W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wdrażanie technologii w Spółkach Skarbu Państwa - raport z badania

24.05.2023

Zapraszamy do zapoznania się z raportem z badania, które miało na celu zweryfikowanie poziomu gotowości do wdrażania nowych technologii cyfrowych (np. sztuczna inteligencja, Internet rzeczy, technologie chmurowe, big data, metaverse, AR/VR) w polskich Spółkach Skarbu Państwa. Badanie miało charakter eksploracyjny i w dużej mierze wypełnia lukę na temat wiedzy o stanie wdrażania nowych technologii cyfrowych w tej grupie rynkowej.

Raport z badania Spółek Skarbu Państwa okładka

Przedmiotem działania opisanego w raporcie było przeprowadzenie badania rynku w zakresie gotowości wdrożenia, poziomu wiedzy i wykorzystania nowych technologii cyfrowych (sztucznej inteligencji – dalej AI, Internetu rzeczy – dalej IoT, oraz usług świadczonych jako e-usługi) w Spółkach Skarbu Państwa w Polsce. Badanie zostało zainicjowane we wrześniu 2022 roku i zakończone w marcu 2023 (sama ankietyzacja jednostek odbywała się w styczniu 2023). Głównym powodem podjęcia działania był fakt, że obszar związany z wykorzystaniem nowych technologii cyfrowych w Spółkach Skarbu Państwa nie jest obecnie wystarczająco wyeksplorowany i wciąż brakuje danych w zakresie tego zagadnienia. Finalnie, wnioski z działania mają zaowocować usprawnieniem podejmowania decyzji kierunkowych i budżetowych realizowanych na poziomie rządowym.

Niniejszy raport jest jednym z wielu elementów, jakie wykorzystujemy do budowania tego wielostronnego dialogu. Dlatego też niezmiennie zachęcamy do aktywnego udziału w obecnych i nowych inicjatywach rządowych, grupach roboczych, konsultacjach i partnerstwach. Polska nie tylko może być, ale realnie jest ważnym centrum kompetencji cyfrowych, ale do tego celu poprowadzi nas jedynie współpraca i ciągłe zaangażowanie każdego z nas. - mówi Janusz Cieszyński - Minister Cyfryzacji

Zespołem zajmującym się badaniem po stronie Ministerstwa Cyfryzacji kierowała Sylwia Stefaniak, której główną motywacją było otworzenie dialogu między Spółkami a administracją publiczną:

Mamy nadzieję, że inicjatywa, którą podjęliśmy będzie początkiem wspólnych działań i otworzeniem kanału komunikacji między Spółkami a podmiotami publicznymi realizującymi dla nich projekty czy też tworzącymi polityki publiczne mające na celu stymulację rozwoju rynku innowacji technologicznych w tej grupie. 

Nieocenione okazało się również wsparcie Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji i Liderki Podgrupy ds. Badań, innowacyjności i wdrożeń - Dominiki Kaczorowskiej-Spychalskiej:

Raport, który oddajemy w Państwa ręce nie wyczerpuje podjętej przez nas problematyki badań i ekspertyz, co wynika zarówno z dużej różnorodności zagadnień opisujących poziom otwartości i gotowości Spółek Skarbu Państwa na nowe technologie cyfrowe, jak i ogromnej dynamiki zmian, jakie w tym zakresie zachodzą. Niewątpliwie jednak stanowi on istotny element w toczącej się dyskusji nad drogą polskiej gospodarki ku ramom globalnej rywalizacji w cyfrowym świecie. Mamy nadzieję, że stanie się on także inspiracją do dalszych studiów i analiz nad rolą technologii cyfrowych w tym sektorze rynku.

Główne wnioski z badania wskazują, że zdecydowana większość polskich SSP korzysta z przynajmniej jednego rozwiązania z zakresu nowych technologii cyfrowych, z czego najczęściej są to rozwiązania świadczone jako e-usługi oraz technologie chmurowe. Należy przy tym zwrócić uwagę, że ogólny poziom zaawansowania cyfrowego w badanych SSP jest przez nie oceniany relatywnie nisko, mimo uzyskania wysokich wyników na temat wykorzystywania nowych technologii cyfrowych. W celu poprawienia tej sytuacji większość podmiotów inwestuje w nowy sprzęt, programy lub usługi oraz współpracuje z firmami zewnętrznymi. Badanie przedstawiło obraz niskiego poziomu zaawansowania cyfrowego w przypadku małych SSP, który wiąże się z niskim poziomem świadomości tych podmiotów na temat korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych. Głównym problemem w rozwoju cyfrowym SPP jest brak wystarczającej liczby wyszkolonych specjalistów oraz personelu odpowiedzialnego za cyfryzację w ramach poszczególnych badanych SSP, jak również wysokie nakłady związane z wdrożeniem takich rozwiązań. Mimo niskiej oceny poziomu cyfryzacji SSP wykazują jednak wysoki poziom zainteresowania tym tematem. Ponad połowa badanych podmiotów (55%) wskazała, iż obecnie prowadzone są prace wdrożeniowe z zakresu nowych technologii cyfrowych, natomiast 70% deklaruje gotowość i plany do rozpoczęcia takich działań.

Wykresy ogólne

Prezentowany raport to efekt pracy Ministerstwa Cyfryzacji i ekspertów Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji, a także wykonawcy: IBC Advisory SA.

Zapraszamy do lektury materiału.

Logotypy Fundusze Unijne Polska Cyfrowa

Materiały

Raport końcowy z badania Spółek Skarbu Państwa​_MC​_2023​_05​_23
Raport​_końcowy​_z​_badania​_Spółek​_Skarbu​_Państwa​_MC​_2023​_05​_23.pdf 4.17MB
{"register":{"columns":[]}}