Aktualności
-
07.03.2025Pułapki AI – jak unikać zagrożeń?Nieostrożne korzystanie z generatywnej AI może prowadzić do wycieku danych oraz powodować poważne konsekwencje prawne dla firm i instytucji. W Bazie wiedzy ukazał się artykuł autorstwa członków Grupy roboczej ds. sztucznej inteligencji i internetu rzeczy (GRAI).
-
12.02.2025Współpraca międzynarodowa w oparciu o godną zaufania Sztuczną InteligencjęNewsletter przygotowany przez ekspertki i ekspertów działających pro publico bono w Grupie Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI).
-
11.02.2025Artykuł 5 AI Act: W poszukiwaniu równowagi między innowacją a dobrem społecznym – różne perspektywyPrezentujemy wypowiedzi członków Grupy roboczej ds. sztucznej inteligencji i internetu rzeczy „GRAI” na temat Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1689 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia zharmonizowanych przepisów dotyczących sztucznej inteligencji (tzw. AI Act), które na przełomie stycznia i lutego zebrała Dota Szymborska, doktora etyki, Uniwersytet WSB Mertio, etyka nowych technologii, zastępczyni Liderki sekcji AI, prawa człowieka i demokracja w GRAI.
-
31.01.2025Godna zaufania AI, czyli jak używać sztucznej inteligencji zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej w zakresie etykiEkspertki i eksperci sekcji ds. etyki i prawa, która działa w ramach Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji przy Ministerstwie Cyfryzacji zmierzyli się z wyzwaniami o charakterze etycznym, przed jakimi stają organizacje, które korzystają ze sztucznej inteligencji.
-
16.12.2024Ekspertyza ws. aktualizacji Polityki AI w PolscePolska wkracza w nową erę technologicznego rozwoju, wyznaczając ambitny kierunek dla sztucznej inteligencji (AI). Wykorzystanie AI może podnieść polskie PKB o 8% w ciągu dekady. Polska ma szansę stać się kluczowym graczem na globalnym rynku, zwiększając konkurencyjność swojej gospodarki, dzięki innowacjom opartym na danych i technologii.
-
12.12.2024Współpraca międzynarodowa w oparciu o godną zaufania sztuczną inteligencjęNewsletter sekcji w grupie roboczej ds. sztucznej inteligencji
-
10.12.2024Przegląd polskich zasobów językowych w otwartym dostępie o znaczącym potencjale dla AI w biznesieNowy raport Grupy roboczej ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI)
-
10.12.2024Zakończenie konsultacji projektu ustawy wdrażającej Akt o AIPonad 2000 uwag, opinii i propozycji zmian, 110 podmiotów – organizacji i osób prywatnych zdecydowało się wziąć udział w konsultacjach projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji. Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło proces zbierania uwag. Już teraz część uwag została uwzględniona. Po zakończeniu analizy wszystkich zgłoszeń nowa wersja projektu ustawy zostanie opublikowana na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
-
09.12.2024Powstanie Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji w NASKSztuczna inteligencja staje się częścią naszej codzienności, a to niesie za sobą zarówno korzyści, jak i wyzwania. W odpowiedzi na rosnące potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa i przejrzystości w rozwoju AI, w NASK powstał Ośrodek Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji.
-
20.11.2024Sztuczna inteligencja rozkwita w KrakowiePierwsza w Polsce fabryka sztucznej inteligencji powstanie poprzez rozbudowę zasobów w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Rada Ministrów podjęła decyzję, że w ramach zmiany ustawy budżetowej zostanie przeznaczonych prawie 70 mln złotych na wsparcie projektu. Superkomputer Helios zostanie wzmocniony w znaczne zasoby mocy obliczeniowej i dołączy do europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji. Będzie to projekt współfinansowany przez Komisję Europejską. Cyfronet AGH będzie także zaangażowany w prace, które Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna razem z Konsorcjum PLLuM i Centralnym Ośrodkiem Informatyki, związane z integracją polskiego modelu językowego w usługach publicznych.