System Informacji Finansowej
Czym jest SInF?
System Informacji Finansowej (dalej: SInF) został utworzony na podstawie art. 44 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o Systemie Informacji Finansowej (dalej: ustawa o SInF) i jest prowadzony przy użyciu systemu teleinformatycznego. SInF służy w szczególności przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, zapobieganiu, rozpoznawaniu i wykrywaniu przestępstw katalogowych lub wspomaganiu prowadzenia postępowania karnego w sprawie takich przestępstw, a także w celu identyfikacji, wykrycia lub zabezpieczenia mienia pochodzącego z takiego przestępstwa.
Organ właściwy w sprawach SInF
Organem właściwym w sprawach SInF jest Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Organ właściwy jest administratorem danych zgromadzonych w SInF.
Jakie dane znajdują się w SInF?
W SInF znajdują się informacje o:
- rachunkach płatniczych,
- rachunkach bankowych i rachunkach w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej,
- rachunkach papierów wartościowych, rachunkach derywatów i rachunkach zbiorczych oraz rachunkach pieniężnych służących do obsługi tych rachunków w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,
- umowach o przechowywanie przedmiotów i papierów wartościowych, zawieranych z bankami,
- umowach o udostępnienie skrytek sejfowych.
Kto może uzyskać informacje z SInF?
Dane zgromadzone w SInF mogą być wykorzystywane wyłącznie w zakresie wskazanym w ustawie, przez Szefa KAS - organ właściwy w sprawie SInF, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz podmioty uprawnione wskazane w art. 19 ust. 2 ustawy o SInF.
Kto jest zobowiązany do przekazywania informacji do SInF?
Z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z ustawy o SInF, informacje do SInF przekazują instytucje zobowiązane w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy o SInF, do których należą:
- instytucje kredytowe, banki krajowe i oddziały banków zagranicznych,
- spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa,
- krajowe instytucje płatnicze, małe instytucje płatnicze, krajowe instytucje pieniądza elektronicznego, oddziały unijnej instytucji płatniczej, oddziały unijnej instytucji pieniądza elektronicznego, oddziały zagranicznej instytucji pieniądza elektronicznego oraz organ administracji publicznej, jeżeli świadczy usługi płatnicze,
- firmy inwestycyjne i banki powiernicze,
- Narodowy Bank Polski,
- przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na udostępnianiu skrytek sejfowych oraz oddziały przedsiębiorcy zagranicznego prowadzące taką działalność.
W jaki sposób instytucje zobowiązane mają przekazać informacje do SInF?
Ministerstwo Finansów udostępnia struktury logiczne postaci elektronicznej danych, o których mowa w art. 4 ustawy o SInF.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o SInF, instytucje zobowiązane, przekazują informacje do SInF za pośrednictwem STIR, tj. systemu teleinformatycznego izby rozliczeniowej, o którym mowa w art. 119zg pkt 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.
Informacje rejestrowane, powinny być raportowane do organu właściwego w sprawie SInF - Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Kontakt dla instytucji zobowiązanych do przekazywania informacji do SInF
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących raportowania informacji rejestrowanych, zachęcamy do kontaktu z KIR S.A., drogą elektroniczną na adres email: kontakt_rozliczenia@kir.pl lub telefoniczną na numer +48 22 545 55 50.
Materiały
Struktura pliku dotycząca przekazywania danych ze STIR do Systemu Informacji Finansowej (SInF)Struktura_pliku_dotycząca_przekazywania_danych_ze_STIR_do_SInF.pdf 1.05MB
- Pierwsza publikacja:
- 24.08.2023 08:52 Robert Sowa
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Robert Sowa
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
System Informacji Finansowej | 1.0 | 24.08.2023 08:52 Robert Sowa |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP