W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zarządzanie bezpieczeństwem dróg

Na czym polega zarządzanie bezpieczeństwem dróg i których dróg dotyczy?

Zarządzanie bezpieczeństwem dróg polega na:

  1. przeprowadzaniu oceny wpływu planowanej drogi na bezpieczeństwo ruchu drogowego,
  2. przeprowadzaniu audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  3. przeprowadzaniu oceny ryzyka wystąpienia wypadków i dotkliwości ich skutków,
  4. sporządzaniu oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego obejmującej całą sieć dróg,
  5. przeprowadzaniu ukierunkowanych kontroli bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zarządzanie bezpieczeństwem dróg dotyczy:

  1. dróg krajowych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad,
  2. dróg krajowych w transeuropejskiej sieci drogowej zarządzanych przez prezydentów miast na prawach powiatu,
  3. dróg wojewódzkich zarządzanych przez zarządy województw, które: przebiegają poza granicami administracyjnymi miast, są budowane lub przebudowywane albo zostały wybudowane lub przebudowane z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz nie zapewniają dostępu do nieruchomości przylegających do nich za pośrednictwem zjazdu.

Szczegółowy zakres obowiązywania przepisów dotyczących zarządzania bezpieczeństwem dróg określa art. 24ga ustawy o drogach publicznych.

Ocena wpływu planowanej drogi na BRD

Ocenę wpływu planowanej drogi na BRD przeprowadza się na etapie planowania tej drogi przed wszczęciem postępowania w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wyniki oceny wpływu planowanej drogi na bezpieczeństwo ruchu drogowego zarządca drogi uwzględnia na kolejnych etapach projektowania budowy albo przebudowy drogi.

Szczegółowe wymagania dotyczące oceny wpływu planowanej drogi na BRD określa art. 24i ustawy o drogach publicznych.

Audyt i audytorzy BRD

Audyt BRD przeprowadza się:

  1. w ramach opracowywania na potrzeby decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach karty informacyjnej przedsięwzięcia lub raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, ich ewentualnego uzupełniania oraz gdy w toku postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wyniknie potrzeba przedstawienia nowego wariantu drogi,
  2. przed wszczęciem postępowania w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, decyzji o pozwoleniu na budowę albo przed zgłoszeniem wykonywania robót,
  3. przed wszczęciem postępowania w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie drogi lub przed zawiadomieniem o zakończeniu budowy drogi albo przed zakończeniem przebudowy drogi,
  4. przed upływem 12 miesięcy od dnia oddania drogi do użytkowania.

Audyt BRD przeprowadza audytor BRD lub zespół audytujący, w którego skład wchodzi co najmniej jeden audytor BRD.

Audytorem BRD jest osoba, która posiada certyfikat audytora BRD. Certyfikat audytora BRD wydaje lub przedłuża Minister Infrastruktury.

Kliknij, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat audytu i audytorów BRD.

Ocena ryzyka

Ocenę ryzyka drogi, będącej w użytkowaniu od co najmniej 3 lat, przeprowadza zarządca drogi. W ramach oceny ryzyka ocenia się parametry użytkowe i techniczne oraz stan techniczny dróg lub ich odcinków, a także ich wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Ocenę ryzyka przeprowadza się co 5 lat na podstawie wizji lokalnej w terenie lub na podstawie nagrania wizualnego.

Z oceny ryzyka zarządca drogi sporządza sprawozdanie, które przekazuje do Ministra Infrastruktury co 5 lat, w terminie do dnia 31 lipca danego roku kalendarzowego.

Metodę i sposób przeprowadzania oceny ryzyka, sposób przekazywania sprawozdania z oceny ryzyka do Ministra Infrastruktury oraz zawartość i sposób prezentacji wyników oceny ryzyka w sprawozdaniu z oceny ryzyka określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 maja 2024 r. w sprawie oceny ryzyka wystąpienia wypadków i dotkliwości ich skutków oraz kategorii bezpieczeństwa ruchu drogowego (Dz. U. poz. 840).

W ramach sprawozdania z wyników oceny ryzyka zarządca drogi przekazuje:

  1. wypełniony formularz obliczeniowy dla metody reaktywnej,
  2. wypełniony formularz obliczeniowy dla metody proaktywnej,
  3. zestawienie w formie arkusza w formacie "xlsx", zawierające wykaz segmentów,
  4. odwzorowanie segmentów powstałych w wyniku scalenia metod reaktywnej i proaktywnej w formacie "shp",
  5. pisemne podsumowanie przeprowadzonej oceny ryzyka.

