W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak radon przenika do naszych domów?

30.11.2021

To, ile radonu może przeniknąć do budynku, zależy  od ilości tego gazu  w glebie, ale także od jakości i szczelności fundamentów. Poniżej wyjaśniamy, co sprawia, że z radon trafia do budynków?

Przedostawanie się radonu do budynków

Połączenie budynku z podłożem zależy wielu czynników. Są to m.in. metody budowy, stan konstrukcji i sposób użytkowania budynku. Ważną rolę odgrywa również dobór materiałów budowlanych. Te czynniki mają decydujący wpływ na tworzenie się dróg wlotowych oraz przepuszczalności powietrza gruntowego zawierającego radon do wnętrza budynków.

W większości przypadków radon przedostaje się do budynków wskutek różnicy ciśnienia atmosferycznego, jaka występuje wewnątrz i na zewnętrz budynku. Radon może  wnikać do budynku  także za pośrednictwem wody ze studni czy przez materiały budowlane. Niewielkie podciśnienie w budynku wystarcza do zassania powietrza gruntowego zawierającego radon z promienia od ok. 10 do 20 metrów

Drogi wnikania radonu

Główne drogi wnikania radonu do budynków to:

  • pęknięcia i szczeliny w fundamentach, podłogach i ścianach,
  • przepusty dla kabli (zwłaszcza z kanałami kablowymi) i rur,
  • kanalizacja i studzienki,
  • kominy,
  • naturalne podłogi piwnic z ziemi, żwiru lub gruzu,
  • inne konstrukcje przepuszczalne, np. stropy belkowe.

Jak można obniżyć poziom radonu w budynku?

Stężenie radonu można obniżyć do bezpiecznego poziomu w każdym budynku, niezależnie od wstępnych pomiarów. Łagodzenie lub zmniejszanie poziomu radonu w budynku zależy od projektu tego budynku i stężenia radonu wewnątrz. Podstawowe sposoby na obniżenie poziomu radonu to zapewnienie odpowiedniej wentylacji w piwnicach i innych pomieszczeniach budynków oraz uszczelnienie fundamentów.

Od czego zacząć?

Zarówno w przypadku nowych budynków, jak i już istniejących warto wdrożyć strategię pięciu kroków:

  1. określ stan początkowy - każdy budynek ma swoje specyficzne otoczenie, a każdy projekt budowlany ma swój konkretny punkt wyjścia (obszar radonu, konieczność oczyszczenia, wody gruntowe itp.);
  2. zaplanuj działania - na wczesnych etapach planowania podejmowanych jest wiele decyzji, które mogą znacznie zmniejszyć zagrożenie radonem lub nawet je usunąć (np. niezamienianie piwnic w lokale mieszkalne, prowadzenie rur i kabli itp.);
  3. uszczelniaj - wnikaniu radonu można zapobiec poprzez uszczelnianie konstrukcji budynku czy uszczelnienie gruntu;
  4. usuń radon - radon można wydobyć spod budynku za pomocą odpowiednich otworów wentylacyjnych lub rurociągów;
  5. monitoruj - bez monitoringu nie będzie pewności, że podjęte środki są rzeczywiście skuteczne.

O czym warto wiedzieć?

W trakcie planowania i zarządzania projektem nowego budynku lub renowacji starego, podejmowane są różnorodne decyzje. Wiele z nich wpływa na zagrożenie radonem.

Wypełnianie kanałów odwadniających ziemią pochłania duże ilości gleby, co może tworzyć skuteczny system zbierania radonu. Projekt odwadniania powinien przewidywać jak najmniejszą liczbę niepodzielonych odpływów pod budynkiem.

Odwierty do gruntowych pomp ciepła są głównymi kolektorami radonu. Nie powinny znajdować się pod fundamentami, ale powinny być oddzielone od budynku. Przejścia rur w budynku można wtedy stosunkowo łatwo uszczelnić i odprowadzić unoszący się radon.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat skutecznych metod obniżania stężenia radonu w budynkach? Zajrzyj do załączonej tabeli.

Materiały

Metody obniżania stężenia radonu w budynkach
Tabela​_1​_Metody​_obniżania​_stężenia​_radonu​_w​_budynkach.pdf 0.31MB
{"register":{"columns":[]}}