Podsumowanie współpracy w latach 2020-2021
Treść protokołu z 5. posiedzenia Polsko-Czeskiej Komisji ds. Wód Granicznych została uzgodniona wyjątkowo drogą elektroniczną, za pośrednictwem poczty e-mail i zatwierdzona w dniu 28 lutego 2022 r. W protokole podsumowano współpracę polsko-czeską na wodach granicznych w latach 2020-2021.
Grupa robocza P (współpraca w dziedzinie planowania gospodarki wodnej na wodach granicznych) omówiła inwestycje, które monitorowała ostatnie dwa lata. Zaopiniowała działania w zakresie utrzymywania koryt cieków granicznych, zbiorników wodnych i innych urządzeń na wodach granicznych. Sprawozdanie z prac tej Grupy zawiera informacje odnośnie działań w zakresie: odrzańskiej drogi wodnej na odcinku Koźle-Ostrawa, ochrony przeciwpowodziowej na granicznym odcinku rzeki Odry, ochrony przeciwpowodziowej na granicznym odcinku rzeki Piotrówki, ochrony przeciwpowodziowej rzeki Ścinawki, projektu przywrócenia ciągłości morfologicznej Dzikiej Orlicy oraz budowy kładki nad Nysa Łużycką na trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec.
Grupa robocza HyP (współpraca w dziedzinie hydrologii, hydrogeologii oraz osłony przeciwpowodziowej) poinformowała, że w 2019 r. prowadzono wspólne i równoczesne pomiary przepływów w uzgodnionych profilach granicznych na granicznych ciekach wodnych. Od marca 2020 r. sytuacja pandemiczna zmusiła Grupę do realizacji pomiarów jednostronnie lub do ustalenia terminów pomiarów równoległych. Większość stacji wodowskazowych na terytoriach czeskim i polskim, mających kluczowe znaczenie dla współpracy w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, jest zautomatyzowana i funkcjonuje dobrze. System wczesnego przekazywania ostrzeżeń pomiędzy polską a czeską służbą meteorologiczną i hydrologiczną jest uważany za szczególnie korzystny
i funkcjonalny.
Strona polska, za pośrednictwem Grupy HyP poszerzyła czesko-polską sieć monitoringu wód podziemnych na obszarze oddziaływania KWB Turów o siedem już istniejących piezometrów: HP- 25w/48, HP-10w/66, ZAP-1, HPSw-2, HPz-15w/61,5/I, HPz-20w/58, HP 13w/61. Od roku 2020 wyniki pomiarów z tych piezometrów, razem z pozostałymi danymi są przekazywane stronie czeskiej.
W dniu 3 lutego 2022 r. zawarto umowę między Republiką Czeską a Rzeczpospolitą Polską, która zagwarantuje finansowanie i realizację działań zmierzających do złagodzenia aktualnych i zapobieganiu przyszłym negatywnym wpływom działalności wydobywczej KWB Turów na terytorium Republiki Czeskiej, kontynuowania monitoringu czesko-polskich wód podziemnych i w przypadku szkód wyrządzonych stronie czeskiej, dojdzie do ich kompensacji przez stronę polską.
Grupa robocza R (współpraca w zakresie regulacji cieków granicznych, zaopatrzenia w wodę i melioracji obszarów przygranicznych) poinformowała, że w 2020 r. Grupa nie przeprowadziła żadnych prac na koszt wspólny, w związku z powyższym zobowiązanie strony polskiej wynosi 3 680 074 SJ (jednostek porównawczych). Grupa przedstawiła też inne przedsięwzięcia gospodarki wodnej na wodach granicznych, którymi się zajmowała, m.in.: zamulenie koryta potoku Okleśna oraz potoku bezimiennego, budowę mostu przez potok Lubota, obniżenie ryzyka powodziowego w zlewni Opawy.
