W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rekomendacje AIP dla obszaru danych podstawowych Osoby fizycznej

22.05.2024

Rekomendacje AIP w obszarze danych Osoby fizycznej  są rozwinięciem ogólnych rekomendacji AIP -Dobrych praktyk tworzenia rejestrów publicznych - ich doprecyzowaniem dla tej podstawowej, najczęściej wykorzystywanej grupy danych.

Zostały opracowane w celu wsparcia w tworzeniu efektywnych rozwiązań IT i e-usług oraz zapewnienia warunków dla osiągnięcia wysokiej jakości zasobu informacyjnego administracji publicznej, w szczególności efektywnego udostępniania referencyjnych danych osób fizycznych, w tym cudzoziemców.

Są przeznaczone dla osób projektujących rejestry publiczne, w celu wskazania dobrych praktyk w zakresie tworzenia, rozwoju i modyfikacji rejestrów przetwarzających dane osób fizycznych, systemów IT, w których są prowadzone te rejestry oraz e-usług. Wskazują także na konieczność wprowadzenia zmian w przepisach będących podstawą działania rejestrów. Ich odbiorcami są nie tylko architekci danych, architekci rozwiązań i architekci korporacyjni, ale także decydenci, od których wsparcia zależy stosowanie tych wskazówek w praktyce cyfryzacji administracji polskiej. Pełne wdrożenie rekomendacji wiąże się także z podjęciem strategicznych decyzji co do kierunków pożądanych zmian.

Planujemy ich szerokie konsultacje, poddane dyskusji, uzgodnieniom, doprecyzowaniu i koniecznemu rozwinięciu w gronie doświadczonych ekspertów – przedstawicieli gestorów głównych rejestrów i głównych odbiorców danych osoby fizycznej. W szczególności doprecyzowania i uzgodnień wymaga obszar danych cudzoziemców. Po uzgodnieniu powinny być opracowane plany wprowadzenia ich w życie: plany strategiczne, długofalowe i krótkoterminowe. Nie może to być działanie jednorazowe, ale ewoluujący program postępowania małymi krokami, uwzględniający zmieniające się otoczenie, prowadzone przez administrację i UE projekty, nowe potrzeby, regulacje (w tym międzynarodowe). Rekomendacje powinny być także szeroko rozpropagowane w administracji publicznej.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią poszczególnych rekomendacji oraz do pobrania plików z ich opisem. Zapraszamy do kontaktu, przekazywania komentarzy i uwag dobrych praktyk i doświadczeń, a także napotykanych zagadnień i problemów a przede wszystkim do ich stosowania w praktyce. Chętnie odpowiemy na pytania. Adres e-mail do kontaktu: aip@cyfra.gov.pl.

Lista rekomendacji

  1. Wspólny, niezmienny identyfikator każdej Osoby fizycznej.
  2. Współdzielone mechanizmy wykrywania wspólnych tożsamości.
  3. Nazwy i definicje obiektów danych powinny być tak samo rozumiane i spójnie stosowane.
  4. Stosowanie referencyjnych słowników.
  5. Stosowanie standardowych reguł dotyczących danych Osoby fizycznej.
  6. Uporządkowanie zagadnienia adresu zamieszkania i adresu zameldowania oraz faktycznego pobytu i miejsca zwykłego pobytu.
  7. Rozszerzenie zakresu podstawowych własności Osoby fizycznej udostępnianych jako referencyjne.
  8. Formalne ustanowienie rejestrów referencyjnych Osoby fizycznej.
  9. Uzgodnienie i ustalenie rejestrów referencyjnych Cudzoziemca.
  10. Wdrożenie mechanizmów zapewnienia jakości danych cudzoziemców.
  11. Zapewnienie aktualizacji danych.
  12. Weryfikacja i pobieranie danych z rejestru referencyjnego.
  13. Kanoniczny model danych Osoby fizycznej i API do weryfikacji i pobierania danych.
  14. Zapewnienie transgranicznej interoperacyjności.
  15. Zmniejszenie wymaganych zakresów danych we wnioskach o usługi i zobligowanie urzędów do ich automatycznego pobrania z istniejących rejestrów.
  16. Pobranie danych Osoby fizycznej na podstawie środka identyfikacji elektronicznej.
  17. Wprowadzanie danych przez e-usługi.
  18. Uproszczenie istniejącego ekosystemu przepływów danych osoby fizycznej.
  19. Uporządkowanie węzłów referencyjnych danych osoby fizycznej.
  20. Uzgodnienie i wdrożenie mechanizmu udostępniającego zintegrowane kompletne dane referencyjne wszystkich osób fizycznych.
{"register":{"columns":[]}}