Pierwsze posiedzenie Zespołu Zadaniowego ds. realizacji Polityki AI
01.06.2022
30 maja odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Zadaniowego do spraw realizacji „Polityki dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020”
Zespół Zadaniowy ds. realizacji polskiej Polityki AI odbył swoje pierwsze swoje formalne spotkanie koordynujące zadania i wysiłki resortów i podległych im jednostek na rzecz osiągnięcia pierwszej fazy celów krótkoterminowych do 2023 roku określonych w uchwale Rady Ministrów.
Spotkanie otworzyła Przewodnicząca Zespołu Zadaniowego – Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej. W jej początkowych słowach chciała podkreślić konieczność pracy na szczeblu administracji po to, aby zaktywizować rozwój polskiej gospodarki:
Kadry rozwijające się w Polsce w obszarze sztucznej inteligencji potrzebują wyzwań, aby zasilać rozwój naszej gospodarki. Naszym celem jest dostosowywanie polityki publicznej w tym zakresie oraz łączenie wymagań i rozwiązań sektora publicznego i prywatnego. Chcemy, aby było to widoczne zarówno w raportach rocznych, jak i w aktualizacjach Polityki AI.
Na spotkaniu omówiono m.in.:
- wpływ wdrożenia polityki AI na rynek pracy i PKB
- sposoby demokratyzacji dostępu do AI, zwiększania międzynarodowej atrakcyjności Polski jako miejsca do rozwoju AI oraz udziału Polski w międzynarodowych działaniach z zakresu AI – z naciskiem na znaczenie i możliwości wsparcia sektora publicznego.
Chcemy zaktywizować współpracę międzyresortową w zakresie działań operacyjnych, legislacyjnych, finansowych i projektowych. Wdrażanie sztucznej inteligencji wiąże się z intencjami politycznymi wspierającymi dostęp do danych, infrastruktury, biblioteki algorytmów, rozwoju edukacji i międzynarodowej współpracy gospodarczej.
Kontynuował Robert Kroplewski, Pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. Społeczeństwa Informacyjnego, Wiceprzewodniczący Zespołu Zadaniowego.
Każdy z resortów przedstawił stan swojego zaangażowania i podzielił się dotychczasowymi doświadczeniami. Wszyscy zgodnie potwierdzili potrzebę stałych spotkań również w wymierzę zespołów operacyjnych i dziedzinowych dla zapewnienia spójnego podejścia do zarządzania Polityką AI. W ten sposób Polska dołącza do nielicznej grupy prekursorów legitymizowanego skoordynowanego centrum zarządzania Polityką AI na świecie.
Zwrot zaangażowania finansowego w zaawansowane technologie, w tym sztuczną inteligencję, jest liczony w miliardach. Warto wybierać te dziedziny, w których Polska może być liderem światowym. Wszystko, co zostanie wykonane w ramach Zespołu Zadaniowego, ma ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarki.
Podkreślał Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Pełnomocnik Rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych.
W spotkaniu brały też udział przedstawicielki Departamentu Tożsamości Cyfrowej KPRM i współtwórczynie Polityki AI: Anna Biała, Zastępca Dyrektora oraz Sylwia Stefaniak, Ekspertka.
Kolejne etapy wykonywania i realizowania kolejnych etapów będą na bieżąco opisywane na naszych stronach. Zapraszamy do śledzenia publikowanych informacji