Przenoszenie praw
Przedsiębiorca, który uzyskał pozwolenie, ma możliwość (jeśli przewidują to rozporządzenia rynkowe) przeniesienia całości lub części praw z niego wynikających, w okresie ważności tego pozwolenia.
Przeniesienie praw w przypadku jednego pozwolenia może zostać dokonane wyłącznie na rzecz jednego przedsiębiorcy i może dotyczyć ilości, która w ramach danego pozwolenia nie została wykorzystana.
Przejmujący nie przenoszą nabytych praw dalej na inne osoby, ale mogą przenieść je z powrotem na tytularnego posiadacza. Przeniesienie z powrotem na tytularnego posiadacza dotyczy ilości jeszcze niewykorzystanych w ramach danego pozwolenia lub jego wyciągu.
Zobowiązania wynikające z pozwoleń lub wyciągów nie mogą być przenoszone na innego przedsiębiorcę.
Przedsiębiorca może wnioskować o przeniesienie praw:
- składając wniosek o pozwolenie – przedsiębiorca wpisuje dane osoby/podmiotu, na którą przeniesione mają zostać prawa wraz z jego numerem EORI w polu znajdującym się pod polem 4 wniosku o pozwolenie.
- posiadając już pozwolenie - przedsiębiorca składa do KOWR wniosek o przeniesienie praw oraz wskazuje osobę/podmiot, na którą prawa te mają zostać przekazane. Przedsiębiorca zobowiązany jest razem z wnioskiem o przeniesienie praw zwrócić do KOWR wydane pozwolenie.
- w przypadku przeniesienia praw z powrotem na właściciela tytularnego pozwolenia, organ wydający pozwolenie potwierdza takie przeniesienie z powrotem i odnotowuje jego datę na pozwoleniu zgodnie z informacją odnośnie pozwoleń na przywóz i wywóz produktów rolnych.
- przeniesienie lub przeniesienie z powrotem wchodzi w życie z datą potwierdzenia przez organ wydający pozwolenie.