Wsparcie psychologiczne dla strażaków, pracowników cywilnych PSP oraz ich rodzin
26.10.2024
Ostatni czas to okres intensywnych, długotrwałych działań dla służb ratowniczych. Wielogodzinny wysiłek przy zabezpieczaniu wałów i budowaniu umocnień, podejmowane próby ochronienia ludzi i dobytku przed żywiołem. Kolejne dni to mierzenie się ze skalą zniszczeń i próba uporządkowania tego, co zostawiła woda oraz odbudowania tego, co zabrała. Pomagając, niejednokrotnie konfrontujecie się z emocjami i reakcjami ludzi, którym powódź zabrała wszystko, co mieli.
W całej tej sytuacji może być również tak, że niosąc pomoc innym, nie mogłeś / nie mogłaś ochronić swojego domu i okolicy. Może to budzić różne emocje i odczucia, z którymi nie zawsze łatwo jest się uporać. To też częste pytanie, jak wspierać najbliższych w nadchodzącym czasie. Kiedy kończą się bezpośrednie zadania, stajemy wobec tego, co w nas - odczuć, przeżyć, emocji, doświadczeń, wątpliwości.
Jako psycholodzy Państwowej Straży Pożarnej, jesteśmy dla Was. W sytuacjach kryzysowych jak ta obecna, chwila rozmowy może pomóc dodać sił i obrać kierunek dalszego działania. Proponujemy konsultacje indywidualne oraz spotkania grupowe w Waszych Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych lub na terenie komend. Zdajemy sobie jednak sprawę, że trudno jest dotrzeć bezpośrednio do wszystkich potencjalnych zainteresowanych. Dlatego jeśli czujesz taką potrzebę, nie zastanawiaj się „czy to wypada”, „inni bardziej potrzebują”, „jeszcze dam radę”, tylko zadzwoń. Jeśli widzisz, że w twoim otoczeniu kolega z pracy lub osoby bliskie z Twojej rodziny mogą potrzebować takiej rozmowy czy spotkania, przekaż im powyższą informację oraz numery telefonów naszych psychologów.
Zapraszamy do kontaktu.
Wsparcie psychologiczne dla funkcjonariuszy PSP w województwie dolnośląskim.
W celu uzyskania wsparcia psychologicznego prosimy o kontakt ze st. str. Moniką Lipińską, psychologiem w Komendzie Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu, pod numerem telefonu: 691 191 998.