Przekazanie mobilnych symulatorów zagrożeń pożarowych
10.03.2021
W dniu 10 marca 2021 roku w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej PSP w Jeleniej Górze odbyła się inauguracja realizacji zadania „Wsparcie edukacji ekologicznej i przeciwpożarowej dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców powiatu jeleniogórskiego poprzez zakup mobilnych symulatorów zagrożeń pożarowych”.
Zadanie jest realizowane przez Powiat Karkonoski (koordynator zadania), reprezentowany w projekcie przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze, przy wsparciu merytorycznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze oraz Karkonoskiego Parku Narodowego.
Kwota całego zadania to prawie 150.000,00 zł, w tym dofinansowane 90 % przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Podczas konferencji podmioty zaangażowane w realizację zadania reprezentowali:
- Pan st. bryg. Marek Kamiński – Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP we Wrocławiu;
- Pan st. bryg. Radosław Fijołek – Komendant Miejski PSP w Jeleniej Górze;
- Pan Jarosław Kotliński– Wicestarosta Karkonoski;
- Pan Eugeniusz Kleśta – Przewodniczący Rady Powiatu Karkonoskiego;
- Pan dr Andrzej Raj – Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego;
- Pani Anna Korneć – Bartkiewicz – Pełnomocnik Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Prezentację praktyczną mobilnych symulatorów zagrożeń przedstawiła Pani Marianna Krzakiewicz – sales & marketing specialist firmy Mlabs.
Celem zadania jest edukacja ekologiczna mieszkańców powiatu karkonoskiego w zakresie zapobiegania pożarom, a w konsekwencji ograniczenia emisji gazów do atmosfery oraz zagrożeń dla przyrody. Głównym założeniem jest także podniesienie wiedzy i świadomości społecznej dotyczącej ww. zagrożeń i ich wpływu na życie ludzkie i środowisko.
Współpraca strażaków PSP i specjalistów z obszaru edukacji ekologicznej (pracowników Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego) stanowi gwarancję wysokiego poziomu merytorycznego prowadzonych w projekcie działań, a wykorzystanie innowacyjnych pomocy dydaktycznych w postaci 3 mobilnych symulatorów zagrożeń pożarowych tj.:
- budynek użyteczności publicznej
- budynek mieszkalny
- las i jezioro
dodatkowo uatrakcyjni zajęcia i spotkania zaplanowane w ramach zadania, wzmacniając tym samym ich efekt edukacyjny.
W trakcie praktycznej realizacji zadania przewiduje się:
1) akcje i kampanie edukacyjne, których celem jest upowszechnienie wiedzy z obszaru edukacji ekologicznej i przeciwpożarowej wśród szerokiego grona odbiorców (mieszkańców powiatu karkonoskiego), prowadzone np. w trakcie imprez i wydarzeń organizowanych przez Starostwo Powiatowe oraz partnerów projektu.
2) warsztaty i szkolenia, których celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży z powiatu karkonoskiego, budzenie postaw proekologicznych oraz prezentacja zagrożeń pożarowych i zasad bezpieczeństwa pożarowego, realizowane w:
- Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, prowadzone przez funkcjonariuszy odpowiedzialnych za organizację i prowadzenie zajęć z zakresu prewencji społecznej.
- Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego
- w przedszkolach, szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych działających na terenie powiatu karkonoskiego.
Firmą wyłonioną do wykonania przedmiotowych mobilnych symulatorów jest M-Labs sp. z o. o. w Poznaniu.
tekst: mł. bryg. Dubiel Piotr, Edyta Kluczyńska zdjęcia: mł. bryg. Dubiel Piotr