W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Piotr Dardziński na XII Kongresie Federacji Stowarzyszeń Polskich Studentów w Oksfordzie

18.02.2019

15-16 lutego delegacja MNiSW na czele z sekretarzem stanu Piotrem Dardzińskim gościła w Zjednoczonym Królestwie. Drugiego dnia, delegacja pojechała do Oksfordu, gdzie wiceminister Piotr Dardziński wziął udział w XII Kongresie Federacji Stowarzyszeń Polskich Studentów na Uniwersytecie Oksfordzkim. Ta odbywająca się co roku dwudniowa konferencja zrzesza ponad 400 członków polonijnych studenckich stowarzyszeń naukowych z ponad 30 brytyjskich uniwersytetów. Podczas kongresu wiceminister Dardziński mówił m.in. o polsko-brytyjskiej współpracy naukowej i wsparciu dla naukowców.

Zdjęcie przedstawia delegację MNiSW w Wielkiej Brytanii.

- Nie od dzisiaj wiemy, że polska młodzież, polscy studenci są jednymi z najzdolniejszych w Europie, a państwa osiągniecia są tego dowodem. Bądźcie państwo naszymi ambasadorami, byśmy w globalnym wyścigu naukowym byli jak najsilniejsi – mówił wiceminister Piotr Dardziński. – Życzę państwu sukcesów w międzynarodowej karierze, ale oczywiście zachęcam do powrotu do kraju. To z myślą o takich młodych naukowcach powstawała Konstytucja dla Nauki czy liczne inicjatywy, jak program NAW-y Polskie Powroty – dodał sekretarz stanu w MNiSW.

Oprócz wiceministra Piotra Dardzińskiego, występującego w roli głównego prelegenta, na kongresie przemawiali m.in. Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, Ewa Bartnik, profesor genetyki na Uniwersytecie Warszawskim czy Katarzyna Gandor, popularna youtuberka, bloggerka i studentka biotechnologii.

Wizytę wiceministra Piotra Dardzińskiego w Oksfordzie zakończyło spotkanie w miejskim ratuszu, gdzie rozmawiał z zastępcą burmistrza miasta Sajjadem Malikiem oraz z polskimi naukowcami i badaczami.

Polski kongres z tradycjami

Pierwszy Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii odbył się w 2007 roku z inicjatywy prof. Zbigniewa Pełczyńskiego, wykładającego na University of Oxford w latach 1957-1992. Od tego czasu kongres odbywa się co roku i jest organizowany przez polskie stowarzyszenia studenckie z różnych brytyjskich uczelni. Do tej pory w jego organizację włączyły się Polish Societies z uniwersytetów w Oxfordzie, Londynie, Edynburgu, Manchesterze, Cambridge, Leicester, Lancaster, Glasgow i Warwick. Kongres ma ułatwić polskim studentom budowanie studenckich społeczności, pozwala na wzajemną wymianę doświadczeń, poznanie pracodawców i zwiększenie możliwości zawodowych na polskim i zagranicznym rynku.

Polska i Wielka Brytania – naukowi partnerzy

W pierwszym dniu wizyty w Wielkiej Brytanii, wiceminister Piotr Dardziński spotkał się w brytyjskim Departamencie Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej z ministrem ds. uniwersytetów, nauki, badań i innowacji Chrisem Skidmorem. Spotkanie było okazją do dyskusji o intensyfikacji współpracy z brytyjskimi instytucjami partnerskimi i wymiany naukowej miedzy krajami. Rozmowy dotyczyły także realizacji postanowień podjętych podczas ostatnich polsko-brytyjskich międzyrządowych konsultacji w grudniu 2018 roku. Wśród najważniejszych tematów znalazły się m.in. YESI (Polsko-Brytyjski Rok Przedsiębiorczości, Nauki i Innowacji), ubiegłoroczne brytyjsko-polskie forum naukowe poświęcone sztucznej inteligencji i inteligentnym miastom oraz tegoroczne forum poświęcone kobietom w nauce, technologii, inżynierii i matematyce. Dyskusje objęły również aspekt współpracy między brytyjskimi i polskimi agencjami finansującymi badania naukowe i innowacje i miały na celu wzmocnienie wzajemnych powiązań poprzez ułatwienie wizyt studyjnych zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii.

Następnie wiceminister Dardziński spotkał się z pracownikami brytyjskiego sektora nauki, w tym m.in. głównym doradcą naukowym w brytyjskim ministerstwie spraw zagranicznych prof. Carole Mundell,  prezesem Russell Group Timem Bradshaw, dyrektorem University UK International Vivienne Stern czy dyrektorem Royal Society Julie Maxton.

Wiceminister odwiedził także Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz spotkał się z przedstawicielami polskiej diaspory.

Materiały

Wizyta wiceministra Piotra Dardzińskiego w Londynie i Oksfordzie: Polsko-brytyjska współpraca naukowa z nowym impulsem do rozwoju
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.12.2023 18:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.12.2023 18:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}