W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Horyzont Europa Granty dla MŚP

29.03.2022

Komisja Europejska przyjęła program pracy Europejskiej Rady ds. Innowacji na rok 2022 (EIC WP2022). Tym samym została uruchomiona kolejna pula finansowania – w tym roku jest to ponad 1,7 mld euro. Innowatorzy mogą aplikować do EIC Pathfinder, Transition i Accelerator.

Horyzont Europa Granty dla MŚP

Uruchomiona w marcu 2021 r. jako główna nowość programu Horyzont Europa, Europejska Rada ds. Innowacji dysponuje całkowitym budżetem na lata 2021–2027 w wysokości ponad 10 mld euro.

Przyjęty Program Prac 2022 otwiera możliwości finansowania dla innowatorów, aby zwiększyć skalę ich przełomowych innowacji i stworzyć nowe rynki, na przykład w dziedzinie informatyki kwantowej, baterii nowej generacji i terapii genowej.

Dokument jest już dostępny: EIC WP 2022

Program Pracy EIC 2022 zawiera kilka nowych elementów, które upraszczają proces składania wniosków i wpisują się w realizację polityki UE.

Nowości:

  • Nowa inicjatywa EIC Scale-Up 100: Wspierając od 2018 r. już ponad 2600 małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) i start-upów EIC wprowadza inicjatywę EIC Scale-up 100, aby zidentyfikować 100 obiecujących firm z UE, które mają potencjał, by stać się „jednorożcami” (o wartości ponad 1 mld euro).
  • Inwestycje kapitałowe powyżej 15 mln euro: Akcelerator EIC umożliwi firmom pracującym nad technologiami o strategicznym znaczeniu dla Europy ubieganie się o inwestycje EIC o wartości większe niż dotychczasowe 15 mln euro.
  • Silniejsze wsparcie dla innowatorek:
    • Opracowanie indeksu innowacji płci i różnorodności w celu identyfikacji luk i zachęcania do różnorodności w firmach. Zapewni to spójne informacje inwestorom, sponsorom, klientom i decydentom.
    • Edycja EU Prize for Women Innovators w 2022 r. będzie obejmować dwie dodatkowe nagrody dla innowatorek poniżej 35. roku życia – w sumie przyznanych zostanie sześć nagród: trzy nagrody dla najbardziej inspirujących innowatorek w UE i krajach stowarzyszonych z programem Horyzont Europa, oraz trzy nagrody dla najbardziej obiecujących „Rising Innovators” w wieku poniżej 35 lat.

Wkład w priorytety unijnej polityki

W Programie Pracy na 2022 r. określono zaktualizowany zestaw wyzwań „EIC Challenges”. Konkursy EIC Challenges zapewniają możliwości finansowania w tych obszarach tematycznych, które są szczególnie ważne dla KE. Stąd przeznaczono kwotę ponad 500 mln euro dla start-upów, aby opracowały technologie, które przyczynią się do osiągnięcia celu UE, jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 r., a także do budowania strategicznej autonomii w kwantowe, kosmiczne i nowe technologie medyczne.

Uproszczenie

EIC dąży do ciągłego doskonalenia swoich procesów z korzyścią dla wnioskodawców:

Wszystkie wyróżniające się przedsiębiorstwa, które nie mogą być finansowane przez EIC ze względu na ograniczenia budżetowe, automatycznie otrzymają pieczęć doskonałości (Seal of Excellence), która może im pomóc w uzyskaniu finansowania z innych źródeł, takich jak fundusze strukturalne, fundusze naprawcze (Recovery Funds) lub inne.

Na 2022 r. przewidziano liczne terminy składania wniosków o granty EIC Transition i Accelerator, z ciągłym naborem wniosków wprowadzonym do EIC Transition. Co więcej, ubiegający się o grant EIC Accelerator, których wniosek po pierwszej, wstępnej ocenie nie został przyjęty do drugiego etapu, będą mogli go poprawić uwzględniając uwagi ewaluatorów z pierwszej oceny i złożyć ponownie.

UWAGA! Program Pracy zawiera błędną datę zamknięcia naboru EIC Pathfinder Open. Prawidłowa data (tak jest w portalu Funding&Tender Opportunities) to 4 maja.

  • EIC Pathfinder (350 mln euro) dla multidyscyplinarnych zespołów badawczych do podejmowania wizjonerskich badań, które mogą doprowadzić do przełomów technologicznych.
  • EIC Transition (131 mln euro) na przekształcenie wyników badań w innowacje, koncentrując się na wynikach projektów EIC Pathfinder i projektów ERC Proof of Concept.
  • EIC Accelerator (1,16 mld euro) dla przedsiębiorstw typu start-up i MŚP w celu rozwijania i zwiększania skali innowacji, z potencjałem tworzenia nowych rynków lub zrewolucjonizowania istniejących.

Wszystkie projekty Europejskiej Rady ds. Innowacji mają dostęp do usług Business Acceleration Service, które zapewniają trenerów, mentorów i wiedzę ekspercką, możliwości partnerstw z korporacjami, inwestorami i innymi podmiotami oraz szereg innych usług.

Więcej informacji: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE

{"register":{"columns":[]}}