Służba Celno-Skarbowa
Służba Celno-Skarbowa funkcjonuje w ramach Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), która powstała w 2017 r. po połączeniu administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej.
Służba Celno-Skarbowa to jednolita i umundurowana formacja, której głównym celem jest ochrona interesów Skarbu Państwa oraz obszaru celnego Unii Europejskiej. Jej zadania określa ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 615, z późń. zm.).
Służbę Celno-Skarbową tworzą profesjonalni i skuteczni funkcjonariusze, którzy realizują różnorodne zadania w urzędach, na granicy państwa, są obecni w portach morskich, lotniczych, na drogach i w ruchu kolejowym.
Do zadań Służby Celno-Skarbowej należy w szczególności:
- rozpoznawanie, wykrywanie i zwalczanie przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych, a także zapobieganie tym przestępstwom i wykroczeniom oraz ściganie ich sprawców;
- rozpoznawanie, wykrywanie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń związanych z naruszeniem przepisów dotyczących towarów, którymi obrót podlega zakazom lub ograniczeniom na mocy przepisów prawa polskiego, przepisów prawa Unii Europejskiej lub umów międzynarodowych;
- rozpoznawanie, wykrywanie i zwalczanie przestępstw takich jak: udział w zorganizowanej grupie albo związku przestępczym, przeciwko wiarygodności dokumentów, oszustw oraz prania pieniędzy, w związku z którymi nastąpiło uszczuplenie lub narażenie na uszczuplenie należności publicznoprawnej;
- aktywne zwalczanie szarej strefy, dbanie o wpływy podatkowe i eliminowanie zaburzeń funkcjonowania zasad zdrowej konkurencji. Monitorowanie sieci, w szczególności w zakresie e-handlu i e-hazardu;
- prawidłowy pobór opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, do czego wykorzystywany jest system e-TOLL.
Służba Celno-Skarbowa wykorzystuje do realizacji zadań uprawnienia śledcze, analityczne i kontrolne, stosuje prewencję i monitoruje przepływ wybranych grup towarów, np. paliw, leków. W trakcie służby funkcjonariusze wykorzystują nowoczesne systemy i narzędzia informatyczne, a także są wspierani przez psy służbowe.
Służba Celno-Skarbowa to nie tylko prestiż zawodowy, ale też dodatkowe korzyści, tj. prawo do wcześniejszej emerytury mundurowej oraz dodatkowy urlop.
Chcesz być częścią formacji, która stoi na straży i dba o bezpieczeństwo finansów Polski i obszaru celnego Unii Europejskiej? Dołącz do Nas.
Dowiedz się, jakie wymagania musisz spełnić, by zostać Funkcjonariuszem Służby Celno-Skarbowej.