W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Rozpatrywanie wniosków i wystawianie pozwoleń na przywóz/wywóz

W przypadkach określonych w rozporządzeniach KE obowiązujących na poszczególnych rynkach rolnych, m.in. w ramach przywozu bez preferencji i wywozu bez refundacji, KOWR niezwłocznie wystawia pozwolenie bez uprzedniego rozpatrzenia wniosku przez KE pod warunkiem, że zabezpieczenie jest dostępne dla KOWR do godz.13.00.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej KOWR wystawia pozwolenia w terminach określonych w rozporządzeniach rynkowych. Pozwolenia na przywóz/wywóz są wystawiane odpowiednio na formularzach pozwoleń AGRIM i AGREX. Zarówno obligatoryjne pozwolenia na przywóz/wywóz, jak i pozwolenia na przywóz w ramach kontyngentów są wystawiane na 8-znakowe kody CN. Pozwolenia na wywóz o wcześniejszym ustaleniu refundacji wydawane są na 12-znakowe kody ERN (Nomenklatury Refundacji Wywozowych).

Pozwolenie uprawnia do obrotu określoną ilością towarów. W polu 19 pozwolenia określona jest tzw. tolerancja, czyli procentowa ilość towaru, która może zostać przywieziona/wywieziona na podstawie uzyskanego pozwolenia, np. wpis „5%” w polu 19 oznacza, że na podstawie danego pozwolenia przedsiębiorca może dokonać przywozu/wywozu maksymalnie 105% ilości określonej w polu 17 tego dokumentu.

Pozwolenia są ważne na obszarze wszystkich państw członkowskich UE. Terminy ważności pozwoleń są określone przez KE dla poszczególnych towarów i umieszczone zostają na wystawianych przez KOWR pozwoleniach.

Pozwolenie może zostać wykorzystane jednorazowo bądź partiami, tzn. gdy kilka zgłoszeń celnych objętych jest tym samym pozwoleniem. Wykorzystanie pozwolenia może nastąpić wyłącznie w okresie jego ważności. Oznacza to, że data przyjęcia zgłoszenia celnego o objęcie towaru procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu lub wywozu musi mieścić się w okresie ważności pozwolenia na przywóz/wywóz. W przypadku, gdy ostatni dzień ważności przypada na sobotę, niedzielę lub dzień świąteczny za ostatni dzień ważności pozwolenia uznaje się najbliższy dzień roboczy po tym dniu. Zasada ta nie dotyczy pozwoleń na przywóz w ramach kontyngentów taryfowych.

Ilości wykorzystane, tzn. zgłoszone do procedury celnej, są wpisywane i potwierdzane przez właściwe organy celne na odwrocie pozwolenia.

{"register":{"columns":[]}}