W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

REJESTR PESEL

Nazwa zbioru danych

Rejestr PESEL

Pełna oficjalna nazwa zbioru danych.

Nazwa skrócona

Rejestr PESEL

Nazwa skrócona lub potoczna zbioru danych, jednoznacznie go identyfikująca.

Opis zbioru danych

Rejestr PESEL zawiera podstawowe dane identyfikujące tożsamość i status administracyjno - prawny osób fizycznych oraz ich adres zameldowania,  gromadzone i udostępniane zgodnie z Ustawą o Ewidencji Ludności.

Jest referencyjnym rejestrem podstawowych danych osób fizycznych: obywateli polskich oraz części cudzoziemców przebywających w Polsce.

Opis zakresu informacyjnego zbioru danych

Nazwa systemu

PESEL

Nazwa systemu w ramach którego jest prowadzony zbiór danych.

Opis systemu

System PESEL obsługuje rejestr PESEL - centralny referencyjny zbiór danych prowadzony przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, na podstawie Ustawy o Ewidencji Ludności. W rejestrze PESEL gromadzone są i udostępniane uprawnionym podmiotom podstawowe dane identyfikujące tożsamość i status administracyjno - prawny oraz dane adresowe osób fizycznych :

1. obywateli polskich zamieszkujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2. obywateli polskich zamieszkujących poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w związku z ubieganiem się o polski dokument tożsamości;

3. cudzoziemców zamieszkujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy uzyskali prawa stałego pobytu, zezwolenie na pobyt stały lub inny status określony w Ustawie lub na podstawie odrębnych przepisów zobowiązane są do posiadania numeru PESEL.

Opis systemu w ramach którego jest prowadzony zbiór danych.

Obszar merytoryczny

Obszar ogólnoadministracyjny

Powiązany tematycznie obszar danych, wydzielony w architekturze danych AIP w celu ułatwienia zarządzania modelem informacyjnym państwa.

Umocowanie prawne

Tak

Kryterium klasyfikacji określające, czy dany zasób informacyjny jest prowadzony na podstawie ustawy lub rozporządzenia czy zarządzenia wydanego na podstawie delegacji ustawowej.

Istotność

Krytyczny

Znaczenie zasobu informacyjnego dla realizacji celów państwa, jego użyteczność dla społeczeństwa i gospodarki oraz dla efektywności administracji.

Rejestr publiczny

Tak

Rejestr publiczny to rejestr, ewidencja, wykaz, lista, spis albo inna forma ewidencji, służąca do realizacji zadań publicznych, prowadzona przez podmiot publiczny na podstawie odrębnych przepisów ustawowych. (Ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne). 

Funkcja stanowiąca

Tak

Rejestr publiczny lub inny zasób informacyjny państwa ma funkcję stanowiącą, jeśli wpis obiektu do rejestru skutkuje pojawieniem się podmiotowości prawnej obiektu, zdolności do działań określonego rodzaju, czy innego typu nowego statusu prawnego obiektu.

Referencyjność

Referencyjny dla podstawowych

Rejestr referencyjny – to rejestr publiczny lub inny zasób informacyjny państwa uznany za pierwotny w określonym zakresie danych i stanowiący wzorzec zawartości informacyjnej dla innych rejestrów i systemów w określonym zakresie danych, z domniemania opatrzony atrybutem autentyczności w tym zakresie danych. 

Wtórność

Wtórny wzbogacony

Kryterium klasyfikacji określające miejsce zasobu informacyjnego w łańcuchu przepływu danych od ich źródła. 

Zasięg wykorzystania

Ogólnokrajowy

Zasięg wykorzystania to klasyfikacja pod względem zasięgu korzystania z danych gromadzonych w zasobie przez inne rejestry, systemy informacyjne oraz użytkowników.

Międzynarodowość

Międzynarodowy

Kryterium klasyfikacji wskazujące, czy dane pochodzące z zasobu informacyjnego są wykorzystywane tylko w Polsce, czy są przekazywane do systemów  innych krajów / instytucji międzynarodowych.

Zawartość

Rejestr identyfikacyjny indywidualnych podmiotów

Kryterium klasyfikacji odnoszące się do celu i rodzaju danych przechowywanych w zasobie informacyjnym, skutków prawnych wpisów oraz sposobu wprowadzania i aktualizacji danych.

Sposób prowadzenia rejestru

System

Określa w jakiej postaci jest prowadzony zbiór danych.

 

 

Rejestr PESEL
Diagram zawartości informacyjnej zbioru danych (kliknij, aby powiększyć)

 

 

Jak czytać diagram
Na diagramie piktogramy z kolorem fioletowym oznaczają zbiory danych, niebieskim – obiekty danych (encje), turkusowym - atrybuty obiektów danych.

Jeżeli na diagramie dla obiektu danych lub jego specjalizacji, pokazano atrybuty oznacza to, że zbiór danych dla tego obiektu przechowuje zawartość informacyjną określoną przez te atrybuty.

Jeżeli na diagramie dla obiektu danych i żadnej jego specjalizacji, nie pokazano atrybutów, oznacza to, że zbiór danych przechowuje informacje o takim obiekcie danych bez wskazania zakresu przechowywanych informacji.

Obiekty bezpośrednio powiązane na diagramie ze zbiorem danych relacją agregacji, określamy obiektami głównymi tego zbioru danych.

{"register":{"columns":[]}}