B1.2.1 Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych
04.10.2024
Nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych”
Aktualizacja: 29.11.2024 r.
Uwaga! Zmiana terminu zakończenia naboru wniosków z 29.11.2024 r. na 20.12.2024 r.
W sekcji: "Materiały" zaktualizowany został plik: "4. Ogłoszenie o naborze Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach".
W dniu 16.10.2024 r. odbyło się szkolenie dla Wnioskodawców w ramach programu Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych.
Nagranie ze szkolenia dostępne jest poniżej w sekcji: "Wideo".
Ponadto w sekcji: "Materiały" niniejszej strony umieszczono plik z odpowiedziami na zadane podczas szkolenia pytania.
OGŁOSZENIE O NABORZE
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych”.
- Cel programu:
Celem programu jest ograniczenie konsumpcji energii końcowej oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych poprzez inwestycje dotyczące efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach.
- Nabór wniosków dotyczy następujących rodzajów przedsięwzięć oraz właściwych dla nich beneficjentów:
Rodzaje przedsięwzięć |
Beneficjenci |
Oszczędność energii końcowej w ciągu roku w przedsiębiorstwie w wyniku działania inwestycyjnego musi wynosić co najmniej 125 toe/rok na przedsiębiorstwo realizujące projekt lub oszczędność energii końcowej w odniesieniu do jednostki produktu w zakresie realizowanego projektu (np. w zakładzie produkcyjnym objętym projektem) musi wynosić nie mniej niż 10%.
Dla niniejszego zakresu przedsięwzięć przyjmuje się, że wyprodukowana energia z OZE lub niskoemisyjnych źródeł (w tym wysokosprawnej kogeneracji) zastąpi energię pochodzenia konwencjonalnego, tym samym spowoduje oszczędność energii końcowej. Realizacja inwestycji musi wpłynąć na oszczędność energii końcowej w ciągu roku w przedsiębiorstwie o co najmniej 125 toe/rok (na przedsiębiorstwo realizujące projekt) lub oszczędność energii końcowej w odniesieniu do jednostki produktu (np. w zakładzie produkcyjnym objętym projektem) musi wynosić nie mniej niż 10%. Do dofinansowania kwalifikują się jednostki wytwórcze, z których minimum 70 % wytworzonej energii elektrycznej/ciepła/chłodu konsumowane jest na potrzeby własne Wnioskodawcy. |
Duże przedsiębiorstwa, tj. przedsiębiorstwa, które nie spełniają kryteriów określonych w załączniku I do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu.
|
- Terminy i sposób składania wniosków
Wnioski należy składać w terminie od 04.10.2024 r. do 31.10.2024 r. 29.11.2024 r. 20.12.2024 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym, do wyczerpania dedykowanej puli środków.
Przygotowane wnioski należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”) przy zastosowaniu podpisu, o którym mowa w § 2 ust. 4 Regulaminu naboru wniosków o dofinansowanie inwestycji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O zachowaniu terminu złożenia wniosku decyduje data jego wysłania przez GWD na skrzynkę podawczą NFOŚiGW znajdującą się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
Wnioski, które wpłyną po terminie lub w niewłaściwej formie będą odrzucone.
Wnioskodawcy będą informowani odrębnym pismem o wyniku oceny.
- Alokacja
Kwota alokacji dla dofinansowania w formie pożyczki – do 1 340 190 tys. zł.
- Formy dofinansowania:
Dofinansowanie będzie udzielone w formie pożyczki, zgodnie z programem priorytetowym „Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych”.
- Informacja o koordynatorze programu wraz z nr telefonu:
Koordynator programu: Filip Popowicz, tel. 885 339 618, e-mail: kpo.efektywnosc.oze@nfosigw.gov.pl
Materiały
1.Treść Programu Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach1Treść_Programu_Efektywność_energetyczna_i_OZE_w_przedsiębiorstwach.docx 0.07MB 1a. Warunki formalne
1a_Warunki_formalne.docx 0.02MB 1b. Kryteria horyzontalne
1b_Kryteria_horyzotalne.docx 0.03MB 1c. Kryteria szczegółowe Inwestycji
1c_Kryteria_szczegółowe_Inwestycji.docx 0.03MB 2. Regulamin naboru Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach
2_Regulamin_naboru_Efektywność_energetyczna_i_OZE_w_przedsiębiorstwach.docx 0.28MB 3. Lista wymaganych załącznikow Efektywność energetyczna i OZE
3_Lista_wymaganych_zalacznikow_Efektywność_energetyczna_i_OZE_w_przedsię.docx 0.03MB 4. Ogłoszenie o naborze Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach - 29.11.2024 r.
4_Ogłoszenie_o_naborze_Efektywność_energetyczna_i_OZE_w_przedsiębiorstwach.docx 0.03MB 5. Zasady ODO Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach
5_Zasady_ODO_Efektywność_energetyczna_i_OZE_w_przedsiębiorstwa.docx 0.04MB Pytania i Odpowiedzi po szkoleniu z dnia 16.10.2024
Pytania_i_Odpowiedzi_po_szkoleniu_z_dnia_16102024.docx 0.03MB