Nowe wersje Europejskiej Referencyjnej Architektury Interoperacyjności (EIRA)
29.09.2021
W marcu 2021 roku Komisja Europejska opublikowała wersję 4.0 Europejskiej Referencyjnej Architektury Interoperacyjności (EIRA – ang. The European Interoperability Architecture). Jeszcze w sierpniu br. dokumentacja została zaktualizowana do wersji 4.1, uwzględniając najnowsze wytyczne Dyrekcji Generalnej ds. Informatyki (DG DIGIT).
EIRA w służbie interoperacyjności
Zobacz artykuł: Europejska Referencyjna Architektury Interoperacyjności (EIRA).
Najnowsza wersja EIRA 4.1 dostępna jest w języku angielskim na stronie: https://joinup.ec.europa.eu/collection/european-interoperability-reference-architecture-eira/solution/eira/release/v410.
Wszechobecny postęp technologiczny obejmuje także administrację publiczną. Wiąże się on nierozerwanie ze zwiększaniem stopnia wymiany informacji między poszczególnymi urzędami. Dotyczy to zarówno administracji krajowej, jak i różnych podmiotów unijnych. Aby ułatwić taką wymianę informacji konieczne jest wypracowanie wspólnego podejścia do interoperacyjności.
Twórcy projektów informatycznych dla administracji ze wszystkich dziedzin sektora publicznego podkreślają, że interoperacyjność i możliwość ponownego wykorzystania danych są elementami niezbędnymi do projektowania efektywnych rozwiązań.
Opracowanie i aktualizacja EIRA jest jednym z działań realizowanych w ramach programu ISA2 na lata 2016-2020. Podsumowanie programu zostało opublikowane przez Dyrekcję Generalną ds. Informatyki.
Komisja Europejska zidentyfikowała następujące potrzeby administracji publicznej:
- Ustalenie wspólnej terminologii do projektowania, oceny i informowania na forum publicznym o rozwiązaniach z obszaru e-administracji;
- Stworzenie spójnych szablonów interfejsów dla cyfrowych usług publicznych;
- Przegląd już istniejących bloków budowlanych rozwiązań, w tym stworzonych przez inne podmioty.
Ostatnie aktualizacje w ramach wersji 4
EIRA w wersji 4.0 została wydana 4 marca 2021 r., po czym poddano ją testom. Sporządzone zostały szablony architektury rozwiązań oraz zamodelowano rozwiązania wdrożone w państwach członkowskich.
Po pięciu miesiącach prac została wydana wersja 4.1. EIRA, zawierająca uaktualnienia związane z definicją punktów widzenia interoperacyjności, architektonicznych bloków budowlanych (ABB) i powiązanych z nimi przykładów. Najnowsza aktualizacja dokumentacji została zrealizowana z zastosowaniem zwinnego podejścia do zarządzania projektami (agile). Informacje zwrotne od interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych Komisji Europejskiej poddane zostały analizie, a ich opinie i wymagania uwzględniono przy kolejnej aktualizacji do wersji 4.1.
EIRA wersja 4.0 - zmiany:
- Przegląd definicji ABB i ich uzupełnienie lub usunięcie;
- Modyfikacja podejścia prezentowanego w pryncypiach Europejskich Ram Interoperacyjności, przez co wzbogaceniu i poszerzeniu uległ też zakres zasad interoperacyjności;
- Metamodel został dostosowany do nowych założeń EIRA, wprowadzono „Ontologiczny punkt widzenia”. Ontologia to formalny opis wiedzy jako zestawu pojęć w obrębie dziedziny oraz aksjomatów łączących pojęcia i pozwalających na wnioskowanie logiczne.
Zmiany w wersji EIRA 4.1:
- Gruntowny przegląd ABB, w którego ramach utworzono nowe bloki budowlane oraz wycofano te nieaktualne;
- Stworzenie nowych ABB, aby umożliwić wsparcie kompleksowego projektowania cyfrowych usług publicznych, biorąc pod uwagę koncepcje zdefiniowane w rozwiązaniu eGovERA (plik PDF).
Pliki z kompleksowym przeglądem EIRA zostały przeniesione z PDF na stronę Joinup.
Zobacz także: EIRA w wersji 3.0.