W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs dla twórców rozwiązań – Obserwatorium Otwartego Oprogramowania oczekuje na zgłoszenia do 21 sierpnia br.!

01.08.2023

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursu organizowanego przez Obserwatorium Otwartego Oprogramowania pod nazwą „Osiągnięcia europejskiego sektora administracji publicznej w obszarze open source” (ang. the OSOR Awards: The EU Public Sector Open Source Achievement Awards). Obserwatorium Otwartego Oprogramowania (OSOR) organizuje konkurs, aby docenić i zaprezentować najlepsze rozwiązania i inicjatywy open source stworzone przez administrację publiczną lub na jej użytek. Wręczenie nagród odbędzie się podczas Jubileuszowej Konferencji OSOR, która odbędzie się dnia 21 listopada 2023 r. w Brukseli.

Logo i napis na środku "OSOR AWARDS" na dole po lewej stronie napis "interoperable europe" na dole po prawej stronie flaga Unii Europejskiej z napisem "Europen Commission"

Kto może przesłać zgłoszenie?

Konkurs jest adresowany do szerokiego grona podmiotów. Warunkiem podstawowym jest stworzenie i zgłoszenie rozwiązania open source lub inicjatywy w tym obszarze. Mogą to być zarówno podmioty administracji publicznej, podmioty użyteczności publicznej z sektora budżetowego takie jak np. szkoły, uczelnie wyższe, szpitale, przedstawiciele trzeciego sektora tzw. NGOs (ang. non-governmental organizations), czy przedsiębiorstwa.

Nagrody te są przeznaczone dla zespołów, które:

  • pomyślnie wdrożyły rozwiązanie lub rozwiązania open source w administracji publicznej lub
  • przygotowały inicjatywę wykorzystującą, wspierającą i rozwijającą wykorzystanie open source w ramach procesu świadczenia usług publicznych.

Zgodnie z założeniami konkursu w ramach oceny jury skupi się na celach, jakie organizacja realizuje dzięki zgłoszonemu rozwiązaniu bądź inicjatywie open source. Ocena dokonana będzie biorąc pod uwagę wpływ na społeczność, dążenie do realizacji celów, a także determinację w pokonywaniu wyzwań i trudności.

Kategorie konkursowe

Laureaci wybrani zostaną w dwóch kategoriach. Najlepsze rozwiązania i inicjatywy zostaną wybrane w następujących obszarach:

  1. Nagroda za całokształt działalności w sektorze publicznym UE. Laureaci wybrani zostaną przez jury zgodnie z przyjętymi kryteriami oceny.
  2. Nagroda Społeczności OSOR, dla której głosowanie prowadzone będzie na platformie Joinup. Oddać głos będą mogli użytkownicy OSOR, jak również wszyscy zalogowani na platformie użytkownicy.

Nagrodą dla zwycięskich zespołów jest szeroka promocja ich rozwiązań oraz inicjatyw przez OSOR. Zwiększy to ich potencjał do dalszego rozwoju, skalowalności, a także stworzy możliwości do szerszej współpracy. Kandydaci i laureaci będą promowani oraz wyróżniani na stronie internetowej OSOR, w biuletynach i podczas wydarzeń.

Nagrody mają charakter niepieniężny, jednak pozwolą zwrócić uwagę na najlepsze rozwiązania i inicjatywy open source. Umożliwi to ich wsparcie i dalszy rozwój, a także zwiększy zakres ich stosowania. Sześć zespołów, które opracowały najlepsze rozwiązanie, otrzyma zaproszenie na jubileuszową konferencję odbywającą się 21 listopada br. w Brukseli. Ich podróż i noclegi sfinansują organizatorzy.

Organizator konkursu

Konkurs prowadzony jest przez Obserwatorium Otwartego Oprogramowania (OSOR). Zostało ono powołane przez Komisję Europejską w 2008 roku, pod auspicjami programu IDABC. Komisja dzięki OSOR realizuje swoje strategiczne cele polegające na promocji wykorzystania otwartych danych i oprogramowania źródłowego (OSS) w sektorze publicznym w całej Europie.

Misja OSOR po zakończeniu i rozliczeniu IDABC była kontynuowana. W następnych latach działania OSOR wspierane były kolejno przez programy ISA i ISA2, koncentrujące się na interoperacyjności – w tym open source jako jednym z kluczowych czynników umożliwiających jej osiągnaie.

Obserwatorium od 2011 r. jest częścią platformy Joinup, gdzie udostępnia kompleksową bazę informacji, ułatwiającą wdrożenie OSS w usługach publicznych UE. Jest to obecnie jeden z kluczowych elementów tzw. inicjatywy Interoperacyjna Europa (ang. the Interoperable Europe) w ramach programu „Cyfrowa Europa”.

Formularz zgłoszeniowy

OSOR przyjmuje zgłoszenia za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/OSORawards2023.

Zgłoszenia można przesyłać do 21 sierpnia 2023 r. Formularz jest rozbudowany, zachęcamy zatem do wcześniejszego przygotowania treści do zgłoszenia. Szkic formularza można wielokrotnie zapisywać i zmodyfikować przed ostatecznym złożeniem zgłoszenia.

W zgłoszeniu należy wskazać takie elementy, jak: motywację do podjęcia prac na rozwiązaniem, cele rozwiązania, jego interesariuszy (w tym beneficjentów), opis innowacyjnych aspektów zgłaszanego rozwiązania, a także jakie wpływ wywarło ono finalnie na otoczenie. Pada także szereg pytań o kwestie związane z zarządzaniem przedsięwzięciem, zrównoważonym rozwojem i utrzymaniem, oddziaływaniem i ponownym wykorzystaniem (reużyciem), a także współpracą interesariuszy w ramach prac.

Szczegółowe warunki uczestnictwa i rozpisane wymagania znajdują się w praktycznym poradniku zamieszczonym na stronie: https://joinup.ec.europa.eu/sites/default/files/inline-files/OSOR%20Awards%202023%20Procedure%20Guide.pdf

Formularz należy uzupełnić w języku angielskim. Organizatorzy informują, że opis każdego przesłanego i kwalifikującego się rozwiązania zostanie opublikowany na platformie Joinup. Po upłynięciu terminu zgłoszeń eksperci OSOR dokonają wstępnej ich oceny pod kątem spełniania kryteriów konkursu. Zweryfikowane zgłoszenia zostaną następnie przedłożone zespołowi OSS, który wybierze dwadzieścia zgłoszeń. Rozwiązania wraz z opisami zostaną opublikowane na platformie Joinup i poddane pod głosowanie.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z organizatorami pod adresem: EU-OSOR@ec.europa.eu.

{"register":{"columns":[]}}