21 tys. grilli bez dopuszczenia do obrotu – efekt wspólnej kontroli KAS, UOKiK i IH
29.09.2023
- Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) współpracuje z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i Inspekcją Handlową (IH), które dbają o to, aby do konsumentów trafiały tylko bezpieczne produkty.
- KAS wykrywa i zatrzymuje na granicy towary, które mogą stanowić zagrożenie, i takie, które nie spełniają wymagań określonych przepisami.
Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi działania związane z nadzorem rynku. Mają one na celu zapewnienie, że produkty dostępne dla konsumentów są zgodne z obowiązującymi przepisami oraz z wymogami Unii Europejskiej (UE) w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo większości produktów nieżywnościowych, takich jak np. zabawki, maszyny, wyroby medyczne, środki ochrony indywidualnej, wymaga od poszczególnych podmiotów gospodarczych, zaangażowanych w ich produkcję, sprzedaż i import zagwarantowania, że spełniają one określone wymagania i nie stanowią zagrożenia dla konsumentów. Wymagania zwykle dotyczą zarówno konstrukcji czy składu chemicznego towarów, jak również ich prawidłowego oznakowania oraz dostępności odpowiedniej dokumentacji towarzyszącej i instrukcji użytkowania.
KAS prowadzi wspólne akcje kontrolne z organami nadzoru rynku, które mają na celu eliminowanie już na granicy towarów niebezpiecznych i niespełniających wymagań.
W okresie od 1 marca do 31 maja 2023 r. KAS wraz z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz Inspekcją Handlową (IH) realizowała kontrole grilli tradycyjnych. Skontrolowano 23 478 szt. grilli – 21 różnych modeli wytypowanych do kontroli przez funkcjonariuszy KAS, 9 modeli zostało wytypowanych przez inspektorów IH do badań laboratoryjnych. Podczas badań w laboratorium sprawdzono m.in. wymiary elementów konstrukcyjnych i przeprowadzono badania cieplne, palności i stabilności. Inspekcja Handlowa zakwestionowała 17 z 21 modeli grilli tradycyjnych wytypowanych do kontroli przez funkcjonariuszy KAS, w tym 16 ze względu na nieprawidłowe oznakowanie. W zakresie wymagań konstrukcyjnych zakwestionowano 5 z 9 zbadanych modeli grilli ze względu na ryzyko poparzenia – 4 z nich miały również nieprawidłowości w oznakowaniu. W wyniku wspólnych działań prawie 21 tys. szt. grilli nie zostało dopuszczonych do obrotu.
Grille były kontrolowane także pod kątem oznakowania, aż w 16 modelach (ponad 20 tys. szt.) stwierdzano nieprawidłowości w oznakowaniu, np. brak piktogramów ostrzegawczych, ostrzeżeń w języku polskim na produkcie, brak lub nieprawidłowo sporządzona instrukcja użytkowania, braku danych producenta, importera, danych identyfikujących produkt, bezpodstawnie naniesienie oznakowania CE. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdują się w Raporcie UOKIK.
Krajowa Administracja Skarbowa co roku zatrzymuje na granicy miliony towarów niespełniających wymagań i niebezpiecznych. Każdego dnia, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej typują do kontroli towary zgłoszone do procedury dopuszczania do obrotu, które importowane są z państw spoza UE. W latach 2018–2022 nie dopuszczono do obrotu ok. 283 mln szt. towarów, które nie spełniały wymagań i stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa konsumentów.
KAS ściśle współpracuje z organami nadzoru rynku, takimi jak UOKiK i IH, aby zapobiegać przedostaniu się na rynek UE produktów niebezpiecznych lub niezgodnych z przepisami i jest pierwszym organem kontrolującym importowane towary.