W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkolenie obronne

Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza do udziału w szkoleniu obronnym – kolejnej edycji kursów obronnych i wyższych kursach obronnych, organizowanych na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 31 października 2022 r. w sprawie szkolenia obronnego (Dz. U. poz. 2348).

Szkolenie obronne

Udział w kursie obronnym i wyższym kursie obronnym jest bezpłatny.

Ze względów bezpieczeństwa na platformie szkolenia obronnego obowiązuje dwuskładnikowy proces logowania MFA (ang. Multi-Factor Authentication).

Każdy użytkownik platformy musi pobrać i skonfigurować na smartfonie (telefonie komórkowym) aplikację typu Authenticator (rekomendowana Microsoft Authenticator – do pobrania na stronie Google Play lub App Store w zależności od modelu telefonu; alternatywnie można wykorzystać Google Authenticator).

Aplikacja pozwala na weryfikowanie przypisanego do niej użytkownika, dzięki czemu można bezpiecznie korzystać z zasobów platformy.

Ważne informacje:

  • do skonfigurowania MFA konieczny jest smartfon z poprawnie działającą kamerą (aparatem);
  • konfigurowania MFA jest proste i intuicyjne (szczegółowa instrukcja jest dostępna w materiałach do pobrania pod tym artykułem);
  •  przy każdym logowaniu na platformie, poza loginem i hasłem, trzeba wpisać kod generowany przez aplikację Authenticator;
  • aplikacja Authenticator generuje kod co 30 sekund, jest to czas na wpisanie go w okno na platformie (jeśli minie 30 sekund i kod nie zostanie wpisany – traci on ważność i jest generowany nowy kod do wpisania);
  • w przypadku problemów z konfiguracją aplikacji Authenticator lub wprowadzeniem kodu (kod zostaje odrzucony – komunikat „błędny kod”) należy skontaktować się z lokalnym administratorem sieci lub informatykiem odpowiadającym w danej instytucji za administrowanie siecią;
  • limit błędnych kodów z aplikacji Authenticator wynosi 10, po jego przekroczeniu możliwość zalogowania się na platformę zostanie zablokowana. Konto może odblokować jedynie administrator platformy.

Kursy obronne i wyższe kursy obronne to kompleksowa wiedza z zakresu bezpieczeństwa i obronności państwa.

Dzięki kursom zdobędziecie wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i obronności państwa, polityki bezpieczeństwa, pozamilitarnych przygotowań obronnych oraz organizacji i funkcjonowania systemu obronnego państwa pod kątem roli poszczególnych uczestników w systemie obronnym.

Tematyka kursów obejmuje zagadnienia najbardziej istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa i obronności państwa, w ramach których prezentowanych jest od kilku do kilkunastu tematów, w zróżnicowanych formach przekazu: filmy, wykłady, prezentacje, studia przypadku

Do współpracy przy opracowywaniu materiałów dydaktycznych oraz prowadzeniu kursów zaangażowano szerokie grono eksperckie, reprezentujące uczelnie i ośrodki naukowe, administrację publiczną, think tanki, a także praktyków z resortu obrony narodowej.

Dodatkowo, jako nieobowiązkowe, udostępniono interaktywne szkolenie przygotowane przez  Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, poświęcone tematyce prewencji antyterrorystycznej, w tym moduł o współczesnych zagrożeniach
w cyberprzestrzeni.

Kursy obronne i część teoretyczna wyższych kursów obronnych prowadzone są wyłącznie on-line (w formie asynchronicznego e-learningu) na platformie szkolenia obronnego, dzięki czemu udział w nich jest możliwy w dowolnym miejscu u czasie.

Dla spersonalizowanych grup szkoleniowych przygotowano indywidualne zagadnienia zawierające tematy obowiązkowe i fakultatywne.

Kursy zapewniają wszystkim uczestnikom dostęp do aktualnej wiedzy, możliwość pobrania materiałów szkoleniowych oraz wielokrotnego odtwarzania materiałów dydaktycznych. Po ich ukończeniu otrzymujesz odpowiednio zaświadczenie ukończenia kursu obronnego lub certyfikat ukończenia wyższego kursu obronnego.

Dla kogo organizujemy kursy?

