_poziom_profesjonalizacji.pdf 0.48MB Profesjonalizacja w zamówieniach z obszaru budownictwa
04_prezentacja_POWER_II_E_Wiktorowska.pdf 0.92MB Zielone zamówienia publiczne a profesjonalizacja kadr
05_Górczyńska_Anna_prezentacji_POWER_II.pdf 0.50MB Profesjonalny kontroler a profesjonalne zamówienia publiczne
06_UZP_2023_MWiniarz.pdf 0.45MB Pozycja i rola Zamawiającego w postepowaniu odwoławczym
07_prezentacja_Zamawiajacy_1_POWER_II.pdf 0.49MB