W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Erasmus +

Seminarium RPL

15.05.2015

Informacja nt. seminariów z zakresu potwierdzania efektów uczenia się w ramach projektu finansowanego z Programu Erasmus+ pn. „Pursuing the Goals of the Bucharest Communique in Poland”.

W maju 2015 roku odbyła się seria seminariów dotyczących potwierdzania efektów uczenia się uzyskanych poza systemem formalnym, zrealizowanych w ramach projektu Pursuing the Goals of the Bucharest Communique in Poland, który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+.

Seminaria, przeznaczone dla pracowników szkół wyższych odbyły się w dniach 11-14 maja 2015 r. w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. Warszawskie seminarium otworzyła dr hab. Daria Nałęcz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Łącznie w seminariach wzięło udział 127 pracowników polskich uczelni.

Do współpracy merytorycznej zaproszono ekspertów w zakresie uznawania efektów uczenia się: prof. Ewę Chmielecką, prof. Marię Mendel, prof. Andrzeja Kraśniewskiego, dr Dorotę Piotrowską, dra Tomasza Saryusz-Wolskiego, Jolantę Urbanikową i Agatę Wroczyńską.

Każde seminarium podzielone było na dwie części. W pierwszej uczestnicy zapoznawali się z ogólnymi informacjami nt. procesu potwierdzania efektów uczenia się: czym jest samo potwierdzanie i jak wpisuje się ono w działania uczelni na rzecz uczenia się przez całe życie oraz jak materia potwierdzania efektów uczenia się została unormowana w ustawie - Prawo o szkolnictwie wyższym. Dodatkowo w pierwszej części seminarium w Warszawie wzięła udział także Deirdre Goggin z Cork Institute of Technology, która przybliżyła uczestnikom funkcjonowanie potwierdzania efektów uczenia się w Irlandii.

Druga część polegała na przedstawieniu uczestnikom, podzielonym na małe grupy warsztatowe, szczegółowej wiedzy o organizacji procesu potwierdzania efektów uczenia się na uczelniach oraz metodyce tego procesu, w tym m.in. o założeniach i celach wprowadzonych regulacji dotyczących potwierdzania efektów uczenia się, potencjalnych rozwiązaniach instytucjonalnych a także możliwych procedurach rekrutacji na studia w trybie potwierdzania efektów uczenia się.

Seminaria odbyły się dzięki środkom z grantu uzyskanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w programie Erasmus+.


“Pursuing the Goals of the Bucharest Communique in Poland”
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+

{"register":{"columns":[]}}