Sankcje w związku z agresją na Ukrainę
Informacje na temat sankcji unijnych dostępne są na stronie Komisji Europejskiej pod następującymi adresami:
- sankcje unijne w stosunku do Federacji Rosyjskiej,
- sankcje unijne w stosunku do Białorusi,
- często zadawane pytania w sprawie sankcji.
Na stronach unijnych znajdują się również materiały, które publikujemy poniżej. Dotyczą szczegółowych informacji w jaki sposób należy stosować sankcje. Mają one charakter opinii Komisji.
Sankcje unijne zostały uzupełnione przez sankcje krajowe. Lista osób i podmiotów objętych sankcjami krajowymi dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wzory sprawozdań i adresy do raportowania informacji na podstawie art. 5r Rozporządzenia nr 833/2014
W nawiązaniu do obowiązków informacyjnych wprowadzonych przez Unię Europejską, określonych w art. 5r Rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z 31 lipca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie, udostępniamy (w sekcji Materiały) do wykorzystania szablony sprawozdań do raportowania informacji.
- Wzór sprawozdanie nr 1 – dla podmiotów wykonujących obowiązek określony w art. 5r ust. 1 rozporządzenia
- Wzór sprawozdanie nr 2 – dla podmiotów wykonujących obowiązek określony w art. 5r ust. 2 rozporządzenia
Wypełnione sprawozdania należy przekazywać do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na jeden ze wskazanych poniżej adresów:
Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP):
/bx1qpt265q/SkrytkaESP
poczty elektronicznej:
sekretariat.dnk@mf.gov.pl
poczty tradycyjnej:
Ministerstwo Finansów, Departament Nadzoru nad Kontrolami
ul. Świętokrzyska 12,
00-916 Warszawa
Podstawa prawna
Rozporządzenie Rady (UE) nr 833/2014 z 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie:
Art. 5r ust. 1 Osoby prawne, podmioty i organy z siedzibą w Unii, w których ponad 40% praw własności bezpośrednio lub pośrednio należy do:
a) osoby prawnej, podmiotu lub organu z siedzibą w Rosji;
b) obywatela rosyjskiego; lub
c) osoby fizycznej zamieszkałej w Rosji,
od dnia 1 maja 2024 r. powiadamiają właściwy organ państwa członkowskiego, w którym mają siedzibę, w terminie dwóch tygodni od końca każdego kwartału, o wszelkich przekazach środków finansowych przekraczających 100 000 EUR, których dokonali w danym kwartale poza terytorium Unii, bezpośrednio lub pośrednio, w ramach jednej lub kilku operacji.
Art. 5r ust. 2. Niezależnie od mających zastosowanie przepisów dotyczących sprawozdawczości, poufności i tajemnicy zawodowej od 1 lipca 2024 r. instytucje kredytowe i finansowe przekazują właściwemu organowi państwa członkowskiego, w którym mają siedzibę, w terminie dwóch tygodni od końca każdego półrocza, informacje o wszystkich przekazach środków finansowych poza Unię, których łączna kwota w ciągu tego półrocza przekroczyła 100 000 EUR, zainicjowanych przez nie, bezpośrednio lub pośrednio, na rzecz osób prawnych, podmiotów i organów, o których mowa w ust. 1.
Skróty występujące w sprawozdaniach:
IBAN (International Bank Account Number) – międzynarodowy numer rachunku bankowego
BIC (Bank Identifier Code) – kod identyfikujący bank
Adresy do przekazywania informacji o dokonanych mrożeniach związanych z wojną w Ukrainie
Prosimy, aby informacje kierowane do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej o dokonanych mrożeniach aktywów oraz informacje ułatwiające stosowanie przepisów sankcyjnych, składane na podstawie:
- Rozporządzenia Rady (WE) 765/2006 z dnia 18 maja 2006 r. dotyczące środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy,
- Rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014 z dnia 17 marca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających,
- Rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie,
- ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego,
przekazywane były na następujące adresy:
e-PUAP:
/0q43bppj24/SkrytkaESP
poczta tradycyjna:
Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu
ul. Stacyjna 10,
53-613 Wrocław
Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu upoważniony do zwolnień spod sankcji związanych z wojną w Ukrainie
W związku z upoważnieniem Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu do stosowania odstępstw od środków ograniczających zastosowanych w związku z wojną w Ukrainie prosimy o bezpośrednie kierowanie do tego organu wniosków w sprawach o:
- zwolnienia lub udostępnienia środków finansowych objętych sankcjami oraz
- zwolnienia lub udostępnienia zasobów gospodarczych objętych sankcjami.
