Deklaracja berlińska – wyniki oceny
01.09.2022
Dyrekcja Generalna ds. Informatyki Komisji Europejskiej (DIGIT) wydała w maju 2022 roku dokument pt. „Raport z monitoringu Deklaracji berlińskiej”, który ocenia osiągnięcia założeń deklaracji w czasie 1,5 roku obowiązywania dokumentu. Kolejne raporty w tym przedmiocie będą sporządzane przez DIGIT cyklicznie.
Przyjęcie Deklaracji berlińskiej jako początek współpracy
W grudniu 2020 roku państwa członkowskie UE przyjęły Deklarację berlińską w sprawie społeczeństwa cyfrowego i administracji cyfrowej opartej na wartościach (ang. Berlin Declaration on Digital Society and Value-Based Digital Government), w skrócie nazywaną "Deklaracją berlińską". Podpisanie deklaracji było jednym z celów niemieckiej prezydencji w Radzie UE i zbiegło się z jej końcem.
Deklaracja berlińska nawiązuje do wcześniejszych założeń przedstawionych w Deklaracji tallińskiej. Zakłada prymat koncentrowania się na potrzebach użytkownika (ang. user-centricity) oraz podkreśla wiodącą rolę administracji publicznej w cyfrowej transformacji opartej na wartościach. Cele określone w deklaracji mają zostać osiągnięte do 2024 roku.
Ocena postępów wdrażania Deklaracji berlińskiej
Majowy raport zawiera w sobie ocenę osiągnięć poszczególnych państw członkowskich UE. Przestawia także w zwięzły i klarowny sposób, jakie działania podjęły one w pierwszym roku po przyjęciu zobowiązań z deklaracji.
Wydanie raportu poprzedzone zostało kwietniowym spotkaniem i dyskusją na forum krajowych pełnomocników ds. informatyzacji (ang. Chief Information Officers). Komisja Europejska zaprojektowała i wdrożyła mechanizm monitorujący poziom implementacji postanowień Deklaracji berlińskiej przez państwa-sygnatariuszy tego dokumentu. Celem przedsięwzięcia jest zbadanie, w jakim tempie kraje robią postępy we wdrażaniu postanowień deklaracji. Efektem ma być stworzenie bazy dobrych praktyk wspierających implementację poszczególnych obszarów Deklaracji berlińskiej. Podmiotem odpowiedzialnym za wskazane działania jest NIFO (ang. The National Interoperability Framework Observatory).
Państwa członkowskie UE zostały poddane ocenie w poszczególnych obszarach - z uwzględnieniem kluczowych wskaźników efektywności (ang. key performance indicators), mierzonych procentowo. Dane do oceny zbierane były różnymi drogami - w tym poprzez badania ankietowe i bezpośredni kontakt NIFO z organami krajowymi odpowiedzialnymi za badany obszar.
Wyniki poszczególnych krajów
Osiągnięte wyniki przedstawione zostały w formie graficznej. Na wykresie odnaleźć można osie wskazujące wyniki państwa dla poszczególnych, badanych obszarów tematycznych, wskazanych w z deklaracji Deklaracji berlińskiej. Jednocześnie, celem porównania, na tym samym wykresie odczytać można wyniki ogólnounijne.
Wyniki Polski z monitoringu Deklaracji berlińskiej
Legenda:
- Policy area 1 – Ważność i poszanowanie praw podstawowych i wartości demokratycznych
- Policy area 2 – Rola partycypacji społecznej i integracji cyfrowej w kształtowaniu cyfrowego świata
- Policy area 3 – Kompetencje i umiejętności cyfrowe
- Policy area 4 – Zaufanie i bezpieczeństwo w interakcjach z administracją cyfrową
- Policy area 5 – Cyfrowa suwerenność i interoperacyjność
- Policy area 6 – Systemy zorientowane na człowieka i innowacyjne technologie w sektorze publicznym
- Policy area 7 – Kształtowanie odpornego i zrównoważonego społeczeństwa cyfrowego
Ilustracja na podstawie grafiki z Monitoringu Deklaracji berlińskiej (plik PDF)
Pełna wersja raportu
W pełnej wersji raportu NIFO oceniło konkretne działania w ramach obszarów, np. współdzielenie wiedzy o technologiach skupionych na człowieku lub inicjowanie konsultacji eksperckich w zakresie wykorzystania dostępnych, cyfrowych technologii w praktyce.
Cały dokument w języku angielskim dostępny jest jako załącznik do niniejszej strony oraz na stronie Prezydencji Francuskiej (plik PDF).
Materiały
Deklaracja berlińska w sprawie społeczeństwa cyfrowego i administracji cyfrowej opartej na wartościachBerlin_Declaration_on_Digital_Society_and_Value-Based_Digital_Government.pdf 0.41MB Monitoring Deklaracji berlińskiej
20220506_Berlin_Declaration_monitoring_report_2022.pdf 3.19MB