Podsumowanie współpracy polsko-litewskiej w latach 2022-2023
11. posiedzenie Polsko-Litewskiej Komisji ds. Wód Granicznych odbyło się w dniu 29 listopada 2023 r. w formule online, za pośrednictwem platformy MS Teams.
Grupa robocza nr 1 omówiła wdrożone w 2023 roku i planowane do wdrożenia działania w zakresie gospodarowania wodami w obszarze transgranicznym, wynikające z planów gospodarowania wodami w dorzeczu Niemna w Rzeczypospolitej Polskiej i w Republice Litewskiej. Polska część Grupy poinformowała o przyjęciu przez Polskę w dniu 2 grudnia 2022 r. planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Niemna, który został opublikowany w dniu 16.01.2023 r., a wszedł w życie 23.03.2023 r. Litewska część Grupy przedstawiła doświadczenia kraju w zastosowaniu modelu SWAT, sposoby jego wykorzystania i plany jego rozwoju, również w ramach projektu LIFE, w którym Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego także planuje wziąć udział, jako partner z Polski. Planowane jest przygotowanie modelu SWAT dla części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w polsko-litewskich zlewniach transgranicznych.
Grupa robocza nr 2 poinformowała, że w 2023 roku nie wystąpiły żadne sytuacje ekstremalne powodujące powodzie, czy zanieczyszczenie wód granicznych. Niskie stany wód były spowodowane suszą wywołana brakiem opadów atmosferycznych. Grupa omówiła procedury mające zastosowanie w obu państwach w przypadku wystąpienia sytuacji ekstremalnych. Wymieniła się również danymi kontaktowymi jednostek organizacyjnych odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe oraz biorących udział w usuwaniu skutków awarii. Grupa omówiła kwestie Cieku bez nazwy, który biegnie wzdłuż granicy polsko-litewskiej. Jest to ciek naturalny o nieuregulowanym korycie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez przedstawiciela Polsko-Litewskiej Komisji Granicznej podczas 11. posiedzenia Komisji, przebieg linii granicy państwowej na obecnie nieuregulowanym Cieku bez nazwy powinien być jednoznaczny, wyraźnie widoczny i stabilny (art. 41 Umowy miedzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską o wspólnej granicy państwowej, stosunkach prawnych na niej obowiązujących oraz o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach granicznych, sporządzonej w Wilnie w dniu 5 marca 1996 r.). W roku 2023 prace konserwacyjne i utrzymaniowe Cieku bez nazwy (takie jak: odmulenie dna, usuwanie zatorów, wykaszanie roślinności z dna i skarp) były planowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Przetarg, na realizację zadania ostatecznie został unieważniony z powodu rezygnacji wykonawcy jeszcze przed podpisaniem umowy. W związku z powyższym podczas 11. posiedzenia Komisji zostało ustalone, że jednym z planowanych na 2024 rok działań Grupy roboczej nr 2 będzie współpraca z Polsko-Litewską Komisją Graniczną w zakresie zapewnienia stabilnego przebiegu linii polsko-litewskiej granicy państwowej na wodach granicznych, a pierwszym etapem tego zadania będzie określenie możliwości realizacji tego zadania przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, po uwzględnieniu przepisów prawnych oraz warunków finansowych związanych z realizacją zadania.
Grupa robocza nr 3 przekazała informację w zakresie monitoringu wód granicznych. Zrealizowano wspólny pobór prób z rzeki Szeszupy, które przebadano pod kątem 29 wskaźników fizykochemicznych. Strona polska przekazała wyniki badań i klasyfikację wskaźników z monitoringu badawczego i operacyjnego jcwp rzek Szeszupy, Szelmentki, Marychy, Hołnianki, Wigry i jezior Gaładuś i Bałądź. Większość klasyfikowanych w 2022 roku wskaźników stanu ekologicznego i chemicznego badanych jcwp mieściła się w 1 i 2 klasie. W 2022 roku transgraniczny monitoring wód podziemnych przeprowadzono w 6 studniach monitoringowych po stronie litewskiej i w 2 źródłach po stronie polskiej. Jakość wód oceniana na podstawie wartości progowych parametrów oceny stanu chemicznego była dobra.
Kolejne posiedzenie Polsko-Litewskiej Komisji ds. Wód Granicznych zaplanowano w IV kwartale 2024 r. na terytorium Republiki Litewskiej.
Materiały
Protokół z 11. posiedzenia Polsko-Litewskiej Komisji ds. Wód GranicznychZATWIERDZONY_przez_MMG_PROTOKÓŁ_z_11_POSIEDZENIA_PL-LT_KOMISJI.pdf 0.91MB Załączniki do protokołu z 11. posiedzenia Polsko-Litewskiej Komisji ds. Wód Granicznych
załączniki_do_protokołu_z_11_posiedzenia_PL-LT_Komisji.7z 0.13MB