Zaproszenie na webinar „Data.europa.eu - oficjalny portal danych europejskich”
02.09.2022
Akademia data.europa.eu rozpoczyna serię webinarów dedykowanych dostawcom danych. Pierwszy webinar z tej serii pt. „Data.europa.eu - oficjalny portal danych europejskich” odbędzie się już 16 września. Poza dostawcami danych do udziału zaproszone są też inne osoby, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę w temacie interoperacyjności i reużywalności danych.
Rejestracja na webinar: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=Wq6idgCfa0-V7V0z13xNYQ-r1JD1Q2ZCnlwu7SlvFG5URFZYWFFMQTZSQ0tNS1hSSjQxT0pPU0FPNC4u
Czym jest Europejski portal danych?
Data.europa.eu jest centralnym punktem dostępowym do ponad 1 miliona zbiorów danych prowadzonych przez:
- 6 europejskich instytucji;
- 79 agencji i innych podmiotów;
- 36 państw oraz innych organizacji międzynarodowych.
Ułatwia tym samym dostęp do informacji sektora publicznego, a także przekierowuje do krajowych portali z otwartymi danymi (zobacz polski portal otwartych danych: www.dane.gov.pl).
Dzięki takiej konsolidacji źródeł ułatwiona została wymiana danych między różnymi sektorami administracji i gospodarki. Przekłada się to na korzyści dla sektorów uczestniczących w wymianie, a finalnie - i dla całego społeczeństwa.
Co istotne portal data.europa.eu dedykowany jest wszystkim obywatelom, a nie tylko analitykom danych, pracownikom administracji publicznej czy pracownikom naukowym.
Akademia danych
W ramach Europejskiego portalu danych działa również akademia. Akademia data.europa.eu to miejsce, w którym wszyscy zainteresowani mogą uzyskać dostęp do szerokiej gamy materiałów szkoleniowych na temat danych.
Na stronie Akademii można znaleźć kursy pogrupowane tematycznie w czterech obszarach:
1. Polityki (Policy)
- Polityki i strategie w obszarze otwartych danych (open data policies and strategies)
- Ład otwartych danych (open data governance)
- Europejskie prawodawstwo w zakresie ochrony prywatności i ochrony danych (EU privacy and data protection regulations)
2. Wpływ (Impact)
- Monitorowanie ponownego wykorzystania otwartych danych (monitoring open data re-use)
- Ocena wpływu otwartych danych (measuring open data impact)
- Ponowne wykorzystanie otwartych danych (open data re-use)
3. Technologie (Technology)
- Funkcje portalu (portal features)
- Dane geoprzestrzenne udostępniane w czasie rzeczywistym i dane tworzone przez obywateli (real–time geospatial and citizen-generated data)
- Zrównoważony rozwój portalu (portal sustainability)
4. Jakość (Quality)
- Zbieranie metadanych (harvesting metadata)
- Zapewnienie wysokiej jakości danych i metadanych (high-quality (meta)data)
- Standardy (standards)
Repozytorium kursów jest na bieżąco rozwijane, a dostęp do materiałów możliwy bez wcześniejszej rejestracji. Materiały są prezentowane w języku angielskim.
Na stronie Akademii opublikowane zostały również raporty, analizy i opracowania w formie pisemnej. Mają one charakter uzupełniający i systematyzujący wiedzę uzyskiwaną w trakcie kursów.
Zapisy do udziału w wydarzeniu
Zainteresowani uczestnictwem w webinarze powinni zarezerwować sobie czas w piątek 16 września 2022 r. w godzinach 10:00 – 11:30. Webinar „Data.europa.eu - oficjalny portal danych europejskich” odbędzie się online.
Spotkanie będzie nagrywane tak, aby w przyszłości jego dorobek mógł być wykorzystany jako materiał edukacyjny.
Rejestracja na wydarzenie jest możliwa pod adresem: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=Wq6idgCfa0-V7V0z13xNYQ-r1JD1Q2ZCnlwu7SlvFG5URFZYWFFMQTZSQ0tNS1hSSjQxT0pPU0FPNC4u