II Konferencja sprawozdawcza IDUB
09.09.2021
W dniach 8-9 września 2021 roku odbyła się II Konferencja sprawozdawcza uczelni biorących udział w pierwszym konkursie w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (IDUB), zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przy współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim.
Głównym zagadnieniem konferencji był kapitał ludzki, a w szczególności tematy związane z rekrutacją, rozwojem i zapewnieniem odpowiednich warunków pracy na uczelni dla najbardziej utalentowanych naukowców (w tym na wczesnych etapach kariery akademickiej) oraz dotychczasowych osiągnięciach w zakresie integracji potencjału uczelni uczestniczących w programie IDUB z innymi podmiotami. Konferencja umożliwiła także przedstawienie inicjatyw podejmowanych przez uczelnie, które wzięły udział w konkursie i korzystają z tego tytułu z 2-procentowego zwiększenia subwencji.
Pierwszy konkurs w ramach programu IDUB został przeprowadzony przez Ministerstwo w 2019 roku. W efekcie 10 spośród 20 uczelni uprawnionych do udziału w konkursie, które zostały uczestnikami programu, otrzymuje 10-procentowe zwiększenie subwencji na realizację planów rozwojowych zawartych we wnioskach konkursowych (w latach 2020–2026). Pozostałe uczelnie, które wzięły udział w konkursie, korzystają z 2-procentowego zwiększenia subwencji.
Organizacja konferencji sprawozdawczych stanowi jeden ze sposobów implementacji zaleceń dotyczących monitorowania postępów w realizacji programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”.
We współpracy z ekspertami, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało ankietę dotyczącą działań podejmowanych przez uczelnie.
II Konferencja sprawozdawcza IDUB zorganizowana została przy wsparciu byłych członków międzynarodowego zespołu ekspertów oceniającego wnioski konkursowe.
Moderatorzy sesji konferencyjnych:
Prof. Lauritz Holm-Nielsen
przewodniczący zespołu ekspertów w pierwszym konkursie w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. W latach 2005‒2013 rektor Uniwersytetu w Aarhus. Współautor raportu o polskim systemie nauki i szkolnictwa wyższego „2017 Peer Review Report on Poland’s Higher Education and Science System” przygotowanego przez ekspertów Komisji Europejskiej w ramach Horizon 2020 Policy Support Facility. W przeszłości pełnił wiele funkcji w instytucjach działających na rzecz szkolnictwa wyższego i nauki, m.in. w latach 2012‒2015 był wiceprzewodniczącym Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów (European University Association), a w okresie 1993‒2005 pracował jako główny ekspert Banku Światowego do spraw szkolnictwa wyższego. W latach 2013–2018 sprawował funkcję dyrektora wykonawczego Centrum Chińsko-Duńskiego (Sino-Danish Centre) w Pekinie.
Prof. Simon Gaskell
przewodniczący Rady Dyrektorów Agencji ds. Jakości Kształcenia Zjednoczonego Królestwa (The UK Quality Assurance Agency for Higher Education). W latach 2006‒2009 był prorektorem ds. badań Uniwersytetu w Manchesterze, a w latach 2009‒2017 rektorem Queen Mary University of London. W przeszłości pełnił funkcję skarbnika Universities UK, organizacji reprezentującej brytyjskie uczelnie, a w latach 2013-2017 przewodniczącym rady Higher Education Statistics Agency.
Prof. Éva Kondorosi
kieruje jednostką naukową zajmującą się symbiozą i genomiką funkcjonalną w Węgierskiej Akademii Nauk. W latach 2013‒2018 była członkiem Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, w tym jej wiceprzewodniczącą (w latach 2017‒2018). Była założycielką i pierwszym dyrektorem ds. badań Instytutu Nauk Roślinnych CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique, Francja), a także dyrektorem Instytutu BAYGEN (Węgry). Były członek Naukowej Rady Konsultacyjnej Sekretarza Generalnego ONZ i były członek Rady Dyrektorów International Society for Molecular Plant-Microbe Interactions.
Prof. Sir Christopher Snowden
od maja 2019 r. przewodniczący Rady Dyrektorów ERA Foundation – brytyjskiej organizacji wspierającej kształcenie inżynierów i komercjalizację działalności naukowej w inżynierii. W latach 2005-2015 prezydent i wicekanclerz Uniwersytetu Surrey, a w okresie od marca 2015 r. do marca 2019 r. prezydent i wicekanclerz Uniwersytetu w Southampton. Przewodniczący komisji Queen Elizabeth Prize for Engineering. W przeszłości był również przewodniczącym Universities UK (2013‒2015).
Prof. Enric Banda
specjalista w zakresie polityki naukowej i innowacyjności. Był m.in. sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Królestwa Hiszpanii (1996‒1997), dyrektorem Katalońskiej Fundacji Badań i Innowacji (2004‒2007), przewodniczącym stowarzyszenia EuroScience (2006‒2012). Aktualnie prowadzi działalność consultingową, jest m.in. stałym współpracownikiem Barcelona Supercomputing Centre.
Prof. Peter Maassen
koordynator działalności naukowej Departamentu Badań Edukacyjnych Uniwersytetu w Oslo i przewodniczący Higher Education Development Association (Hedda) – europejskiego stowarzyszenia instytucji badających szkolnictwo wyższe. W przeszłości dyrektor Center for Higher Education Policy Studies w University of Twente (1997-2000). Członek rady University College Oslo. Był członkiem międzynarodowego panelu oceniającego reformę szkolnictwa wyższego w Danii (2009), norweskiej komisji rządowej ds. szkolnictwa wyższego (2007/08), a także zespołów OECD, które prowadziły przeglądy szkolnictwa wyższego w Japonii i w Finlandii.
Reflections on the Second IDUB Progress Review Conference – Prof. Lauritz Holm-Nielsen