Nabór kandydatów na członków międzynarodowego zespołu ekspertów w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”
13.03.2025
Informujemy, że Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpoczął nabór kandydatów na członków międzynarodowego zespołu ekspertów w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (dalej: IDUB), zgodnie z art. 388 ust. 5 i art. 391 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2024 r. poz. 1571).
Zgodnie z art. 395, ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w 2026 roku ogłoszony zostanie drugi konkurs. Wnioski konkursowe, podobnie jak przy pierwszym konkursie, oceniać będzie międzynarodowy zespół ekspertów posiadających znaczący dorobek naukowy lub artystyczny, powołany przez Ministra.
Zgodnie z art. 391 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, ewaluacji dokonuje międzynarodowy zespół ekspertów, a kandydatów na członków zespołu zgłosić mogą: RDN, RGNiSW, KRASP, KPN, Rada NCBiR, Rada NCN i ogólnokrajowe stowarzyszenia naukowe.
Do zadań zespołu należeć będzie przede wszystkim ocena raportów końcowych uczelni z pierwszego konkursu IDUB, ocena planów na drugi konkurs IDUB, ocena wniosków konkursowych uczelni uprawnionych do wzięcia udziału w drugiej edycji ww. konkursu, udział w posiedzeniach zespołu, a także stworzenie raportów oceny stopnia realizacji programu.
Kandydaci powinni wykazywać się:
- wybitnymi osiągnięciami w przygotowywaniu i realizacji reform w ramach uczelni lub reform krajowego systemu nauki i szkolnictwa wyższego, skutkujących istotnym wzrostem pozycji odpowiednio uczelni lub całego systemu w skali międzynarodowej lub
- wybitnymi osiągnięciami naukowymi w zakresie badań nad systemem nauki i szkolnictwa wyższego lub
- wybitnymi osiągnięciami naukowymi (w tym m.in. realizacją międzynarodowych projektów badawczych w ramach prestiżowych konkursów grantowych, autorstwem artykułów naukowych zaliczanych do najczęściej cytowanych artykułów w danej dyscyplinie naukowej, uzyskaniem prestiżowej nagrody naukowej itp.).
Kandydaci powinni być aktualnie lub w przeszłości zatrudnieni w renomowanych zagranicznych uczelniach, instytucjach naukowych lub instytucjach działających na rzecz systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz posiadać praktyczne doświadczenie w zakresie oceny programów reform uczelni lub systemów szkolnictwa wyższego.
Kandydaci nie mogą być zatrudnieni w uczelniach biorących udział w programie oraz w inny sposób bezpośrednio związani z krajowym systemem nauki i szkolnictwa wyższego.
Zgłoszenia kandydatur wraz z uzasadnieniem, skróconym życiorysem i zgodą osoby zgłaszanej na kandydowanie można przedkładać Ministrowi do dnia 18 kwietnia 2025 r.
Ostateczną listę członków zespołu ustala Minister z uwzględnieniem zgłoszeń kandydatów przedłożonych przez ww. podmioty oraz deklaracji kandydatów przekazanych w odpowiedzi na zaproszenie wystosowane przez Ministra.