Korespondencję w tych sprawach prosimy kierować na następujące adresy:
e-PUAP:
/0q43bppj24/SkrytkaESP
poczta tradycyjna:
Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu
ul. Stacyjna 10
53-613 Wrocław
Wnioski złożone do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej przed 1 grudnia 2022 roku zostaną rozpatrzone w Ministerstwie Finansów.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Finansów z 9 listopada 2022 roku w sprawie upoważnienia Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu do wykonywania niektórych zadań w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę.
Zwalnianie zamrożonych funduszy lub zasobów gospodarczych
Szef Krajowej Administracji Skarbowej jest organem właściwym w sprawach:
- wyrażania zgody na uwolnienie lub udostępnienie określonych zamrożonych środków finansowych lub zasobów gospodarczych,
- przyjmowania informacji od instytucji finansowych lub kredytowych na temat zasilania przez nie zamrożonych rachunków, jeżeli instytucje te otrzymały środki przekazywane im przez strony trzecie na rachunki osób lub podmiotów objętych sankcjami,
- przyjmowania informacji ułatwiających stosowanie przepisów sankcyjnych takich jak: informacje dotyczące rachunków oraz kwot zamrożonych w stosunku do osób lub podmiotów objętych sankcjami.
Procedura regulująca zwalnianie zamrożonych środków finansowych lub zasobów gospodarczych została uregulowana w dziale Va ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
Kontrola przestrzegania sankcji
Naczelnicy Urzędów Celno-Skarbowych w ramach kontroli celno-skarbowych weryfikują przestrzeganie sankcji na terytorium kraju.
Kontrole w tym zakresie mogą przeprowadzać również:
- Generalny Inspektor Informacji Finansowej - w odniesieniu do instytucji obowiązanych, o których mowa w ustawie z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,
- Komisja Nadzoru Finansowego - w odniesieniu do podmiotów przez nią nadzorowanych.
Skutki nieprzestrzegania sankcji
Naczelnicy Urzędów Celno-Skarbowych, w drodze decyzji administracyjnej, mogą nałożyć karę pieniężną za brak przestrzegania sankcji w wysokości do 20 000 000 zł.
Naruszenie zakazów wynikających z sankcji, jak również działanie którego celem jest omijanie tych zakazów stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od lat 3.
Materiały
Wzór - sprawozdanie nr 1 dla podmiotów wykonujących obowiązek określony w art. 5r ust. 1 rozporządzeniaSprawozdanie_nr_1.xlsx 0.01MB Wzór - sprawozdanie nr 2 dla podmiotów wykonujących obowiązek określony w art. 5r ust. 2 rozporządzenia
Sprawozdanie_nr_2.xlsx 0.01MB Opinia Komisji z 19.6.2020 r. w sprawie w art. 2 rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014
Opinia_Komisji_z_dnia_1962020_r_w_sprawie_art_2_rozporządzenia_Rady_UE_nr_269_z_2014.pdf 0.42MB Opinia Komisji z 19.6.2020 r. w sprawie w art. 2 rozporządzenia Rady (UE) nr 269/2014
Opinia_Komisji_z_dnia_1962020_r_w_sprawie_art_2_rozporządzenia_Rady_UE_nr_269_z_2014.pdf 0.42MB Pytania i odpowiedzi w sprawach sankcji
Pytania_i_odpowiedzi_w_sprawach_sankcji.pdf 0.06MB Pytania i odpowiedzi w sprawach sankcji część 2
Pytania_i_odpowiedzi_w_sprawach_sankcji_część_2.pdf 0.04MB Zasady wykonywania środków ograniczających przez banki
Zasady_wykonywania_środków_ograniczających_przez_banki.pdf 0.08MB Wyjaśnienia dla banków dotyczące sankcji
Wyjaśnienia_dla_banków_dotyczące_sankcji.pdf 0.05MB Objaśnienia dotyczące tymczasowego zarządcy przymusowego
Objaśnienia_dotyczące_tymczasowego_zarządcy_przymusowego.pdf 0.04MB