W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Daj się poznać! Budujemy przegląd polskich badaczy i badaczek pracujących nad AI

21.11.2023

Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Grupą Roboczą ds. AI (GRAI) rozpoczynają nową serię projektów wspierających ekosystem innowacji cyfrowych w Polsce.

Katalog polskich badaczy badaczek AI

Zacznijmy więc od tego – jaka jest codzienność naukowa? Wielomiesięczne zawieszenie w oczekiwaniu na recenzję, pozytywnie ocenione wnioski grantowe, które nigdy nie zostały skierowane do finansowania i wreszcie badania innowacyjne, interdyscyplinarne, które dawno nie mieszczą się w historycznej nazwie Zakładu czy Katedry. Wiele jest powodów, dla których liczni badacze oferujący ważną i ciekawą perspektywę w obszarze AI wciąż nie zagościli w publicznej świadomości - nie są kojarzeni ze sztuczną inteligencją. 

Chcemy to zmienić, pokazując, jak naprawdę ogromny jest w Polsce potencjał naukowy, ilu świetnych specjalistów prowadzi badania nad sztuczną inteligencją, jak szeroko sięgają ich kompetencje i doświadczenie. Dlatego wśród projektów Ministerstwa Cyfryzacji realizowanych wraz z Grupą roboczą ds. AI i IoT (GRAI) znalazł się katalog polskich naukowców prowadzących badania w obszarze AI. Naszym celem jest promowanie polskiej myśli naukowej, ale przy założeniu zwiększenia widoczności indywidualnych badaczy. Marka osobista ma ogromne znaczenie również w nauce! 

Konsorcja, wspólne projekty czy artykuły, wymiany i przede wszystkim transfer wiedzy oraz komercjalizacja - to wszystko wymaga znajomości (w) branży. Daj się poznać! 

Dlaczego warto?
Bo informacja, obecność w sieci, tworzenie własnej marki naukowca, to dziś niezbędne atrybuty współczesnego badacza, który chce, by jego głos zataczał coraz szersze kręgi. 

Obecność w katalogu, docelowo dystrybuowanym online oraz okazjonalnie w formie wydruku to doskonała szansa na asynchroniczny networking - Ty robisz swoje, a my poznajemy Cię z potencjalnymi partnerami naukowymi i biznesowymi. Ale co najważniejsze, obecność w katalogu jest też całkowicie dobrowolna, bo zależy nam na poszanowaniu Twoich danych. 

Co trzeba zrobić?
Wypełnić formularz odpowiadając na kilka krótkich pytań w celu zapisania się do naszej bazy:
https://forms.office.com/e/BGj8X0DR19

Pytania zostały tak sformułowane, by w przyszłości jak najtrafniej wyszukiwać ekspertów. Niech ORCID czy H-index nie będą jedynymi wyznacznikami naukowej charakterystyki polskich badaczy! 

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z kierownikiem projektu po stronie GRAI – dr inż. Karoliną Krzykowską-Piotrowską (Karolina.Krzykowska@pw.edu.pl) lub z Z-cą Dyrektora Departamentu Innowacji w MC - Panią Pamelą Krzypkowską (Pamela.Krzypkowska@cyfra.gov.pl).

Czuj się zaproszona/y do listy jeżeli zajmujesz się AI i:
• Pracujesz w polskiej jednostce badawczej
• Jesteś Polakiem/Polką prowadzącym/ą badania za granicą lub w kraju

Czekamy na odpowiedzi do 4 grudnia 2023. 

{"register":{"columns":[]}}