W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NATO SCIENCE FOR PEACE AND SECURITY - zaproszenie do składania wniosków 2024

13.06.2024

Program NATO Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa (SPS) promuje dialog i praktyczną współpracę między państwami członkowskimi NATO i krajami partnerskimi w oparciu o badania naukowe, innowacje technologiczne i wymianę wiedzy. Umożliwia naukowcom, ekspertom i urzędnikom z NATO i krajów partnerskich współpracę w celu sprostania pojawiającym się wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa i ich wpływu, poprzez wspieranie działań w formie czterech ustalonych mechanizmów grantowych, którymi są:

  1. Wieloletnie projekty badawczo-rozwojowe.
  2. Wydarzenia w następujących formatach:
    1. zaawansowane warsztaty badawcze,
    2. zaawansowane kursy szkoleniowe,
    3. zaawansowane instytuty badawcze.

Poprzez Program SPS, NATO zademonstrowało swoje wieloletnie zaangażowanie w naukę, innowacje i praktyczną współpracę z partnerami. Program SPS oferuje finansowanie, doradztwo eksperckie i wsparcie dla dostosowanych do potrzeb działań związanych z bezpieczeństwem cywilnym, które odpowiadają strategicznym celom NATO. Uczestnictwo w Programie SPS umożliwia ekspertom i naukowcom opracowywanie innowacyjnych rozwiązań dla współczesnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem oraz budowanie partnerstw z innymi członkami NATO i państwami partnerskimi.

Więcej informacji na temat Programu SPS i jego działań znajduje się na stronie internetowej NATO SPS.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW

W ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków przyjmowane są wnioski dotyczące któregokolwiek z kluczowych priorytetów programu SPS określonych w załączniku. Należy pamiętać, że lista kluczowych priorytetów programu SPS została niedawno zmieniona.

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków obejmuje projekty wieloletnie i wydarzenia (zaawansowane warsztaty badawcze, zaawansowane kursy szkoleniowe i zaawansowane instytuty badawcze).

Wnioski dotyczące projektów wieloletnich powinny obejmować badania i rozwój innowacyjnych rozwiązań i demonstracji. Powinny również wykazywać solidne i długoterminowe podejście, wyraźnie wskazując oczekiwaną dojrzałość (poziom gotowości technologicznej), która ma zostać osiągnięta, oraz sposób, w jaki dodatkowe podmioty (np. partnerzy przemysłowi, programy, fundusze krajowe, użytkownicy końcowi itp.) będą zaangażowane w dalszy rozwój i wykorzystanie wyników działań wspieranych przez SPS po ich zakończeniu. Wnioski powinny również zawierać plany demonstracji osiągniętych wyników (prototypy, symulatory, demonstratory itp.) kluczowym zainteresowanym stronom.

Proponowane działania, które opierają się na danych, powinny nakreślać plan wykorzystania danych do gromadzenia istniejących danych, tworzenia nowych zbiorów danych i zarządzania nimi w trakcie i po zakończeniu projektu. Plany wykorzystania danych powinny również podkreślać ryzyko związane z danymi, które mają być wykorzystywane do danego działania (np. w zakresie dostępu, prywatności, bezpieczeństwa, aspektów etycznych itp.)

KWALIFIKOWALNOŚĆ

Rozpatrywane będą wyłącznie zgłoszenia spełniające wszystkie poniższe kryteria.

Ogólne kryteria kwalifikowalności

Wnioski złożone do programu SPS muszą:

  1. przyczyniać się do realizacji strategicznych celów NATO i mieć wyraźny związek z bezpieczeństwem;
  2. odnosić się do co najmniej jednego z kluczowych priorytetów SPS;
  3. zostać opracowane wspólnie przez naukowców lub ekspertów z co najmniej jednego kraju NATO i jednego kwalifikującego się kraju partnerskiego.
    • Wszyscy uczestnicy proponowanego działania muszą być obywatelami kraju członkowskiego NATO lub kraju partnerskiego NATO.
    • Każde działanie musi obejmować naukowca lub eksperta przyjmującego rolę Dyrektora Projektu kraju NATO (NPD). Osoba ta musi mieszkać i być zatrudniona w kraju członkowskim NATO;
    • Każde działanie musi obejmować naukowca lub eksperta przyjmującego rolę Dyrektora Projektu kraju partnerskiego (PPD). Osoba ta musi mieszkać i być zatrudniona w kwalifikującym się kraju partnerskim (patrz lista poniżej);
    • We wnioskach dotyczących projektów wieloletnich można uwzględnić dodatkowych współdyrektorów z NATO lub kwalifikujących się krajów partnerskich NATO.
  4. muszą być opracowywane i wdrażane przez współdyrektorów zatrudnionych przez instytucje rządowe, akademickie lub inne instytucje nienastawione na zysk. Prywatne firmy nastawione na zysk nie kwalifikują się do finansowania w ramach SPS.
  5. zawierać realistyczne plany i budżety;
  6. być opracowane i zarządzane zgodnie z zasadami i przepisami określonymi w przewodnikach SPS dostępnych na stronie internetowej SPS.

