Rusza projekt FOSSEPS - bezpłatne rozwiązania open source dla europejskich usług publicznych
04.03.2022
Parlament Europejski i Komisja Europejska uruchomiły projekt FOSSEPS (ang. „Free and Open Source Solutions for European Public Services”). Jest to projekt pilotażowy, który ma na celu zachęcić europejskie podmioty publiczne do zmiany podejścia do oprogramowania na licencjach open source: dostrzeżenia jego potencjału oraz do wspólnego działania na rzecz podniesienia efektywności jego wykorzystania. W wersji pilotażowej weźmie udział pięć wybranych krajów.
Zakres projektu
Parlament zachęcony sukcesem wielu wcześniejszych inicjatyw promujących rozwiązania typu open source takich, jak EU-FOSSA, zlecił Komisji Europejskiej realizację projektu pilotażowego FOSSEPS.
Skrót FOSSEPS oznacza bezpłatne i otwarte rozwiązania dla europejskich usług publicznych. Nazwa nawiązuje do podjętej w 2021 roku inicjatywy Parlamentu Europejskiego.
Projekt obejmuje trzy innowacyjne inicjatywy dotyczące wykorzystania potencjału otwartego oprogramowania na rzecz europejskich usług publicznych.
Inicjatywy te obejmują:
Katalog aplikacji open source
Pierwszym elementem jest utworzenie pierwszego w Europie katalogu aplikacji o otwartym kodzie źródłowym poprzez połączenie krajowych katalogów z trzech państw członkowskich. Pomoże to organom administracji publicznej w całej Europie w zidentyfikowaniu i ponownym wykorzystywaniu wcześniej zbudowanych aplikacji, dzięki czemu zaoszczędzą w ten sposób cenny czas i pieniądze.
Wykaz krytycznego oprogramowania
Drugim elementem jest utworzenie wykazu krytycznego oprogramowania typu open source, wykorzystywanego przez europejskie podmioty publiczne. Europejskie służby publiczne uzyskają dzięki temu zapewnienie, że oprogramowanie, z którego najczęściej korzystają, jest sprawne i udzielane jest mu ciągłe wsparcie.
Współpracę europejskich służb publicznych nad rozwiązaniami open source
Trzeci element polega na badaniu, w jaki sposób europejskie służby publiczne mogą współpracować w celu rozwiązania wspólnych problemów związanych z użytkowaniem, bezpieczeństwem i trwałością otwartego oprogramowania.
Współpraca instytucji europejskich i europejskich służb publicznych oraz integracja ich zasobów ma wiele zalet. Może się skutkować wymianą pomysłów, jak i z dzieleniem się zasobami (w tym finansowymi), tworzeniem i katalogowaniem aplikacji biznesowych, przeprowadzaniem audytów bezpieczeństwa i współpracą na innych polach. Szeroko zakrojona współpraca może doprowadzić do znacznej redukcji kosztów, a także tworzenia lepszego i bezpieczniejszego oprogramowania typu open source w ramach wspólnego, europejskiego ekosystemu.
Szeroki zakres projektu
Przedsięwzięcie jest dużym wyzwaniem. W jego ramach powinny zostać zaprojektowane procesy polegające na utrzymaniu aktualności katalogów aplikacji, a także kwalifikacji oprogramowania jako krytycznego. W pilotażowej wersji weźmie udział pięć wytypowanych państw, ale docelowo należy zbudować dedykowane struktury do zarządzania oprogramowaniem open source wykorzystywanym przez podmioty publiczne we wszystkich krajach UE.
Zgodnie z bieżącym terminarzem projektu, pilotaż zakończy się w pierwszym kwartale 2023 roku.
Założenia projektu są dostępne na platformie Joinup (plik PDF): https://joinup.ec.europa.eu/sites/default/files/custom-page/attachment/2022-02/Project%20Charter%20FOSSEPS%20Pilot.pdf.