W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie współpracy polsko-słowackiej w 2021 r.

XXII posiedzenie Polsko-Słowackiej Komisji ds. Wód Granicznych odbyło się na terenie Republiki Słowackiej, w miejscowości Stará Lesná, w dniach 26 – 29 września 2022 r. Podczas XXII posiedzenia Komisja podsumowała stan współpracy polsko-słowackiej na wodach granicznych za 2021 rok.

Grupa R  (współpraca w dziedzinie przedsięwzięć przeciwpowodziowych, regulacji i utrzymania cieków granicznych oraz melioracji terenów przygranicznych) przedstawiła prace studialne i projektowe na wodach granicznych, które były omawiane przez Grupę w 2021 roku drogą korespondencyjną. Ponadto Grupa R przedstawiła plan robót na rok 2023. Koszt robót zaplanowanych do przeprowadzenia przez stronę słowacką to 40 tys. EURO, natomiast koszt zaplanowanych robót do przeprowadzenia przez stronę polską to 0 EURO.

Przedstawiciele Komisji Granicznej poinformowali, że od 2021 roku nie odbyła się kolejna runda rokowań w sprawie projektu nowej Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republika Słowacką o wspólnej granicy państwowej. Komisja Graniczna poinformowała także o dokonaniu przeglądu granicy państwowej między znakami granicznymi nr II/183/2-II/184, w rejonie cieku wodnego Jaworzynka. Podczas przeglądu stwierdzono, że w wyniku powodzi doszło do uszkodzenia części prawego brzegu i zniszczenia znaku granicznego nr II/183/3. Współpraca w zakresie wymiany danych hydrologicznych w 2021 roku odbywała się zgodnie z przyjętym na poprzednim posiedzeniu Komisji planem pracy.

Grupa HyP (współpraca w dziedzinie hydrologii i osłony przeciwpowodziowej na wodach granicznych) przedstawiła plan przeprowadzenia dwóch narad Grupy, na wiosnę i na jesieni 2023 roku oraz wspólne pomiary przepływów. Ocena stanu i jakości granicznych wód powierzchniowych przebiegła zgodnie z przyjętym Regulaminem Współpracy Grupy OPZ (współpraca w dziedzinie ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniem). Grupa zaplanowała monitoring powierzchniowych wód granicznych na rok 2023. Ponadto Grupa uznała za celowe uzyskanie na poziomach krajowych stanowiska w sprawie bilansu biogenów w zlewniach. Grupa OPZ nie odnotowała żadnych poważnych awarii, czy też nadzwyczajnych zagrożeń w 2021 roku na wodach granicznych. Wszystkie inwestycje realizowane w 2021 roku mogące mieć wpływ na stan i jakość powierzchniowych wód granicznych były omawiane przez Grupę na bieżąco. Ponadto delegacja polska poinformowała, że Przewodnicząca polska zwróciła się do PIG-PIB o nawiązanie bezpośredniej współpracy ze słowackim Państwowym Instytutem Geologicznym im. Dioniza Štúhra w celu przygotowania polsko-słowackiego projektu bilansowania potencjalnych transgranicznych części wód podziemnych i przedstawienia wyników za pośrednictwem Grupy WFD (współpraca w zakresie planowania w gospodarce wodnej na wodach granicznych). Komisja postanowiła, że w ramach Grupy WFD zostanie utworzona podgrupa, która będzie się zajmowała problematyką wód podziemnych i przygotowaniem polsko-słowackiego projektu bilansowania potencjalnych transgranicznych części wód podziemnych.

Kolejne posiedzenie Komisji zostało zaplanowane w terminie 12 - 16 czerwca 2023 roku na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Materiały

Protokół z XXII posiedzenia Polsko-Słowackiej Komisji ds. Wód Granicznych
PROTOKÓŁ​_Z​_XXII​_POSIEDZENIA​_PL-SK.docx 0.10MB
Protokół z XXII posiedzenia Polsko-Słowackiej Komisji ds. Wód Granicznych (skan)
PROTOKÓŁ​_Z​_XXII​_POSIEDZENIA​_PL-SK-​_ZATWIERDZONY.pdf 1.20MB
Załączniki do protokołu
załączniki​_PL-SK.7z 0.50MB
{"register":{"columns":[]}}