Agenda ONZ „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo”
18.09.2020
- 22. rocznica uchwalenia Rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nr 1325 dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa
- Kobiety z Krajowej Administracji Skarbowej w misjach zagranicznych
- Krajowy Plan Działania na rzecz realizacji Agendy ONZ dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa
- 20. rocznica Rezolucji ONZ dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa
Agenda ONZ „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo” (ang. The Women, Peace, and Security Agenda) dotyczy:
- zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego,
- ochrony praw człowieka,
- współpracy rozwojowej i
- polityk z zakresu równego traktowania.
Inspiracją do jej powstania i przyjęcia pierwszej Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 1325 była Platforma Działania z Pekinu, stworzona w 1995 r. w trakcie Czwartej Światowej Konferencji w sprawie Kobiet pod auspicjami ONZ. Przyjęta w trakcie tej konferencji Deklaracja Pekińska oraz Platforma były impulsem do przyjęcia w 2000 r. rezolucji 1325.
Agenda obejmuje rezolucję 1325 i 10 innych rezolucji, które dotyczą tej tematyki.
Główne postulaty Agendy ONZ „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo”
- zwiększenie zaangażowania kobiet w procesy pokojowe, w tym w misje i operacje pokojowe,
- wzmocnienie roli kobiet w procesach decyzyjnych związanych z zapewnieniem i budowaniem pokoju,
- zwrócenie uwagi na potrzebę zapewnienia i ochrony kobiet i dzieci podczas konfliktów zbrojnych oraz w środowisku pokonfliktowym.
4 filary:
Zapobieganie (Prevention) – włączenie perspektywy płci i udział kobiet w zapobieganiu, powstawaniu i rozszerzaniu się konfliktów zbrojnych. Obejmuje zwalczanie wszelkich form przemocy wobec kobiet i dziewczynek w trakcie konfliktu i po jego zakończeniu.
Udział (Participation) – promocja równego traktowania płci i zapewnienie udziału kobiet na równi z mężczyznami w procesach decyzyjnych, które dotyczą pokoju i bezpieczeństwa – na poziomie krajowym, lokalnym i międzynarodowym. Chodzi m.in. o zwiększenie liczby kobiet pełniących funkcje negocjatorów, mediatorów, członków sił pokojowych i personelu humanitarnego.
Ochrona (Protection) – ochrona praw osób, w tym kobiet i dziewczynek, podczas konfliktu i po jego zakończeniu, w tym ochrona przed przemocą ze względu na płeć i ściganie jej sprawców oraz wdrażanie konwencji międzynarodowych i regionalnych na szczeblu krajowym.
Wsparcie i odbudowa (Relief and Recovery) – zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby kobiet i dziewczynek w środowisku pokonfliktowym, w tym zapewnienie dostępu do służby zdrowia i pomoc w przezwyciężaniu traumy związanej z konfliktem i przemocą. Wsparcie kobiet udzielających pomocy podczas konfliktu i w środowisku pokonfliktowym.