Ocena dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw rynku energii elektrycznej w Polsce
23.01.2023
Sektor energii elektrycznej jest sektorem o krytycznym znaczeniu strategicznym dla funkcjonowania państwa, społeczeństwa i gospodarki. Dlatego też zapraszamy do zapoznania się z raportem przygotowanym dla KPRM "Ocena dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw rynku energii elektrycznej w Polsce".
Energia elektryczna staje się główną formą pierwotnego wykorzystania energii z racji przechodzenia transportu, przemysłu i ogrzewania na wykorzystanie energii elektrycznej. Z perspektywy źródeł sektor energetyczny wykorzystuje węgiel, ropę naftową, gaz ziemny, energię jądrową, energię odnawialną w tym energię z elektrowni wodnych i geotermalnych. Z kolei z punktu widzenia obszarów pierwotnego zużycia sektor energii można podzielić na sektor energii elektrycznej, sektor transportu, sektor ogrzewania i przemysłu. W ostatnich kilkunastu latach sektor energii elektrycznej wszedł w proces dynamicznych zmian. Początkowo zmiany były napędzane wymaganiami polityki klimatycznej, jednak obecnie głównym czynnikiem zmieniającym miks energetyczny jest konieczność uniezależnienia się od paliw kopalnych sprzedawanych przez Rosję. Właściwe przygotowanie i przeprowadzenie procesów transformacji cyfrowej sektora jest kluczowym czynnikiem sukcesu i ma bezpośredni wpływ na tempo przeprowadzanych zmian.
Dlatego analiza i ocena dojrzałości cyfrowej sektora jest bardzo ważna, gdyż pozwoli na identyfikację silnych i słabych stron, kluczowych zależności i pozwoli na sformułowanie najważniejszych rekomendacji, które pozwolą stworzyć sprzyjające warunki dla sprawnej realizacji procesów cyfryzacyjnych w sektorze energetycznym, koniecznych dla transformacji sektora.
Ekspertyza została przeprowadzona na rzecz Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji działającej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zajmującej się tworzeniem warunków dla rozwoju i wykorzystywania rozwiązań sztucznej inteligencji w Polsce. Skupia się ona na organizacyjnym przygotowaniu procesów cyfryzacji, nie zajmuje się kwestiami technicznymi oraz nie schodzi do poziomu działania konkretnych rozwiązań. Organizacyjne uzupełnienie kwestii związanych z tworzeniem i wdrożeniem rozwiązań technicznych jest kluczowe dla dużych organizacji i złożonych ekosystemów, a aspekt ten jest często pomijany ze względu na silne zorientowanie organizacji na kwestiach technicznych. Ekspertyza pomija kwestie prawne związane z organizacją rynku energii, ponieważ są one pochodną kwestii regulacyjnych oraz implementacji elementów prawa europejskiego i wymagają odrębnego potraktowania. Jest jednak sprawą oczywistą, że regulacje wpływają na sposób organizacji firm i procesów rynkowych. Jednak ekspertyza kierowana jest do osób odpowiedzialnych za zarządzanie operacyjne firmami energetycznymi, które nie biorą bezpośredniego udziału w dyskusjach legislacyjnych i regulacyjnych.
Zapraszamy do lektury!
Materiały
Ocena dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw rynku energii elektrycznej w PolsceOcena_dojrzałości_cyfrowej_przedsiębiorstw_rynku_energii_2023.pdf 0.68MB