W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Podsumowanie działań związanych z usuwaniem skutków wichury

04.12.2020

drzewo przewrócone na drogę. Strażak stojący przed drzewem z pilarką.

Obecnie na obszarze działania Komendy Miejskiej PSP w Jeleniej Górze trwa nadal usuwanie skutków wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych w postaci silnych wiatrów,  które miały miejsce w okresie od 4 grudnia do 6 grudnia 2020 roku.  Działania jednostek straży pożarnej polegają w głównej mierze na usuwaniu powalonych drzew bezpośrednio zagrażających życiu i zdrowiu. Do tej pory odnotowano łącznie 205 interwencji jednostek straży pożarnej, z czego 38 zdarzeń miało miejsce w Jeleniej Górze, a 167 na terenie powiatu jeleniogórskiego. Najwięcej interwencji, w ilości 58 miało miejsce w Karpaczu.



W związku z powyższym, prosimy czytać i słuchać aktualne prognozy pogody – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak huragany i silne wiatry.
W przypadku ich wystąpienia należy:

  1. Usunąć z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr!
  2. Zamknąć okna i drzwi!
  3. W miarę możliwości wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe!
  4. Nie planować wycieczek w góry, nie wychodzić z domu, np. na zakupy!
  5. Zabezpieczyć minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw!
  6. Przygotować oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładować telefon komórkowy!
  7. Nie podchodzić do okien i drzwi!
  8. Przebywając w budynku - w centrum huraganu lub trąby powietrznej, należy usiąść pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy;
  9. Jeżeli silny wiatr i/lub gwałtowne opady deszczu zaskoczą nas podczas jazdy samochodem najlepiej  nie  kontynuować jazdy  - zatrzymać się i poszukać bezpiecznego schronienia. Nie parkować samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi!
  10. Nie szukać schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe!
  11. Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku!
  12. Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) – podczas huraganu schroń się w nim!
  13. W przypadku konieczności uzyskania pomocy lub zgłoszenia interwencji dzwoń na numer alarmowy 112 lub 998.

 

Opracowanie: mł. bryg. Piotr Dubiel

Zdjęcia: OSP Miłków, KM PSP Jelenia Góra

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}