Czym jest EIRA? – nowy kurs online w Akademii Interoperacyjności
27.03.2024
Na stronie Akademii Interoperacyjności udostępniony został nowy kurs „Wstęp do Europejskiej referencyjnej architektury interoperacyjności” (ang. „Introduction to the European Interoperability Reference Architecture”). Jest on bezpłatny i dostępny dla zalogowanych użytkowników. Użytkownik, który ukończy kurs, otrzyma imienny certyfikat.
Adres kursu: https://academy.europa.eu/courses/introduction-to-the-european-interoperability-reference-architecture
Dla kogo jest ten kurs?
EIRA (ang. the European Interoperability Reference Architecture), czyli Europejska Referencyjna Architektura Interoperacyjności, to metamodel zawartości architektury korporacyjnej, zapewniającym wspólną terminologię i definiujący najistotniejsze elementy niezbędne do budowy interoperacyjnych systemów e-administracji. Aktualnie EIRA doczekała się szóstej wersji. Pełna dokumentacja metamodelu dostępna jest w języku angielskim na portalu Joinup.
Z kursu skorzystają przede wszystkim architekci realizujący projekty dla sektora publicznego, ale również analitycy i inne osoby zatrudnione w administracji publicznej, które pracują z rejestrami publicznymi i systemami teleinformatycznymi – w szczególności na etapie ich projektowania czy rozwijania. Kurs dedykowany jest też prawnikom wspierającym tego rodzaju projekty i współpracujących z architektami w celu projektowania nowych interoperacyjnych usług publicznych.
Jest to kurs wprowadzający, zatem od uczestników nie wymaga się wcześniejszego przygotowania i specjalistycznej wiedzy w zakresie architektury korporacyjnej. Akademia Interoperacyjności planuje również rozszerzyć swoją ofertę o kursy dla osób bardziej zaawansowanych – będą one dotyczyć bardziej szczegółowego opisu metamodelu EIRA, a także pozwolą na opracowanie i omówienie konkretnych rozwiązań.
Zakres materiału prezentowanego podczas szkolenia
W ramach szkolenia uczestnicy zapoznają się z następującymi zagadnieniami:
- Zrozumienie zasad i podstawowych koncepcji EIRA.
- Przedstawienie przykładów opisu celów, przypadków użycia i oczekiwanych korzyści z wykorzystania metamodelu EIRA.
- Opisanie podstawowych koncepcji ram architektonicznych w notacji ArchiMate® - na których opiera się EIRA.
- Zapoznanie się ze stosowaną terminologią i koncepcją ABB (ang. architecture building blocks), będących elementem EIRA,
- Wykazanie umiejętności przeprowadzania analizy wymagań i definiowania wyzwań w odniesieniu do projektowanej cyfrowej usługi publicznej.
- Przedstawienie dostępnych na portalu Joinup narzędzi i rozwiązań, które mogą okazać się wsparciem we wdrożeniu EIRA na etapie projektowania.
Kurs składa się z trzech modułów. Orientacyjna długość kursu to około 30 minut.
Dostęp do szkolenia możliwy pod adresem:
Wszystkie kursy w Akademii Interoperacyjności dostępne są w języku angielskim.