Artykuły
-
Kanał Gliwicki – inwestycje, które przywróciły życie transportowi wodnemuKanał Gliwicki – symbol Gliwic, to ważny element integracji województwa opolskiego i śląskiego. Jedna z kluczowych dróg wodnych w Polsce, łączy bowiem Górnośląski Okręg Przemysłowy z Odrą i stanowi niezwykle ważny element systemu transportu rzecznego w Polsce. W ostatnich kilku latach poddany został gruntownej modernizacji, co znacząco usprawniło warunki transportu towarowego, poprawiło bezpieczeństwo użytkowników i zwiększyło jego przepustowość. Po wielu latach zaniedbań, ta ważna inwestycja poprawiła możliwości transportu, zgodnie ze znaczeniem Kanału Gliwickiego na żeglugowej mapie Polski.
-
Kanał Elbląski – największa turystyczna atrakcja WarmiiKanał Elbląski – najdłuższy szlak żeglowny w Polsce, unikat na skalę światową, absolutna perła hydrotechniki, która od 2011 roku ma status Pomnika Historii. Można go niewątpliwie określić mianem XIX-wiecznego arcydzieła budownictwa wodnego o bardzo dobrze zachowanej i wciąż użytkowanej historycznej strukturze, która czyni z niego obiekt niezwykle ważny na światowej mapie zabytków industrialnych, ale również największą atrakcję turystyczną Warmii.
-
200 lat Kanału Augustowskiego – historia i teraźniejszośćUnikatowe w skali Europy dzieło inżynierii hydrotechnicznej, transgraniczny zabytek budownictwa wodnego, który od 2007 roku posiada status Pomnika Historii. Kanał Augustowski to niewątpliwie jedna z największych atrakcji Polski, budząca zainteresowanie historyków, inżynierów i turystów. W 2023 roku przypada dwusetna rocznica rozpoczęcia jego budowy.
-
Rewitalizacja stopnia wodnego Malczyce – łagodzenie skutków susz i przywracanie szlaku żeglugowego OdryPołożony we wsi Rzeczyca w gminie Środa Śląska stopień wodny Malczyce został zbudowany w celu retencjonowania wody, co pozwala na odbudowanie poziomów wód gruntowych w dolinie rzeki Odry na odcinku Brzeg Dolny – Malczyce, a tym samym przeciwdziała skutkom suszy. Jest to najniżej położony stopień Odrzańskiej Drogi Wodnej, znajdujący się na 300. kilometrze szlaku żeglugowego. Realizacja inwestycji była kluczowa z uwagi na postępujące przesuszanie obszarów przyległych do rzeki.
-
Kanał Augustowski – śluzy Paniewo i Augustów – inwestycje w przyszłośćWybudowany w pierwszej połowie XIX wieku Kanał Augustowski to perła wśród szlaków wodnych Europy. Na ponad 100-kilometrowym szlaku znajduje się 14 zabytkowych śluz, które – podobnie jak drewniane wrota i inne elementy Kanału – zachowały w dużej mierze kształt zbliżony do tego z projektu generała Ignacego Prądzyńskiego. Rosnąca z roku na roku popularność tej niezwykłej drogi wodnej to jednocześnie duże wyzwania związane z koniecznością podejmowania inwestycji poprawiających zarówno bezpieczeństwo, jak i jakość żeglugi. W latach 2021-2023 ich wartość przekroczy 15 milionów złotych.