W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Repozytorium interoperacyjności

Repozytorium interoperacyjności to miejsce, w którym udostępnia się informacje służące zapewnieniu sprawnego współdziałania publicznych systemów teleinformatycznych i rejestrów publicznych. Repozytorium interoperacyjności jest częścią Portalu interoperacyjności ePUAP (elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej).

Sposób działania repozytorium określają przepisy art. 3 pkt 18 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. z 2005 r. poz. 565) oraz w przepisy wydane na podstawie art. 18 tej ustawy (tj. rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 526, z późn. zm.).

Repozytorium umożliwia w szczególności publikację struktur danych, jakich wymaga się do wymiany informacji z systemami teleinformatycznymi podmiotów publicznych i rejestrami publicznymi. Umożliwia to automatyzację procesów załatwiania spraw w podmiotach publicznych, a wskutek tego - tworzenie nowoczesnych i szybko działających usług online. 

Oprócz struktur danych w repozytorium publikuje się także rekomendacje - stanowiące dobre praktyki organizacyjne ułatwiające dostosowanie się do procedur obowiązujących przy załatwianiu spraw drogą elektroniczną.

Informacje ogłaszane w repozytorium przeznaczone są dla specjalistów. Repozytorium jest jednakże publicznie dostępne dla wszystkich osób - korzystających z usług publicznych, interesujących się problemami interoperacyjności i standaryzacji lub też zaangażowanych w rozwój społeczeństwa informacyjnego. Każdy może wyszukać i przeglądać ogłoszone struktury danych czy dobre praktyki. Dotyczy to także wersji materiałów w opracowaniu oraz takich, które nie są już aktualne. 

Użycie wymaganych struktur wymiany danych ogłoszonych w Repozytorium interoperacyjności nie zapewnia rozpoczęcia wymiany danych z określonym rejestrem publicznym lub systemem teleinformatycznym. Podstawy prawne wymiany danych określone są odrębnymi przepisami. 

{"register":{"columns":[]}}