Wyższe kursy obronne skierowane są do:

- ministrów, sekretarzy stanu, podsekretarzy stanu i dyrektorów generalnych urzędu,

- osób pełniących funkcje centralnych organów administracji rządowej i ich zastępców,

- kierowników jednostek organizacyjnych podległych Prezesowi Rady Ministrów i ministrom kierującym działami administracji rządowej lub przez nich nadzorowanych oraz ich zastępców,

- kierowników jednostek organizacyjnych obsługujących Prezesa Rady Ministrów,

- wojewodów i wicewojewodów,

- marszałków i wicemarszałków województw,

- starostów i wicestarostów (prezydentów miast oraz ich zastępców)

- dyrektorów i kierowników komórek organizacyjnych oraz ich zastępców w urzędach obsługujących ministrów, centralne organy, jednostki organizacyjne podległe Prezesowi Rady Ministrów i ministrom kierującym działami administracji rządowej lub przez nich nadzorowanych,

- osoby pełniące funkcje organów rządowej administracji zespolonej i niezespolonej,

- posłów i senatorów.

Obok części teoretycznej, obejmują także dwudniowe stacjonarne zajęcia praktyczne, w tym m.in. studia przypadków, warsztaty, konwersatoria oraz ćwiczenia praktyczne w formie gry obronnej z wykorzystaniem operacyjnego zobrazowania sytuacji bezpieczeństwa.

Kursy obronne dotyczą osób kierujących wykonywaniem zadań obronnych oraz wykonujących te zadania w jednostkach organizacyjnych administracji publicznej, jednostkach organizacyjnych tworzonych przez organy samorządu terytorialnego oraz u przedsiębiorców, na których nałożono obowiązek realizacji zadań obronnych.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szkolenia obronnego odbywają je zwłaszcza osoby obejmujące po raz pierwszy stanowisko właściwe do spraw obronnych w jednostkach organizacyjnych administracji publicznej. 

Szczegółowe informacje o podziale na grupy szkoleniowe oraz terminach części praktycznej WKO dostępne są w plikach „Szczegółowy podział na grupy szkoleniowe i przypisane im numery zagadnień” oraz „Kalendarz zajęć praktycznych” (pod tekstem).

Jak zapisać się na kursy?

Zgłoszenia do udziału w kursie obronnym i wyższym kursie obronnym (część teoretyczna) są indywidualne.

Każda osoba, która spełnia warunki określone w rozporządzeniu może wziąć w nich udział – wystarczy wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy link: https://formularz-ko-wko.wp.mil.pl/ – odpowiednio na kurs obronny lub wyższy kurs obronny.

Zgłoszenie na szkolenie obronne możesz wysłać:

na kurs obronny – przez cały rok;

na wyższy kurs obronny – najpóźniej do 31 marca br.

Po ukończeniu części teoretycznej wyższego kursu obronnego zapiszesz się na część praktyczną organizowaną stacjonarnie w uczelni wojskowej (otrzymasz dwa terminy do wyboru – w pierwszym i drugim półroczu).

UWAGA! W formularzu zgłoszeniowym na kurs obronny jest opcja wyboru dostępu do kategorii ćwiczeń obronnych (wystarczy zaznaczyć). Można wybrać:

– tylko kurs obronny,

– kurs obronny i dostęp do kategorii ćwiczeń,

– tylko dostęp do kategorii ćwiczeń.

Każde zgłoszenie jest weryfikowane, a zakwalifikowany uczestnik otrzymuje e-mail
z zanonimizowanym loginem i hasłem do platformy szkolenia obronnego.

UWAGA! Proszę pamiętać, że adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym musi być taki sam, jak ten, z którego wysyłają Państwo zgłoszenie.

Dostęp do platformy (aktywne konto użytkownika) otrzymujesz:

– na 60 dni kalendarzowych (od dnia wygenerowania/nadania Ci loginu i hasła), jeśli uczestniczysz w kursie obronnym,

– do trzeciego dnia przed datą rozpoczęcia części praktycznej, jeśli uczestniczysz w wyższym kursie obronnym,

W uzasadnionych przypadkach, na prośbę użytkownika (mail przesłany na adres szkolenie.obronne@ron.mil.plaktywność konta może zostać przedłużona”.