Kandydaci indywidualni powinni pamiętać, że nie mogą posiadać jednocześnie więcej niż jednego grantu SPS. Potencjalni współdyrektorzy powinni upewnić się, że wszelkie inne działania SPS kierowane przez któregokolwiek z nich zostały formalnie zamknięte przed złożeniem wniosku.

Kraje kwalifikujące się

Osoby z następujących krajów uprawnione są do udziału w działaniach wspieranych przez Program SPS:

Kraje członkowskie NATO: Albania, Belgia, Bułgaria, Kanada, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Czarnogóra, Holandia, Republika Macedonii Północnej, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone Ameryki.

Kwalifikujące się kraje partnerskie NATO: Algieria, Armenia, Australia, Austria, Azerbejdżan, Bahrajn, Bośnia i Hercegowina, Kolumbia, Egipt, Gruzja, Irak, Irlandia, Izrael, Japonia, Jordania, Kazachstan, Republika Korei, Kuwejt, Republika Kirgiska, Malta, Mauretania, Republika Mołdowy, Mongolia, Maroko, Nowa Zelandia, Pakistan, Katar, Serbia, Szwajcaria, Tadżykistan, Tunezja, Turkmenistan, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Uzbekistan.

JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK

Aby zapoznać się z informacjami wymaganymi do złożenia kompletnego wniosku, potencjalni wnioskodawcy mogą znaleźć wzory formularzy wniosków dla każdego mechanizmu dotacji SPS na stronie internetowej SPS pod nagłówkiem „Zarządzanie dotacjami SPS”.

Wnioski muszą być jednak sporządzone i złożone za pośrednictwem platformy grantowej SPS.

Wnioski złożone w innym formacie lub w inny sposób (np. pocztą elektroniczną) nie będą brane pod uwagę.

W związku z tym zainteresowani wnioskodawcy muszą:

  1. Zarejestrować konto na platformie grantowej SPS.
  2. Zidentyfikować dostępne możliwości na stronie głównej platformy grantowej SPS.
  3. Kliknąć „Rozpocznij aplikację”, aby uzyskać dostęp do formularza aplikacyjnego, wybrać interesujący mechanizm grantowy i złożyć wniosek.

Wszystkie dokumenty wymagane do złożenia kompletnego wniosku są dostępne za pośrednictwem formularza wniosku na platformie grantowej SPS. Są one również dostępne do pobrania na stronie internetowej SPS pod nagłówkiem „Zarządzanie grantami SPS”.

Program SPS zdecydowanie odradza składanie wniosków w ostatniej chwili, zwłaszcza w przypadku wnioskodawców, którzy nie są zaznajomieni z platformą grantową SPS.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: 30 czerwca 2024 r. (do godz. 23:59 CET)

Wnioski należy składać przed upływem powyższego terminu. Dane dotyczące niekompletnych wniosków zostaną utracone po upływie terminu.

Wszelkie pytania przed złożeniem wniosku należy kierować na adres sps.info@hq.nato.int. Program SPS poinformuje wszystkich wnioskodawców o wyniku oceny ich wniosku w odpowiednim czasie, niezależnie od wyniku.

Program SPS NATO jest zaangażowany w różnorodność i integrację oraz przyjmuje kwalifikujących się wnioskodawców ze wszystkich krajów NATO i kwalifikujących się krajów partnerskich, niezależnie od płci, wieku, narodowości, pochodzenia etnicznego, religii lub przekonań, pochodzenia kulturowego, orientacji seksualnej i niepełnosprawności.

Materiały

Załącznik - kluczowe priorytety SPS
20240613​_załącznik.pdf 0.56MB
{"register":{"columns":[]}}