W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dostosowana Wysunięta Obecność (tailored Forward Presence, tFP)

W trakcie Szczytu NATO w Warszawie zdecydowano, że należy rozpocząć starania o zbudowanie potencjału odstraszania w południowej części wschodniej flanki NATO. Polska od samego początku zadeklarowała gotowość do wsparcia inicjatywy określonej przez Sojusz jako dostosowana Wysunięta Obecność ̶ tFP (ang. tailored Forward Presence).

PKW_Rumunia

Kluczowym elementem tFP jest związek taktyczny w formie wielonarodowej brygady dyslokowanej w rumuńskiej miejscowości Craiova. Polska od 2017 regularnie deleguje siły wchodzące w skład tFP – aktualnie (do 30 czerwca 2022 – obecność sił prowadzona jest na zasadach rotacyjności) w skład PKW Rumunia wchodzi 250 żołnierzy oraz 14 KTO Rosomak wraz ze sprzętem towarzyszącym.

Jednym z nadrzędnych celów tFP jest zapewnienie możliwości wspólnego szkolenia kontyngentom narodowym pochodzącym z całego Sojuszu. Wdrożenie postanowień związanych z dostosowaną Wysuniętą Obecnością jest równoznaczne ze zintensyfikowaniem wysiłków szkoleniowych Sojuszu podejmowanych w ramach funkcjonującego od czerwca 2017 roku Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Południowo-Wschodniej.

Należy tu podkreślić, że wszystkie działania podejmowane przez NATO są transparentne i zgodne z prawem międzynarodowym i służą jedynie wzmacnianiu sojuszniczego potencjału do obrony i odstraszania – podobny cel przyświeca również idei tFP, która w dużym stopniu wspiera potencjał szkoleniowy Paktu Północnoatlantyckiego. tFP jest również odpowiedzią na rosyjskie działania w regionie Morza Czarnego w listopadzie 2018 roku.

Aktywne działania tFP nie tylko zwiększają sojuszniczą interoperacyjność, ale również rozbudowują świadomość sytuacyjną oraz udoskonalają zdolności do szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Te cele działania tFP w klarowny sposób pokazują intencje i kierunek działania NATO jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa państwom wchodzących w jego skład poprzez przygotowywanie wielonarodowych sił do wspólnego działania w sytuacji kryzysowej.

{"register":{"columns":[]}}