Aktualności
-
15.11.2024Prace nad założeniami i kierunkami rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce15 listopada 2024 r. w Centralnym Ośrodku Informatyki odbyło się spotkanie Kapituły Konsultacyjnej Polityki Rozwoju Sztucznej Inteligencji. Jej celem jest wsparcie prac Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji przy Ministerstwie Cyfryzacji nad aktualizacją strategii rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Podczas spotkania eksperci i ekspertki zaproszeni przez sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Dariusza Standerskiego wypracowywali założenia i kierunki rozwoju AI w Polsce.
-
14.11.2024Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski z wizytą w BrukseliW dniach 13-14 listopada br. wiceminister Dariusz Standerski uczestniczył w spotkaniu na temat jednolitego rynku cyfrowego UE, który jest kluczowy dla rozwoju firm w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas wizyty w Brukseli odbył również spotkania z Roberto Viola, dyrektorem generalnym DG CNECT Komisji Europejskiej oraz z Ilze Juhansone, dyrektorką sekretariatu generalnego Komisji Europejskiej. Ponadto, wiceminister Standerski spotkał się z Olivierem Baillym, dyrektorem ds. globalnych w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych (ESDZ), z którym rozmawiał o strategicznych priorytetach nadchodzącej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w zakresie spraw cyfrowych.
-
30.10.2024Prawie 70 mln zł z budżetu Państwa na projekt Fabryka AI realizowany przez Cyfronet AGHRada Ministrów podjęła decyzję, że w ramach zmiany ustawy budżetowej zostanie przeznaczonych 69,6 mln złotych na subwencję w celu wsparcia finansowego realizacji projektu budowy fabryki sztucznej inteligencji w Polsce. Fabryka powstanie poprzez rozbudowę zasobów w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.
-
29.10.2024SMART – studium programu inteligentnej transformacji cyfrowej PolskiZapraszamy do lektury propozycji programu transformacji polskiej gospodarki z wykorzystaniem technologii przełomowych.
-
28.10.2024Strategia Cyfryzacji Polski do 2035 rokuWicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaprezentował projekt Strategii Cyfryzacji Polski. To pierwszy tak kompleksowy dokument w historii naszego kraju, który ma być planem transformacji cyfrowej na najbliższe 10 lat. Główny cel: poprawa jakości życia obywateli dzięki cyfryzacji. Dokument trafia właśnie do konsultacji społecznych, które potrwają do 11 grudnia br.
-
28.10.2024Bariery w transformacji cyfrowej MŚP – diagnoza i segmentacja przedsiębiorcówMinisterstwo Rozwoju i Technologii zakończyło realizację projektu „Advancing The Digital Transformation of Polish Enterprises” (Wzmocnienie cyfrowej transformacji polskich przedsiębiorstw). Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach Technical Support Instrument.
-
18.10.2024Szkolenia z AI dla urzędników administracji rządowejMinisterstwo Cyfryzacji zainicjowało cykl szkoleń dla urzędników administracji rządowej, których tematem jest sztuczna inteligencja (AI) oraz jej bezpieczne i odpowiedzialne wykorzystanie w sektorze publicznym.
-
16.10.2024Nowe prawo ma wspomóc rozwój AI w PolsceKomisja Rozwoju i Bezpieczeństwa AI, interpretacje dla firm, informacja o mocach obliczeniowych i zapotrzebowaniu na energię czy rekomendacje w zakresie stosowania AI – to główne rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o systemach sztucznej inteligencji, która ma uregulować na polskim rynku wykorzystanie i rozwój tej technologii.
-
27.09.2024Publikacja o zakazanych systemach AI w AI Act. Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do współpracyOd 1 sierpnia 2024 r. rozpoczął się proces wprowadzania w życie przepisów Rozporządzenia o sztucznej inteligencji (AI Act) w Unii Europejskiej. Celem tego aktu prawnego jest stworzenie jednolitych ram regulacyjnych, które poprawią funkcjonowanie rynku wewnętrznego UE w obszarze sztucznej inteligencji, skupiając się na rozwoju, wprowadzaniu do obrotu, oddawaniu do użytku oraz wykorzystywaniu systemów AI.
-
25.09.2024Generatywna sztuczna inteligencja w służbie pracowników administracji publicznej - pierwsze krokiW ostatnich kilkunastu miesiącach obserwujemy dynamiczny wzrost dostępności narzędzi opartych o sztuczną inteligencję, które na podstawie poleceń użytkownika generują i przetwarzają tekst, obrazy, filmy i inne rodzaje danych. Te narzędzia wchodzą w skład kategorii sztucznej inteligencji zwanej generatywną (dalej: GenAI).