Rekomendacje wdrożenia piaskownic regulacyjnych
17.10.2022
Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym raportem Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji. Tym razem nasi eksperci zebrali i opublikowali "Rekomendacje dot. wdrożenia piaskownic regulacyjnych dla sztucznej inteligencji w transporcie i mobilności". Zapraszamy do lektury!
Celem opracowania jest opisanie, jaką rolę mogą spełnić Piaskownice Regulacyjne AI w procesie adopcji i implementacji dla rozwoju potencjału gospodarczego i realizacji wdrożeń w obszarze sztucznej inteligencji dla szeroko rozumianego sektora transportu i mobilności w Polsce. Raport wykonany pod merytorycznym nadzorem Michała P. Dybowskiego oraz po ocenie prawnej mec. Eweliny Bogiel i wsparciu w składzie w ramach Cyfryzacji KPRM – Sylwii Stefaniak.
Jako część rekomendacji niniejszy raport odpowiada na pytania, jak instytucje publiczne oraz prywatne mogą zyskać na wdrożeniu dedykowanych piaskownic regulacyjnych w konkretnych obszarach i sektorach walidacji technologii opartej o sztuczną inteligencję. Opracowanie objęte raportem stanowi wkład wiedzy do działań GRAI TiM, gdzie eksperci dzielą się informacjami decydują o wskazywaniu danych rozwiązań jako rekomendacji. Raport zawiera dane o tym, jaki jest obecny stan wiedzy na temat potrzeb rynku i instytucji związanych z transportem i mobilnością w obszarach związanych z piaskownicami regulacyjnymi oraz na jakie trudności lub komplikacje natrafiają wdrażający lub planujący realizację działań i projektów w obszarach związanych z testowaniem AI/SI w branżach transportu, logistyki, mobilności i smart community (inteligentnego społeczeństwa). Raport zawiera również informacje kim są interesariusze, którzy mogą skorzystać na procesie dostarczania danych i jak mogą zostać one przełożone na praktyczne zastosowanie w ramach procesów ekonomiczno-gospodarczych. Autorzy zamieścili trzy przykładowe obszary, które wymagają najpilniejszego wytworzenia piaskownic regulacyjnych, gdyż ich wpływ na rozwój gospodarczy kraju może być najlepiej wykorzystany oraz poparty jest szeregiem wcześniejszych opracowań, co do których odniesienia zostały zawarte w treści niniejszego opracowania.
Raport opisuje przykładowe modele rozwoju infrastruktury umożliwiającej testowanie i walidację prowadzącą do wdrażania rozwiązań pozwalających na realizację usług opartych o narzędzia, jakimi są piaskownice regulacyjne AI, głównie dla podnoszenie konkurencyjności i rozwoju sektora prywatnego oraz administracji państwowej i samorządowej, gdzie odnosi się w swoim podsumowaniu do potencjału zastosowania, jak również wskazuje korelację pomiędzy tymi działaniami, a wybranymi zagadnieniami regulacyjno-prawnymi UE (AI AKT jedynie w ramach proponowanej legislacji), w tym w głównej mierze w budowie odporności społeczeństwa dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji w procesach projektowania przyszłych regulacji dla potrzeb ekonomicznych, społecznych i gospodarczych ale przede wszystkim gwarantujących obywatelom ich nieskrępowaną wolność podejmowania decyzji o udziale w procesie cyfryzacji oraz prowadzenia interakcji ze sztuczną inteligencją.
Raport w tej wersji przewiduje częściową korelację implementacji w oparciu o projekt przepisów unijnych. Jednakże znacząca większość ze wskazań czy też rekomendacji została poczyniona w ramach „Polityki dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020” lub też jest uwzględniona przez GRAI TiM do oceny w obecnej perspektywie czasowej pracy podgrupy. Ponadto autorzy wzięli pod uwagę rekomendacje OECD, GPAI, jak również dane statystyczne powiązane z rozwojem sektora AI obejmującego implementację (adopcję rynkową) algorytmów opartych o sztuczną inteligencję, a także ich rolę w budowaniu przyszłego zapotrzebowania na walidację technologii.
Zapraszamy do lektury!
Materiały
Rekomendacje dot. wdrożenia piaskownic regulacyjnych dla sztucznej inteligencji w transporcie i mobilnościRaport_GRAI_TiM_Piaskownice_regulacyjne_final.pdf 3.41MB