Konkurs o finansowanie projektów badawczych w ramach programu „Rozwój Sportu Akademickiego”
01.04.2015
Informujemy, że ogłoszony został konkurs o finansowanie projektów badawczych w ramach programu „Rozwój Sportu Akademickiego”, na podstawie komunikatu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 września 2011 r. o ustanowieniu tego programu.
- Do konkursu mogą być zgłoszone projekty badawcze obejmujące badania naukowe dotyczące rozwoju sportu akademickiego, zwłaszcza w olimpijskich dyscyplinach sportu, wynikające z potwierdzonych potrzeb podmiotów sportowych (klubów, stowarzyszeń, związków sportowych), w szczególności mające na celu:
a) zapewnienie rozwoju badań o zasadniczym znaczeniu dla procesu szkolenia sportowego realizowanego w szczególności przez jednostki objęte programem Akademickich Centrów Szkolenia Sportowego,
b) wspieranie rozwoju badań dotyczących optymalizacji procesu szkolenia sportowego,
c) wspieranie badań związanych z przygotowaniem sportowym zawodników do priorytetowych imprez sportowych,
d) wspieranie innowacyjnych badań służących doskonaleniu procesu treningowego,
e) wspieranie badań, mających na celu monitorowanie sprawności fizycznej i aktywności fizycznej studentów. - Wnioski mogą składać jednostki naukowe określone w art. 2 pkt 9 lit. a - e ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r., poz. 1620 oraz z 2015, poz. 249), zwane dalej „Wnioskodawcami”. Do wniosku jednostka dołącza opinię podmiotu sportowego zainteresowanego praktycznym wykorzystaniem wyników badań.
- Wnioskodawca będący jednostką naukową nieotrzymującą dotacji na działalność statutową, dołącza do wniosku informacje dotyczące:
a) badań naukowych zrealizowanych w tej jednostce w ostatnich 3 latach przed złożeniem wniosku wraz z wykazem publikacji pracowników tej jednostki oraz wykazem patentów, wdrożeń lub innych zastosowań wyników badań;
b) aparatury naukowo-badawczej i innego wyposażenia umożliwiającego prowadzenie badań naukowych. - We wniosku Wnioskodawca wskazuje kierownika projektu.
- Do konkursu nie mogą być zgłaszane projekty badawcze obejmujące badania naukowe aktualnie wykonywane przez Wnioskodawcę i finansowane ze środków budżetowych.
- Koszty zakupu lub wykonania aparatury naukowo-badawczej nie mogą być wyższe niż 35% kosztów ogółem realizacji projektu, a koszty pośrednie nie mogą być wyższe niż 10% kosztów ogółem realizacji projektu.
- Okres realizacji projektu nie może przekraczać 3 lat.
- Wniosek o finansowanie projektu badawczego, wraz z wymaganymi załącznikami, należy złożyć w formie elektronicznej w systemie teleinformatycznym Obsługa Strumieni Finansowania zwanym dalej „OSF”, dostępnym od dnia 27 kwietnia 2015 r. na stronie osf.opi.org.pl w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 maja 2015 r. Wniosek uznaje się za złożony w formie elektronicznej, gdy jego status w systemie OSF zostanie zmieniony na „wysłany”. Sprawdzenie czy operacja wysłania wniosku zakończyła się poprawnie jest obowiązkiem wnioskodawcy.
- Wniosek wydrukowany z systemu OSF, podpisany przez osobę/osoby upoważnione do reprezentowania Wnioskodawcy, należy przesłać w jednym egzemplarzu na adres: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 00-529 Warszawa, ul. Hoża 20, z dopiskiem na kopercie: „Konkurs - Rozwój Sportu Akademickiego 2015” lub złożyć w biurze podawczym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w terminie określonym w pkt 8. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem wniosek w formie pisemnej został nadany w placówce pocztowej.
- Wnioski, które zostaną złożone po terminie określonym w pkt 8 nie będą rozpatrywane.
- Do rozpatrzenia kierowane są wyłącznie wnioski spełniające wymagania formalne. W przypadku, gdy wniosek nie spełnia wymagań formalnych, zwracany jest on wnioskodawcy w systemie OSF z zawiadomieniem o przyczynach zwrotu i o możliwości uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia oraz z pouczeniem, że nieusunięcie braków formalnych spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
- Wnioski są oceniane w skali 0-100 punktów według następujących kryteriów:
a) wartość naukowa projektu w skali 0-30 pkt;
b) znaczenie planowanych wyników dla rozwoju sportu akademickiego w skali 0-40 pkt;
c) zasadność planowanych kosztów projektu badawczego w stosunku do przedmiotu i zakresu badań w skali 0-15 pkt;
d) możliwość wykonania projektu, w tym dorobek naukowy i kwalifikacje kierownika i głównych wykonawców projektu oraz wyposażenie jednostki w aparaturę naukowo-badawczą niezbędną do jego realizacji w skali 0-15 pkt. - Wnioski przyjęte do konkursu są oceniane według kryteriów określonych w pkt 12 przez Zespół specjalistyczny do spraw projektów zgłoszonych do programu pn. „Rozwój Sportu Akademickiego” powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie art. 52 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r., poz. 1620 oraz z 2015, poz. 249), zwany dalej „zespołem”, po uzyskaniu ocen sporządzonych przez co najmniej dwóch recenzentów zewnętrznych wskazanych przez członków zespołu.
- Wniosek, który w ocenie zespołu uzyska 0 pkt za którekolwiek z kryteriów, o których mowa w pkt 12 ogłoszenia, nie może być zakwalifikowany do finansowania.
- Na podstawie dokonanej oceny zespół ustala ocenę końcową poszczególnych projektów i na tej podstawie sporządza listę rankingową projektów, którą wraz z opinią w sprawie zakwalifikowania projektów do finansowania, przedstawia ministrowi.
- Decyzja ministra o przyznaniu lub odmowie przyznania środków finansowych na realizację projektów następuje na podstawie listy rankingowej sporządzonej przez zespół.
- Wnioskodawca jest zobowiązany, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu środków finansowych na realizację projektu, złożyć w urzędzie obsługującym ministra 4 egzemplarze umowy o realizację projektu, podpisane przez kierownika projektu i osoby reprezentujące jednostkę. Niedotrzymanie tego terminu uznaje się za rezygnację jednostki naukowej z zawarcia umowy i przyznanych środków finansowych.
- W przypadku przyjęcia do finansowania projektów badawczych związanych z koniecznością wykonania doświadczeń ingerujących w organizm lub psychikę człowieka, przed zawarciem umowy jednostka naukowa przedstawia kopię zgody właściwej komisji bioetycznej.
- Złożenie wniosku do konkursu oznacza przyjęcie określonych powyżej zasad udziału w konkursie oraz oceny wniosków.
- Dodatkowe informacje o konkursie można uzyskać w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, tel. 22 50-17-107.
Materiały
Załącznik – wzór wniosku - DOC (Link otworzy się w nowym oknie)9ba2a93288a2c1fb10ae07e182d8111d.doc 0.06MB OSF OPI (Link otworzy się w nowym oknie)
Informacje o publikacji dokumentu
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.12.2023 18:33 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.12.2023 18:33 administrator gov.pl