W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest Akt w sprawie Interoperacyjnej Europy?

Akt w sprawie Interoperacyjnej Europy to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/903 z dnia 13 marca 2024 r.

Rozporządzenie to ustanawia środki na rzecz wysokiego poziomu interoperacyjności sektora publicznego na terytorium Unii. Jego celem jest usprawnienie współpracy cyfrowej podmiotów publicznych w UE, co ma prowadzić do bardziej efektywnego świadczenia usług publicznych - zwłaszcza w kontekście transgranicznym. Akt ustanawia ramy współpracy pomiędzy Komisją Europejską a państwami członkowskimi w zakresie priorytetów interoperacyjności i interoperacyjnych rozwiązań. Promuje także innowacje oraz usprawnia rozwój umiejętności i wymianę wiedzy w sektorze publicznym.

Więcje o rozporządzeniu można przeczytać na dedykowanej stronie: Informacje o Akcie ws. Interoperacyjnej Europy.

Czym jest interoperacyjność transgraniczna?

Operacyjność transgraniczna oznacza zdolność podmiotów unijnych i organów sektora publicznego państw członkowskich do współdziałania. Współdziałanie to dotyczy udostępniania danych, informacji czy wiedzy niezbędnych do realizacji zadań publicznych. Odbywa się za pośrednictwem procesów cyfrowych ponad granicami państw członkowskich. Współdziałanie transgraniczne jest realizowane zgodnie z wymogami prawnymi, organizacyjnymi (dotyczącymi organizacji i procesów), semantycznymi (dotyczącymi danych) i technicznymi (dotyczącymi systemów informatycznych).

Czym jest ocena interoperacyjności transgranicznej?

Ocena interoperacyjności transgranicznej to mechanizm umożliwiający identyfikowanie przeszkód prawnych, organizacyjnych, semantycznych i technicznych dla interoperacyjności transgranicznej. Rozpoznawanie takich przeszkód powinno następować na wczesnych etapach określania zadań publicznych w przygotowywanych przepisach prawa lub na początkowych etapach projektowania elektronicznej usługi publicznej.

Ocena jest również narzędziem pozwalającym odkryć istniejące rozwiązania, które można ponownie wykorzystać w celu obniżenia kosztów i złożoności projektowanych usług transgranicznych.

Więcej na temat oceny w artykule: https://www.gov.pl/web/ia/ocena-interoperacyjnosci-transgranicznej

Czym są transeuropejskie cyfrowe usługi publiczne?

Transeuropejskie cyfrowe usługi publiczne oznaczają usługi elektroniczne wymagające wymiany danych między:

  1. podmiotami unijnymi,
  2. podmiotami unijnymi a organami sektora publicznego państw członkowskich,
  3. organami sektora publicznego z różnych państw członkowskich.

Usługi takie są świadczone na rzecz osób fizycznych lub prawnych w Unii, na rzecz organów sektora publicznego lub podmiotów unijnych.

Czym jest organ sektora publicznego?

Organ sektora publicznego - w rozumieniu Aktu, który przy definiowaniu tego pojęcia odsyła do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1024 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego, zgodnie z którą organ sektora publicznego oznacza państwo, władze regionalne lub lokalne, podmioty prawa publicznego lub związki złożone z co najmniej jednej takiej instytucji lub z co najmniej jednego takiego podmiotu prawa publicznego.

Jakich systemów teleinformatycznych dotyczy ocena interoperacyjności transgranicznej?

Ocena interoperacyjności transgranicznej dotyczy publicznych systemów teleinformatycznych, które służą lub będą służyć do świadczenia transeuropejskich cyfrowych usług publicznych. 

Transeuropejskie cyfrowe usługi publiczne oznaczają usługi elektroniczne wymagające wymiany danych między:

  • podmiotami unijnymi,
  • podmiotami unijnymi a organami sektora publicznego państw członkowskich,
  • organami sektora publicznego z różnych państw członkowskich.

Usługi takie są świadczone na rzecz osób fizycznych lub prawnych w Unii, na rzecz organów sektora publicznego lub podmiotów unijnych.

Więcej informacji w artykule: Ocena interoperacyjności transgranicznej.

Kiedy wytyczne do przeprowadzania ocen interoperacyjności transgranicznej będą dostępne w języku polskim?

Rada ds. Interoperacyjnej Europy przyjęła w grudniu 2024 r. wytyczne do przeprowadzania ocen interoperacyjności transgranicznej, które opisują szczegółowo proces przeprowadzania takiej oceny. Wytyczne są obecnie dostępne w języku angielskim. Komisja Europejska tłumaczy wytyczne na języki narodowe.

Według otrzymanych informacji z Komisji wytyczne powinny być dostępne w językach narodowych, czyli także w języku polskim, w marcu 2025 r.