W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Składanie wniosków o pozwolenia na przywóz i wywóz

Składanie wniosków o pozwolenia na przywóz i wywóz

O pozwolenia na przywóz/wywóz ubiegać się mogą przedsiębiorcy, osoby fizyczne i prawne z siedzibą na obszarze Unii Europejskiej, którzy posiadają numer EORI oraz numer identyfikacyjny EP (numer nadawany przez ARiMR na podstawie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności).

W celu uzyskania pozwolenia na przywóz/wywóz towarów rolno- spożywczych przedsiębiorca zobowiązany jest złożyć w KOWR wniosek o pozwolenie wypełniony zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2016/1239 z dnia 18 maja 2016 r.

Uwaga!
Zgodnie z Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635) czynność urzędowa wydania pozwolenia na przywóz/wywóz jak również świadectwa refundacji objęta jest obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 82 zł.
Zgodnie z Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635) czynność urzędowa wydania zaświadczenia P2 objęta jest obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł.  
Zasady uiszczania opłaty skarbowej określono w Art. 12 ww. Ustawy. Wnioskujący jest zobowiązany przedstawić w KOWR dowód dokonania wpłaty należnej kwoty opłaty skarbowej.

Opłatę skarbową należy wnieść do kasy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnica Wola – Wydział Budżetowo-Księgowy, Al. Solidarności 90,  01-003 Warszawa albo na rachunek bankowy Miasta Stołecznego Warszawy - Centrum Obsługi Podatnika, ul. Obozowa 57, 01-161 Warszawa, nr: 21 1030 1508 0000 0005 5000 0070 z dopiskiem określającym czynność urzędową   „Opłata skarbowa za udzielenie pozwolenia na przywóz/wywóz – data wniosku…… lub nr pozwolenia…..”

Wnioski o pozwolenia mogą być składane w KOWR każdego dnia roboczego lub w okresie wyznaczonym przez Komisję Europejską. Wnioski o wydanie pozwolenia złożone w sobotę, niedzielę, dzień świąteczny lub dzień roboczy po godzinie 13.00 traktowane są jako złożone w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu, w którym faktycznie wpłynęły one do KOWR.

Wnioski o wydanie pozwolenia mogą być dostarczane do Centrali KOWR:

  •     osobiście,
  •     pocztą,
  •     pocztą e-mail na adres – pozwolenia@kowr.gov.pl,
  •     faksem (w przypadku przesłania wniosku faksem, za godzinę wpływu przyjmuje się czas podany na ostatniej stronie otrzymanego dokumentu),
  •     za pośrednictwem Portalu eRolnik.

Na wniosku o pozwolenie powinien zostać umieszczony podpis osoby lub osób upoważnionych do reprezentowania przedsiębiorcy zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego lub wpisem do ewidencji działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca ma prawo do anulowania złożonego wcześniej wniosku o wydanie pozwolenia pod warunkiem, że wniosek o anulowanie zostanie złożony w KOWR do godziny 13.00 w dniu złożenia wniosku o wydanie pozwolenia.

Wniosek przedsiębiorcy o dokonanie zmian we wniosku o pozwolenie powinien wpłynąć do KOWR do godz. 13.00 w dniu złożenia wniosku o pozwolenie. KOWR dokonuje wycofania wniosku lub dokonuje zmian we wniosku o pozwolenie wyłącznie na pisemny wniosek przedsiębiorcy.

Wraz z wnioskiem o pozwolenie przedsiębiorca zobowiązany jest złożyć w KOWR stosowne zabezpieczenie, które jest gwarancją wypełnienia zobowiązań wynikających z wydanego pozwolenia na wywóz/przywóz.

Dopuszczalne są następujące formy składania zabezpieczeń:

  •     gwarancja instytucji finansowej,
  •     gotówka.

Szczegółowe informacje na temat zabezpieczeń i gwarancji znajdą Państwo na naszej stronie pod następującym adresem:
https://www.gov.pl/web/kowr/zabezpieczenia-w-ramach-mechanizmow-wpr

Kwota złożonego zabezpieczenia podana w rozporządzeniach UE powinna zostać przeliczona zgodnie z kursem wymiany EUR/PLN wyznaczonym przez Europejski Bank Centralny przed pierwszym dniem miesiąca, w którym złożono zabezpieczenie pozwolenia. Oznacza to, że w celu przeliczenia należnej kwoty zabezpieczenia z Euro na PLN stosowany jest kurs publikowany przez Europejski Bank Centralny w ostatni dzień roboczy miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym złożono zabezpieczenie pozwolenia. Kwotę zabezpieczenia podaną na pozwoleniu zaokrągla się do pierwszej niższej kwoty wyrażonej w liczbach całkowitych w walucie krajowej.

Wymagana kwota zabezpieczenia musi być dostępna dla KOWR, tzn. zaksięgowana na koncie KOWR, w dniu złożenia wniosku o pozwolenie do godziny 13.00.

Zabezpieczenie nie jest wymagane, jeśli jego należna kwota wynosi do 100 euro włącznie.

{"register":{"columns":[]}}