W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Odstępstwa od PTB

Schemat procedury uzyskania zgody na odstępstwo

Kiedy i kto może uzyskać zgodę na odstępstwo od PTB?

Zgodnie z art. 9 ustawy – Prawo budowlane, w przypadkach szczególnie uzasadnionych inwestor może uzyskać zgodę na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych (PTB).

Odstępstwo nie może powodować zagrożenia życia ludzi lub bezpieczeństwa mienia, ograniczenia dostępności obiektów budowlanych dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz powodować pogorszenia warunków zdrowotno-sanitarnych i użytkowych, a także stanu środowiska, po spełnieniu określonych warunków zamiennych.

Odstępstwa nie można uzyskać od przepisów i warunków, które nie są przepisami techniczno-budowlanymi w rozumieniu ustawy – Prawo budowalne, a więc m. in. od:

  • ustawy o drogach publicznych,
  • ustawy – Prawo o ruchu drogowym,
  • rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom,
  • rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach,
  • wzorców i standardów (WiS).

Procedura uzyskania zgody na odstępstwo

Inwestor (lub działający w jego imieniu pełnomocnik) składa wniosek w sprawie udzielenia zgody na odstępstwo do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Właściwym organem administracji architektoniczno-budowlanej jest organ, który dla danej inwestycji jest właściwy do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę (lub decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej) albo decyzji o zmianie pozwolenia na budowę (lub decyzji o zmianie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej), a więc:

  • w wypadku dróg krajowych i wojewódzkich – wojewoda,
  • w wypadku dróg powiatowych i gminnych – starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu.

Właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej, po weryfikacji i stwierdzeniu zasadności wniosku inwestora, składa swój wniosek w sprawie upoważnienia do udzielenia zgody na odstępstwo do Ministra Infrastruktury. Wniosku w sprawie upoważnienia do udzielenia zgody na odstępstwo do ministra nie może złożyć organ nadzoru budowlanego ani inwestor.

Wniosek do ministra składa się przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę (lub decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej) albo przed wydaniem decyzji o zmianie pozwolenia na budowę (lub decyzji o zmianie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej). Nie ma możliwości złożenia wniosku dla inwestycji realizowanej w trybie zgłoszenia, a także uzyskania zgody na odstępstwo w ramach postępowania w sprawie rozpoczęcia i prowadzenia robót budowlanych z naruszeniem ustawy – Prawo budowlane.

Minister może uzależnić upoważnienie do udzielenia zgody na odstępstwo od spełnienia dodatkowych warunków.

Po uzyskaniu upoważnienia ministra właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej, w drodze postanowienia, udziela bądź odmawia udzielenia zgody na odstępstwo, natomiast przy braku upoważnienia ministra organ odmawia udzielenia zgody na odstępstwo.

Właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej prowadzi postępowanie administracyjne, w którym stroną jest inwestor (wnioskodawca). Wniosek organu do ministra nie wszczyna nowego postępowania. Pomiędzy organem a ministrem zachodzi wewnętrzny stosunek prawny, którego stroną nie jest inwestor, a wyłącznie organ administracji architektoniczno-budowlanej oraz minister. Oznacza to m. in., że inwestor nie może kierować swoich wystąpień bezpośrednio do ministra, lecz powinien kierować je do organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Wzory formularzy wniosków oraz wykaz niezbędnych załączników

Organy administracji architektoniczno-budowlanej, składające wnioski do Ministra Infrastruktury, są zobowiązane stosować wzór formularza wniosku w sprawie upoważnienia do udzielenia zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych (PB-0), stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 24 czerwca 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosku w sprawie upoważnienia do udzielenia zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1154). Poniżej znajdziesz wzór formularza wniosku PB-0 dostosowany do specyfiki inwestycji w obszarze drogownictwa.

Jeżeli jesteś inwestorem lub pełnomocnikiem inwestora, który składa wniosek do organu administracji architektoniczno-budowlanej, wzór formularza wniosku w sprawie udzielenia zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych nie został określony. Dowiedz się bezpośrednio w urzędzie obsługującym właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej, czy ten nie określił własnego wzoru formularza wniosku lub skorzystaj ze wzoru udostępnionego poniżej.

Zachęcamy do korzystania ze wzorów formularzy wniosków dostosowanych do specyfiki inwestycji w obszarze drogownictwa. W pierwszej kolejności zwróć uwagę, od jakich przepisów potrzebujesz uzyskać zgodę na odstępstwo.

Jeżeli jest to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych (Dz. U. poz. 1518), to skorzystaj z następujących wzorów formularzy wniosków i wykazu niezbędnych załączników:

Jeżeli jest to rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. z 2016 r. poz. 124, z późn. zm.), rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30 maja 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie (Dz. U. poz. 735, z późn. zm.) lub rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 16 stycznia 2002 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących autostrad płatnych (Dz. U. poz. 116, z późn. zm.), to skorzystaj z następujących wzorów formularzy wniosków i wykazu niezbędnych załączników:

{"register":{"columns":[]}}