Zaproszenie na kwietniowy webinar DCAT-AP
08.04.2022
Społeczność SEMIC (ang. Semantic Interoperability Community) organizuje drugi z kolei webinar poświęcony zagadnieniu identyfikatorów w DCAT-AP (specyfikacji opisu zbiorów danych na potrzeby europejskich portali danych). Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 26 kwietnia 2022 r., o godzinie 15.00.
Strona z informacją o webinarze w języku angielskim znajduje się pod adresem: https://joinup.ec.europa.eu/collection/semantic-interoperability-community-semic/event/dcat-ap-webinar-26th-april-1500-cet
Zapisy na webinar transmitowany poprzez aplikację Webex odbywają się drogą mailową. Chętni do wzięcia udziału proszeni są o zgłoszenie do Pani Aleksandry Lavreneva: aleksandra.lavreneva@pwc.com.
Dlaczego uporządkowane gromadzenie danych jest tak istotne?
Jednym z najważniejszych etapów w procesie przetwarzania danych jest ich gromadzenie - zgodnie z określonym porządkiem ułatwiającym późniejsze ich wykorzystanie. Proces ten polega na agregowaniu katalogów źródłowych w jeden katalog. Ma to na celu zwiększenie przejrzystości zbiorów danych, a także ich wartości użytkowej.
W kontekście informacji sektora publicznego powszechne jest gromadzenie danych z lokalnych portali danych przez krajowe portale danych (w Polsce: https://dane.gov.pl/pl), które z kolei są gromadzone przez Europejski Portal Danych (https://data.europa.eu/pl). W efekcie powstaje zbiorcze źródło danych, zawierające zbiory o różnej wielkości, charakterystyce i opisujące różne obszary merytoryczne.
Identyfikacja zbiorów danych
Przetwarzanie tak dużej ilości danych wymaga ich porządkowania i katalogowania. Możliwe jest to dzięki usystematyzowanemu zarządzaniu nimi z wykorzystaniem systemu identyfikacji. W trakcie nadchodzącego webinarium SEMIC omawiany będzie jeden z kluczowych elementów: identyfikator zbioru danych lub usługi danych.
Dane w coraz większym stopniu stają się siłą napędową gospodarki. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, portale agregujące dane powinny skupić się na rozwiązywaniu zagadnień takich, jak wykrywanie duplikatów zbiorów danych. Już sam identyfikator i jego budowa powinny dostarczać wstępnej informacji o zbiorze danych.
Agenda nadchodzącego spotkania
W trakcie spotkania uczestnicy będą mogli wymieniać się doświadczeniami i pomysłami dotyczącymi wytycznych dotyczących identyfikatorów.
Istotnym punktem wtorkowego webinaru będzie skonsolidowany przegląd wytycznych w sprawie „Blue Track”, burza mózgów w sprawie graficznej prezentacji wypracowanych wytycznych dotyczących katalogowania zbiorów danych, a także przedstawienie dalszych działań grupy i podsumowanie podjętych już ustaleń.
Materiały z marcowego webinaru
Nagranie pierwszego z serii spotkań dostępne jest na portalu YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=mfcCzaL6Jqc
Organizatorzy zapraszają również do zapoznania się z materiałami opublikowanymi po wcześniejszym spotkaniu z 10 marca: https://joinup.ec.europa.eu/collection/semantic-interoperability-community-semic/event/dcat-ap-webinar-10th-march-1000-cet (notatka ze spotkania, prezentacja w formacie .pdf) oraz do wzięcia udziału w dyskusji na forum GitHub https://github.com/SEMICeu/DCAT-AP.