W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza

Program IDUB

IDUB

Program „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (IDUB) wprowadzony został przez nową ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i stanowi jeden z kluczowych elementów reformy nauki i szkolnictwa wyższego.

Priorytetem programu jest wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą dążyć do osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego, a także będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie.

I Konkurs IDUB

W 2019 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeprowadziło pierwszy konkurs w ramach tego programu. W jego wyniku 10 uczelni, spośród 20 uprawnionych do udziału w konkursie, ma zagwarantowane w latach 2020–2026 coroczne zwiększenie finansowania w wysokości 10% subwencji z 2019 r. na realizację planów rozwojowych zawartych we wnioskach konkursowych. Pozostałe uczelnie, które wzięły udział w konkursie otrzymują subwencję zwiększoną o 2%.

Laureaci konkursu IDUB

Międzynarodowy zespół ekspertów związanych z sektorem nauki i szkolnictwa wyższego wyłonił 10 uczelni, które w przyszłości staną się uczelniami badawczymi. Znalazły się wśród nich (zgodnie z kolejnością na liście uczelni wyłonionych w konkursie):

  1. Uniwersytet Warszawski
  2. Politechnika Gdańska
  3. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  4. Politechnika Warszawska
  5. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  6. Uniwersytet Jagielloński
  7. Gdański Uniwersytet Medyczny
  8. Politechnika Śląska
  9. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  10. Uniwersytet Wrocławski


Druga dziesiątka IDUB

Formuła programu IDUB pozwala stwierdzić, że każda z 20 uczelni, które wzięły udział w konkursie IDUB jest jego zwycięzcą. Wszystkie startujące uczelnie spełniły restrykcyjne warunki udziału w konkursie, związane z jakością prowadzonych badań naukowych i zróżnicowaniem profilu działalności. Uczelnie, które nie znalazły się w gronie laureatów, otrzymują co roku dodatkowe środki finansowe. Te uczelnie to (porządek alfabetyczny):

Więcej o I Konkursie

Ewaluacja realizacji planów

Realizacja planów przedstawionych przez uczelnie w ramach konkursu podlega ewaluacji.
Pierwsza ocena śródokresowa przeprowadzona została w 2023 r., końcowa zaś zostanie przeprowadzona w 2026 r.

Co najmniej dwie szkoły wyższe, które uzyskają negatywny wynik lub znajdą się na najniższych miejscach listy rankingowej po ewaluacji, nie otrzymają dalszego finansowania. Zwolnione w ten sposób miejsca, będą mogły zająć uczelnie lub federacje, które wygrają kolejny konkurs w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Odbędzie się on w 2026 r. i skierowany zostanie do tych ośrodków akademickich, które nie były finansowane w ramach pierwszego konkursu.

Monitoring realizacji planów

Międzynarodowy zespół ekspertów zarekomendował uruchomienie doradczego mechanizmu monitorującego proces implementacji planów uczelni. W jego ramach przewidywane są coroczne konferencje sprawozdawcze poświęcone wybranym aspektom realizacji planu (dla wszystkich 20 uczelni biorących udział w IDUB) oraz wizytacje członków międzynarodowego zespołu ekspertów w uczelniach IDUB.

Więcej o ewaluacji śródokresowej IDUB 2023

Konferencje sprawozdawcze IDUB

Organizacja konferencji sprawozdawczych stanowi jeden ze sposobów implementacji zaleceń dotyczących regularnego monitorowania postępów w realizacji programu.

Więcej o Konferencjach sprawozdawczych IDUB

Materiały

Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza – BIP MNiSW
List wiceminister Anny Budzanowskiej
Pismo​_ws​_monitorowania​_działań​_uczelni​_w​_ramach​_IDUB.pdf 0.77MB
{"register":{"columns":[]}}