Zarządca drogi może wprowadzać modyfikacje w zakresie wyżej udostępnionych formularzy obliczeniowych (np. zmiana układu, dodatkowe ograniczenia poprawności danych, dodatkowe dane źródłowe) pod warunkiem, że nie ulegną modyfikacji algorytmy obliczeniowe, oraz że w efekcie tych modyfikacji nie zostanie przekazany zakres danych mniejszy, niż wynika z opublikowanych formularzy.

Pierwsze sprawozdanie z oceny ryzyka zarządca drogi przekazuje do Ministra Infrastruktury w terminie do dnia 31 lipca 2024 r.

Ocena bezpieczeństwa

Na podstawie sprawozdań z ocen ryzyka, przekazanych przez zarządców dróg, Minister Infrastruktury sporządza ocenę dróg pod względem poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na podstawie tej oceny Minister dokonuje klasyfikacji sieci dróg, przypisując poszczególne drogi lub ich odcinki do jednej z pięciu kategorii bezpieczeństwa ruchu drogowego: bezpieczna, stosunkowo bezpieczna, średnio bezpieczna, umiarkowanie niebezpieczna lub niebezpieczna. Wyniki klasyfikacji publikowane są na stronie podmiotowej Ministra Infrastruktury w Biuletynie Informacji Publicznej.

Ocenę bezpieczeństwa Minister przeprowadza co 5 lat do dnia 31 grudnia danego roku kalendarzowego. Dodatkowo, Minister przekazuje do Komisji Europejskiej sprawozdanie dotyczące klasyfikacji sieci dróg pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Minister Infrastruktury przeprowadza pierwszą ocenę bezpieczeństwa w terminie do dnia 31 grudnia 2024 r., natomiast pierwsze sprawozdanie przekazuje do Komisji Europejskiej w terminie do dnia 31 października 2025 r.

Ukierunkowana kontrola BRD

Na podstawie wyników klasyfikacji bezpieczeństwa dróg, opublikowanych przez Ministra Infrastruktury, zarządcy dróg przypisanych do kategorii "niebezpieczna" lub "umiarkowanie niebezpieczna", przeprowadzają na tych drogach ukierunkowane kontrole BRD, z uwzględnieniem potrzeb szczególnie zagrożonych uczestników ruchu drogowego.

Ukierunkowana kontrola BRD jest przeprowadzana niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia publikacji wyników klasyfikacji bezpieczeństwa dróg przez Ministra Infrastruktury - w przypadku dróg, które zostały przypisane do kategorii "niebezpieczna", oraz 24 miesięcy od dnia publikacji wyników klasyfikacji bezpieczeństwa dróg przez Ministra Infrastruktury - w przypadku dróg, które zostały przypisane do kategorii "umiarkowanie niebezpieczna". Na podstawie wyników ukierunkowanej kontroli BRD zespół ekspertów sporządza raport, w którym wskazuje zalecenia dla zarządcy drogi mające na celu zwiększenie poziomu BRD na danej drodze lub jej odcinku. Zarządca drogi przesyła raport wraz z zaleceniami do Ministra infrastruktury w terminie 6 miesięcy od sporządzenia tego raportu.

W konsekwencji sporządzonego raportu, zarządca drogi powinien uwzględnić zalecenia w nim zawarte w ramach planu finansowania budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg oraz drogowych obiektów inżynierskich oraz realizować je w miarę dostępnych środków finansowych, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na tych drogach.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
14.06.2024 10:49 Grzegorz Kuczaj
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Grzegorz Kuczaj
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Zarządzanie bezpieczeństwem dróg 4.0 14.06.2024 13:43 Grzegorz Kuczaj
Zarządzanie bezpieczeństwem dróg 3.0 14.06.2024 13:41 Grzegorz Kuczaj
Zarządzanie bezpieczeństwem dróg 2.0 14.06.2024 11:33 Grzegorz Kuczaj
Zarządzanie bezpieczeństwem dróg 1.0 14.06.2024 10:49 Grzegorz Kuczaj

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}