– na czas nieokreślony do kategorii ćwiczeń obronnych.

Pamiętaj: Dbaj o bezpieczeństwo w sieci – nie zapisuj w pamięci przeglądarki/komputera loginów i haseł, używaj programów antywirusowych. 

Co znajduje się na platformie

1. Zapoznasz się z instrukcją szkolenia.

2. Uzyskasz dostęp do materiałów szkoleniowych, z możliwością pobrania kompendiów wiedzy.

3. Ukończysz Kurs Obronny lub część teoretyczną Wyższego Kursu Obronnego.

4. Uzyskasz dostęp do szkolenia poświęconego tematyce zagrożeń terrorystycznych, w tym współczesnym zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

5. Wypełnisz ankietę oceny szkolenia, której wyniki pozwolą nam doskonalić nasze kursy.

6. Wygenerujesz informację o ukończeniu kursu, co pozwoli

– otrzymać zaświadczenie o ukończeniu kursu obronnego

lub

– zapisać się na część praktyczną Wyższego Kursu Obronnego oraz wybrać termin zajęć praktycznych.

7. Uzyskasz dostęp do kategorii ćwiczeń obronnych, pozwalającej na wymianę informacji i doświadczeń pomiędzy organizatorami ćwiczeń.

Kategoria ćwiczenia obronne na platformie szkolenia obronnego to usprawnienia współpracy w obszarze ćwiczeń obronnych w zakresie udziału Sił Zbrojnych RP w przedsięwzięciach podmiotów cywilnych.

 Zamieszcza się w niej:

– informacje o planowanych ćwiczeniach przez różnych organizatorów,

– wzory dokumentów,

– materiały pomocnicze, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Szczegółowe informacje o możliwości korzystania z zasobów kategorii oraz zamieszczania informacji znajdują się w „Instrukcji do kategorii ćwiczenia obronne” (plik do pobrania
w kategorii ćwiczeń obronnych po zalogowaniu na platformę).

Dostęp do kategorii można uzyskać za pomocą formularza zgłoszeniowego link: https://formularz-ko-wko.wp.mil.pl/na kurs obronny (należy zaznaczyć odpowiednią opcję).

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o szkoleniu obronnym, napisz: szkolenie.obronne@ron.mil.pl lub zadzwoń tel. 261 814 476, 261 814 433, 261 813 990.

Materiały

Kurs Obronny - instrukcja dla użytkowników platformy
KO​_INSTRUKCJA​_DLA​_UZYTKOWNIKA​_PLATFORMY.pdf 0.71MB
Szczegółowy podział tematyki szkolenia form przekazu
Szczegółowy​_podział​_tematyki​_szkolenia​_form​_przekazu.pdf 0.36MB
Szczegółowy podział na grupy szkoleniowe i przypisane nr zagadnień
Szczegółowy​_podział​_na​_grupy​_szkoleniowe​_i​_przypisane​_nr​_zagadnień.pdf 0.13MB
Wyższy Kurs Obronny - instrukcja dla użytkowników platformy
WKO​_INSTRUKCJA​_DLA​_UZYTKOWNIKA​_PLATFORMY.pdf 0.69MB
Kalendarz zajęć praktycznych WKO
Kalendarz​_zajęć​_praktycznych​_WKO.pdf 0.37MB
Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych w ramach organizacji kursów obronnych
Informacja​_dotycząca​_przetwarzania​_danych​_osobowych​_w​_ramach​_organizacji​_kursów​_obronnych.pdf 0.25MB
Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych w ramach organizacji wyższych kursów obronnych
Informacja​_dotycząca​_przetwarzania​_danych​_osobowych​_w​_ramach​_organizacji​_wyższych​_kursów​_obronnych.pdf 0.14MB
Szkolenie obronne - pytania i odpowiedzi
szkoobr.docx 0.05MB
Instrukcja pierwszego logowania z MFA oraz konfiguracji aplikacji Authenticator PESO
Instrukcja​_pierwszego​_logowania​_z​_MFA​_oraz​_konfiguracji​_aplikacji​_Authenticator​_PESO.pdf 0.43MB
{"register":{"columns":[]}}