Grupa robocza OPZ (współpraca w zakresie ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniem) przedstawiła realizowane przez siebie zadania, a w szczególności: ujednolicenie wyników monitorowania i sporządzenie rocznego sprawozdania o stanie jakości wód granicznych w 2019 i 2020 roku w dziewięciu stale kontrolowanych przekrojach granicznych na Nysie Łużyckiej, Witce, Ścinawce, Białej Głuchołaskiej, Złotym Potoku, Odrze i Olzie (3 przekroje). We wszystkich przekrojach przeprowadzono kontrole jakości wód 12 razy w ciągu każdego roku. Z oceny przeprowadzonej przez Grupę (wg metodyki stosowanej przez Grupę OPZ) wynika, że w 2019 r. oceniono następująco badane wskaźniki jakości wody: do klasy I – 28%, do klasy II – 44%, do klasy III - 21% wskaźników, do klasy IV - 6% oraz do klasy V – 1%. W 2019 roku oceniane wskaźniki nie wystąpiły w klasie VI. W 2020 r. poszczególne wskaźniki jakości wody w monitorowanych przekrojach zostały sklasyfikowane w następujący sposób: do klasy I – 33%, do klasy II – 42%, do klasy III – 20%, do klasy IV – 5% wskaźników. W 2020 r. żaden wskaźnik nie został zakwalifikowany do V bądź VI klasy jakości. Ponadto strony przedstawiły informacje o inwestycjach i przedsięwzięciach zrealizowanych w 2019 i 2020 roku, które mają korzystny wpływ na jakość wód granicznych. Inwestycje te po stronie polskiej dotyczyły budowy sieci kanalizacji sanitarnej w zlewniach rzek Olzy, Opawy, Prudnika, Bobru, a po stronie czeskiej budowy i modernizacji sieci kanalizacji sanitarnej oraz modernizacji lub budowy oczyszczalni ścieków w zlewniach rzek Odry, Opawy, Olzy, Nysy Łużyckiej, Ścinawki, Łucyny, Osobłogi.
Grupa robocza WFD (do spraw wdrażania Ramowej Dyrektywy Wodnej 2000/60/WE na wodach granicznych) poinformowała o zrealizowanych po stronie polskiej w okresie 2019-2020 pracach: ustalenie celów środowiskowych dla jednolitych części wód oraz opracowaniu rejestru wykazów obszarów chronionych (2019), analiza zwrotu kosztów za usługi wodne wraz z prognozą rozwoju oraz analizy zwrotu kosztów środowiskowych i zasobowych w regionach wodnych i na obszarach dorzeczy (2019), przeprowadzenie konsultacji społecznych projektu dokumentu pn.: “Przegląd istotnych problemów gospodarki wodnej” (18 grudnia 2019 r. – 18 czerwca 2020 r.) identyfikacja presji w regionach wodnych i na obszarach dorzeczy - Część III: Opracowanie modelu obliczania ładunków zanieczyszczeń (2020), analiza znaczących oddziaływań antropogenicznych wraz z oceną ich wpływu na stan wód oraz ryzykiem nieosiągnięcia celów środowiskowych (2020), opracowanie krajowego programu renaturyzacji wód powierzchniowych (2020). Dodatkowo strona polska poinformowała, że w marcu 2020 roku rozpoczęły się prace nad przeglądem oraz aktualizacją planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP). Natomiast w sierpniu 2020 roku podpisana została umowa na opracowanie projektów II aktualizacji planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy (II aPGW) wraz z metodykami. W dniach 17-18 listopada 2021 r. odbyła się ogólnopolska konferencja podsumowujaca proces konsultacji społecznych projektów: aPZRP i IIaPGW.
Obecnie trwają prace procedujące przyjęcie drugiej aktualizacji Planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy w drodze rozporządzeń Ministra Infrastruktury. Do czasu wydania tych rozporządzeń, zgodnie ze zmienioną treścią art. 555 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2233 ze zm.), obowiązują Plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy ustanowione w 2016 r.
Materiały
Protokół z 5. posiedzenia Polsko-Czeskiej Komisji ds. Wód GranicznychPROTOKÓŁ_Z_5_POSIEDZENIA_PL-CZ-_podpisany.pdf 1.70MB Załączniki do protokołu 5. posiedzenia Polsko-Czeskiej Komisji ds. Wód Granicznych
ZAŁĄCZNIKI_DO_PROTOKOŁU_Z_5_POSIEDZENIA_PL-CZ_KOMISJI.pdf 4.49MB