W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kształcenie cyrkowe

Realizowane jest w szkole sztuki cyrkowej – szkole o trzyletnim cyklu kształcenia, umożliwiającej uzyskanie dyplomu ukończenia szkoły potwierdzającego uzyskanie tytułu zawodowego aktor cyrkowy po zdaniu egzaminu dyplomowego.
O przyjęcie do klasy pierwszej szkoły sztuki cyrkowej może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 13 lat oraz nie więcej niż 23 lata. Kwalifikacja kandydatów odbywa się na podstawie badania przydatności i polega na sprawdzeniu warunków psychofizycznych, predyspozycji ruchowych i poczucia rytmu. Kandydat do szkoły może zostać zobowiązany do przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia kształcenia w danym zawodzie, danej specjalizacji, wydanego przez lekarza specjalistę z zakresu medycyny sportowej.

Kształcenie zawodowe prowadzone jest w następujących specjalnościach zawodowych:

  • akrobatyka;
  • ekwilibrystyka;
  • gimnastyka;
  • klaunada;
  • pantomima;
  • żonglerka.

W ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych realizowane są następujące zajęcia: specjalność artystyczna w zależności od wybranej specjalności kształcenia, zajęcia w zakresie technik cyrkowych (akrobatyki, gimnastyki, ekwilibrystyki i żonglerki), techniki taneczne, elementy gry aktorskiej, zasady zdrowego żywienia z elementami anatomii, język obcy nowożytny oraz podstawy charakteryzacji i historia cyrku.

Egzamin dyplomowy w szkole sztuki cyrkowej obejmuje:

  • część praktyczną polegającą na wykonaniu pokazu dyplomowego z dziedziny odpowiedniej specjalności  artystycznej, którego zakres umożliwia ocenę poziomu przygotowania zawodowego,
  • część teoretyczną z historii odpowiedniej specjalności artystycznej.
{"register":{"columns":[]}}